METROPOL
METROPOL

18 Ekim 2021

Röportaj: Aykırılığın İçindeki Cesaret

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

canan savaş

Canan Savaş/ Aykırı

Levent’te Muse Contemporary Galerisi’nde, Ayşe Pınar Akalın küratörlüğünde birçok sanatçı Aykırı başlıklı bir sergiyle bir araya geldi. Canan Savaş’tan Reka Nyari’ye, Mehmet Sinan Kuran’dan Rahşan Düren’e kadar birçok sanatçının üretimlerinin yer aldığı sergi, Kasım ayının sonuna kadar ziyaret edilebilecek. 

“Aykırılık durumu hayatın içinde her ne kadar olumsuzluk bulutu gibi algılansa da, içinde barındırdığı cesaret duygusuyla eşsiz sonuçlara ulaşılabildiğine inanıyorum” diyen sanatçı Canan Savaş ile sergiyi konuştuk.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, sizin hakkınızda ne bilmeliyiz? Çalışmalarınızdaki temel motivasyon nedir?

Marmara Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Değerli Hocalarım Hüsamettin Koçan ve Ergin İnan Atölyeleri mezunuyum. Bunun yanında Tayfun Erdoğmuş Gravür Atölyesi ve Cam Atölyelerinde eğitim aldım. Çalışmalarımın temel motivasyonunu insan, insan doğası ve davranışları oluşturmakta. Buradan yola çıkarak ana materyalim olan ahşap ile minimal bir düzen içerisinde doku ve renk ile bir kurgulama yapıyorum.

 

Levent’teki Muse Contemporary Galerisi’nde Aykırı isimli sergide sizin de dahil olduğunuz farklı teknik ve malzemelerle çalışan sanatçıların üretimlerini görebileceğiz. Bir de sizden dinlemek isteriz, siz nasıl anlatırsınız Aykırı’yı?

Benim çalışmalarımda çok yerini bulduğunu düşündüğüm bir kelime 'aykırı.' Ana materyalim olan ahşap ile olan bağım burada en çok öne çıkan fiziki durum ve duygu. Ahşap, duruşu, dokusu ve onlarca yıl canlı kalabilme özelliği ile hükmedilmesi zor bir malzeme. Bir iş yaparken ben değil biz oluyoruz. Ahşap benim üzerine koyduğumu koruduğu gibi bazen de kendi karakterini ortaya çıkartıp başka bir şekle dönüştürebiliyor. Buna Aykırı sergisinde öne çıkararak kullandığım, kendi doğası gereği yapısında aykırılık barındıran ve benim tüm işlerimde kullandığım diğer temel materyalim Joss Paper da eklenince anlatmak istediklerime çok belirsiz ama kararlı bir yol ile ulaşıyorum. Ve sonuç beni her zaman mutlu ediyor. Bu aykırılık durumu hayatın içinde her ne kadar olumsuzluk bulutu gibi algılansa da, içinde barındırdığı cesaret duygusuyla eşsiz sonuçlara ulaşılabildiğine inanıyorum.

 

Çalışma ve üretim rutininizi de merak ediyoruz. Nasıldır çalışma rutininiz? Mesela çalışmaya başladığınızda her şey kafanızda belli midir yoksa kendinizi akışa bırakıp süreç boyunca değişiklik yapar mısınız?

Akademideyken Hocam Hüsamettin Koçan, her zaman eskiz defteriniz yanınızda olsun derdi. Bütün eskiz defterlerimi sakladım; o zamandan beri olan işlerimin zaman içerinde nereden ne yollara gittiğini görmek beni için önemli. Mutlaka ne yapacağımı, kullanacağım renkleri, ne boyutta yapacağımı daha önceden kurgularım. Hazırlıklarımı yaparım, eskiz defterimde çalışırım, ama yola çıktıktan sonra bahsettiğim unsurlarla kurgum her zaman örtüşmüyor ve bazen sonuç istemediğim şekle dönüşebiliyor ve ben o yoldan gidebiliyorum. Orada başlayan mücadele beni en çok besleyen duygu aslında. Sonuçta benim ulaşmak istediğime eklenen bir çok duyguyu barındırıyor.

 

Bir klasikle devam edelim: Neler ilham verir size?

İnsan, doğa, minimal mimari yapılar, konstrüksiyonlar…

canan savaş

Canan Savaş/ Aykırı

Aykırı Kasım ayının sonuna kadar ziyaret edilebilecek. Sergiyi ve yapıtlarınızı gören ziyaretçiler ne düşünsün, neler hissetsin ya da bu sergi onlarda nasıl bir his bıraksın istersiniz?

İzleyiciye işlerimle ilgili hiçbir yönlendirmede bulunmam. Bu çok üstten bakan, benim yapımla örtüşmeyen bir duygu biçimi. İzleyici benim işlerime baktığında, ben de onları izliyorum. Benim için onların ne düşündüğü ve işlerim hakkında ne hissettikleri önemli. Benim ne düşündüğümü hangi duygulardan yola çıkıp işimi meydana getirdiğimi ancak ben anlattığım zaman ya da konseptimi okuduklarında anlayabilirler.

Ayşe Pınar Akalın küratörlüğünde birçok sanatçı Aykırı ile bir araya geldi. Bu serginin  bir parçası olmak neler hissettiriyor, bu süreçte çok heyecanlandıran şey neydi?

Bir önceki sergimizde bir araya geldiğimiz sanatçılara eklenen yerli ve yabancı farklı disiplinlerde çalışan üreten bir çok sanatçıyla Aykırı sergisinde olmanın son iki senedir içinde bulunduğumuz evrensel duraklama döneminde çok umut verici olduğunu düşünüyorum. Beni ve yeni üretimleri motive eden bir adım oldu. Bu duruma Ayşe Pınar Akalın’ın sanatsal birikimi, vizyonerliği ve sanatçılarla birebir yakınlıkta iletişimi eklendiğinde ortaya çıkan samimiyet, çalışma isteğini de artırıyor ve motive edici oluyor.

Bizimle paylaşabileceğiniz diğer plan ve projeleriniz var mı?

29 Ekim de başlayacak olan Kültür Bakanlığı Beyoğlu Kültür Yolu projesi kapsamında Sanatçı Atölyesi etkinliğine Muse Contemporary Galeri ile katılacağım. Ayrıca yine Muse Contemporary Galeri ile Ocak ayında bir sergimiz olacak.

ETİKETLER: AYKIRI SERGİ , CANAN SAVAŞ , SANAT