METROPOL
METROPOL

01 Ekim 2021

Mamut Art Project'e Geri Sayım Başladı

YAZI: VOGUE TÜRKİYE

mamut art

Erdem Çolak - The Structure of Faith – I, Fine Art Baskı, 2018

Türkiye genelinde bağımsız yetenekleri sanat profesyonelleriyle buluşturan ve süresiz danışmanlık desteği sağlayan Mamut Art Project, yeni sergi tasarımı ile pandemi öncesi ve pandeminin ilk yılında yapılan uyarlamaların bir sentezi ile ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Mamut Art Project 2021, 19 Ekim Salı günü Yapı Kredi bomontiada’da ve çevrimiçi platformunda eş zamanlı olarak başlıyor. Bu sene bomontiada’nın üç mekanına yayılan sergi alanı ve zengin içeriği ile dopdolu bir deneyim sunmaya hazırlanan Mamut Art Project’te 44 sanatçının eserleri ve “Dreamscapes” adı altında özel bir seçki sergilenecek. Sergi 31 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Eserler, kurulduğu günden bu yana birlikte düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı teşvik eden bir platform olarak, sanatın her dalından yaratıcı ve üretici örneklere ev sahipliği yapan Yapı Kredi bomontiada’nın bahçesi dahil olmak üzere üç farklı mekanında sergilenecek. 44 sanatçının 300’e yakın eserinden oluşan daha kapsamlı bir seçki ise eş zamanlı olarak mamutartproject.com adresi üzerinden sanatseverlerle buluşacak. Mamut’un sosyal medya kanalları üzerinden proje süresince yayınlanacak röportaj videolarıyla sanatçılar ve eserleri hakkında bilgi edinilebilecek.

mamut art
Çağla Çağlar - “Ziyaret” serisinden, Fine Art Baskı, 2021

Mamut X Dreamscapes

Mamut Art Project 2021 edisyonunda, illüstrasyon sanatçılarının, müzikle olan kişisel bağlarından yola çıkan hayali konser afişi projesi 'Dream Gigs Illustrated'i yürüten HOOD Base ekibi ile “Dreamscapes” adı altında özel bir sergi için bir araya geldi.

Hood Base küratörlüğünde gerçekleşecek sergide yaklaşık 28 illüstratörün, müziğin görsel dünyasını yansıttıkları eserleri yer alacak ve çalışmaların limitli edisyonları satın alınabilecek. Aynı zamanda, mekâna gelen ziyaretçileri Dream Gigs Illustrated projesinin devamı niteliğinde olan bir sürpriz bekliyor olacak.

Sergi küratörleri ise 'Dreamscapes'i şu sözlerle anlatıyor:

“Sizi müzikle örülü, her şeyin mümkün olduğu bir yere çağırıyoruz: ‘Dreamscapes’.

Ruhumuzda iz bırakan, bizi bir sonraki güne taşıyan, her anın eşsizliğinin altını çizen müzik bir yer olsaydı, burası olurdu.

Dreamscapes, müziğin var ettiği yer.

İllüstratörlerin kendi dilleriyle yarattıkları, müziğin görsel dünyasına bir yolculuk…”

Sergide; Burak Beceren, Burak Tozkoparan, Bülent Gültek, Can Dağlı, Cins, Cosmicnutz (Selin Türkü Birben), Dilara Akbal, Doğa Can Ertürk, Ece Haskan, Efe Akarca, Erdem Yıldız, Hande Koçhan, Hürkan Alcan, Kübra Su Yıldırım, Mert Tugen, Merve Atılgan, Merve Yiğit, Murat Kalkavan, Ozan Atalay, Selin Çınar, Serçin Çabuk, Somonzi, Tolga Tarhan, Tuğçe Türksoy, Ufuk Barış Mutlu, Uğur Acil, Yiğit Yerlikaya ve Vardal Caniş'in üretimleri yer alacak. Ayrı bir alanda sergilenecek 'Dreamscapes' sergisine, Yapı Kredi bomontiada’da ve eş zamanlı olarak mamutartproject.com adresinden ulaşılabilecek.

mamut art

Hüseyin Varaha - Tyger Tyger! Burning bright, In …100 cm, 2021

Mamut Art Project 2021

Her yıl alanında uzman isimlerden oluşan jüri üyeleri tarafından belirlenen sanatçılara disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkânı sunan Mamut Art Project’in bu yılki jürisinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölüm Başkanı Can Altay, küratör, sanat tarihçisi ve yazar Necmi Sönmez, sanatçı Hale Tenger, sanat danışmanı Melis Terzioğlu ve Pilot Galeri kurucusu ve direktörü Azra Tüzünoğlu yer alıyor.

Türkiye genelinde bağımsız sanatçıların üretimleriyle büyümeye devam eden Mamut’a bu sene Türkiye’den yurt dışına göç etmiş bir çok sayıda genç sanatçı başvurdu. Sergilenecek işler arasında video başta olmak üzere dokuma ve yerleştirmeler dikkat çekerken seramik, illüstrasyon, dijital, fotoğraf, kolaj ve resim dahil olmak üzere birçok alanda üretimler yer alıyor.

 

 

ETİKETLER: MAMUT ART PROJECT , MAMUT ART PROJECT 2021