METROPOL
METROPOL

18 Şubat 2021

Kaosun İçindeki Renkler: Damien Hirst’ten Yeni Sergi

YAZI: VOGUE TÜRKİYE

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

21-02/17/cb_excitements-blossom-2020-1613562320.jpg

Cherry Blossoms, 2020

Fondation Cartier pour l’art contemporain, İngiliz sanatçı Damien Hirst’ü sanatçının son eserlerinden oluşan Cherry Blossoms seçkisiyle ağırlayacak. Hirst’ün Londra’daki stüdyosunda, iki yıldan uzun süren çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan bu seri, sanatçının kariyeri boyunca resim sanatına yönelik gözlemlerinin vücut bulmuş hali olarak tasvir ediliyor. 

 Cherry Blossom, Damien Hirst’in Fransa’daki ilk müze sergisi olması nedeniyle de dikkat çekiyor. Yoğun parlak renklerin bütünüyle kapladığı dev tuvaller, figüratif resimle soyutlama arasındaki geçişlerle dikkat çeken sergi, ziyaretçileri çiçeklerle dolu geniş bir manzaraya davet ediyor. Fondation Cartier Genel Direktörü Hervé Chandès’nin 2019 yılında Londra’daki bir buluşmada kendisine davette bulunmasıyla hayata geçen Cherry Blossoms başlıklı sergide, Hervé Chandès ve ressamın kendisi tarafından seçilen otuz tablosu yer alıyor. Tuvaller, Jean Nouvel’in tasarladığı alana yerleştirilerek ziyaretçilere açılıyor.

Renklerin İçinde Kaybolmak

Cherry Blossoms, on dokuzuncu yüzyılın sonları ve yirminci yüzyıla hakim sanat akımlarını aynı anda hem devirme hem de bu akımlara bağlılığını sunma girişimi. Sanatçı, Londra’daki stüdyosunda “resimlerin ortasına doğru bir uçtan diğer uca hava saldırısında bulunduğunu” belirtiyor. 

Aynı anda birden çok tuval üzerinde çalıştığını ve yakınında tuttuğu bu tuvallere, tamamlandıktan aylar sonra bile tekrar tekrar döndüğünü söyleyen Hirst, üç yılını bu koleksiyona ayırarak eserlerini Kasım 2020’de bitirdi. Hirst, pandemi sayesinde tablolarla birlikte yaşamak, onlara bakmak ve her şeyin tamamlandığından emin olmak için çok daha fazla zamanının olduğunu da belirtti. Koleksiyon, her biri sergi kataloğunda reprodüksiyonu yapılan ve hepsi büyük boyutlu tek, iki parçalı, üç parçalı, dört parçalı ve hatta altı parçalı toplam 107 tuvalden oluşuyor.

21-02/17/damien-hirst-2019-1613562832.jpg

Damien Hirst, 2019

1965’te Bristol’da dünyaya gelen ve ilk gençlik yıllarını Leeds’de geçiren Damien Hirst, heykel, enstalasyon, resim ve çizim çalışmalarıyla üretimlerine devam ediyor. Çalışmalarında yaşam ve ölüm, aşırılık ve kırılganlık temalarının öne çıktığını söylemek mümkün. Uluslararası üne sahip sanatçının eserleri, daha önce Londra’da Tate Modern’de (Damien Hirst, 2012) ve Venedik’te Palazzo Grassi ve Punta della Dogana’da (Treasures from the Wreck of the Unbelievable) (İnanılmazın Enkazından Hazineler) (2017) sergilendi.

Hirst, Cherry Blossoms’un güzelliği, yaşamı ve ölümü temsil ettiğini belirtip “Hem süslüler hem de doğadan geliyorlar. Arzularla ve çevremizdekileri nasıl bir işlemden geçirip neye dönüştürdüğümüzle ilgililer, ancak aynı zamanda güzelliğin o delice geçiciliğini de temsil ediyorlar. Çılgınca çiçeklenen bir ağaç, masmavi bir gökyüzüne karşı geliyor. Bu tabloları yapmak, stüdyomda renklerin ve tablonun içinde kaybolmak harikaydı.” diyerek sergi hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor.

Sergi Kapsamında İki Kısa Film

Serginin yanı sıra Damien Hirst işbirliği içinde iki film de izleyicilere sunulacak. İlk film, izleyicilerin sanatçının Thames nehrinin kıyısındaki stüdyosunun ambiyansını hissetme şansı verecekken, ikinci film ise Damien Hirst’in seslendirmesiyle başka bir stüdyoyu ziyaret olanağı sağlıyor. Her iki filme de sergi süresi boyunca çevrimiçi uluşabileceğini de hatırlatalım.

Sergi Kataloğu: I Damien Hirst, Cherry Blossoms

Fondation Cartier pour l’art contemporain, Cherry Blossoms koleksiyonundaki 107 tablonun tamamının ve gerçek boyutlarında ayrıntılarla dolu reprodüksiyonların yer aldığı bir kitap yayınlayacak. Bu katalog, okuyucunun Damien Hirst’in son üç yılını adadığı koleksiyon hakkında detaylı bilgi sahibi olmalarına yardımcı olacak.

Felsefeci Emanuele Coccia, sanat tarihçileri Philippe Costamagna, Michio Hayashi, Gilda Williams ve yazar Alberto Manguel’in katkılarıyla hazırlanan içerik, Cherry Blossoms’ın Damien Hirst’in eserlerindeki konumunu değerlendirirken, sanatsal, felsefi ve edebi yankılarını inceliyor.

Sergi, 1 Haziran 2021- 2 Ocak 2022 tarihleri arasında Paris’te bulunan Fondation Cartier pour l’art contemporain’da sergilenecek.

ETİKETLER: DAMİEN HİRST , SERGİ , FONDATİON CARTİER POUR L’ART CONTEMPORAİN