METROPOL
METROPOL

29 Eylül 2021

SAHA Studio Kapılarını Açıyor

saha studio

Sanatçı: Bengü Karaduman, Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

SAHA, 2011 yılından beri 400’den fazla sanatçı, küratör, yazar ve sanat inisiyatifinin projesine, 39 ülkede kâr amacı gütmeyen 170 sanat kurumunda destek oldu. Beyoğlu’nda 2019 yılında kurulan SAHA Studio ise katılımcılarına SAHA’nın yurtiçi ve yurtdışındaki ortaklıklarının da katkısıyla diyalog, işbirliği ve birlikte öğrenme olanakları sunuyor.

saha studio

Sanatçı: Ege Kanar, Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

Davetli sanatçılara uzun süreli atölye ve ortak çalışma mekânı ile projeleri için araştırma ve eser üretim fonu sağlayan SAHA, grup içi ve birebir danışma ve geribildirim toplantılarıyla sanatçıların araştırma, üretim, sunum ve sergileme süreçlerine yardımcı oluyor. SAHA Studio, sadece Türkiye’nin farklı kentlerinden görsel sanatçıları değil, yurtdışından yazar ve küratörleri de ağırlayarak İstanbul sanat ortamıyla etkileşim içinde araştırmalarını geliştirmelerini sağlıyor.

 

saha studio

Sanatçı: Yasemin Nur, Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

SAHA Studio’nun üçüncü döneminde, ARTWORKS işbirliğiyle Yunanistan’dan gelen küratör Eva Vaslamatzi, Mayıs-Haziran aylarında SAHA Studio bünyesinde yaptığı araştırmayı sonbaharda Atina’da düzenlediği sergiye Türkiye’den üç sanatçı davet ederek tamamlıyor. SAHA Studio’nun misafir yazarı Murat Alat ise yıl boyunca SAHA Yazı Dizisi için her ay farklı bir sanatçının eseri üzerine yeni bir yazı hazırlayıp paylaşırken, SAHA Studio sanatçıları için okuma ve tartışma seansları programlıyor. 

Ocak ayından beri SAHA’nın desteğiyle SAHA Studio bünyesinde araştırmalarını yürüten sanatçılar Yasemin Nur, Onur Gökmen, Ege Kanar, Bengü Karaduman ve Merve Ünsal’ın çalışmaları 29 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında her gün 13.00 – 19.00 saatlerinde gezilebilir.

 

ETİKETLER: SAHA STUDİO , SANAT , ETKİNLİK