METROPOL
METROPOL

31 Aralık 2021

Düzenin Ritüellerinin Peşinde: Maziye Bakma Mevzu Derin

OMM

OMM

Odunpazarı Modern Müze, 31 sanatçıyı bir araya getirdiği Maziye Bakma Mevzu Derin isimli karma sergiyle, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve ötekiyi tanımlama biçimlerine odaklanıyor; özgürlük ve ifade alanları gibi kavramları sosyal düzen ve bu düzenin ritüelleri üzerinden sorguluyor.

Kutuplaşan bir bireysellik anlayışının hakimiyet sürdüğü bu dönemde “İfade özgürlüğü nedir?” sorusuna cevap arayan Maziye Bakma Mevzu Derin sergi programında ayrıca, sergide işleri yer alan sanatçıların günümüz Türkiye’sinde toplumsal aidiyet ve birey olmanın tanımları üzerine konuştuğu Spotify üzerinden dinlenebilecek bir podcast serisi ve MUBI’de ücretsiz izlenebilecek özel bir film seçkisi yer alıyor. 

31 sanatçıyı bir araya getiren karma sergide yer alan eserler, geleneksel teknik ve imgeler üzerinden inşa edilen ortak bir paydada buluşuyor. Aidiyet, adaptasyon, kabul görmeme, meydan okuma gibi kaçınılmaz insan olma hallerini araştıran, kutuplaşan ve çelişkili perspektiflerin yarattığı, kökleri geçmişe uzanan birey-toplum çatışmasını irdeleyen eserler, parça ile bütün, birey ile toplum arasındaki sistematik ilişkiyi anlatıyor. Zamanın derinliklerinde gezinirken kişisel ve kolektif bilinç arasında yeni bağlar keşfetme imkânı sunan seçki, izleyiciye kendisine verilen roller, belirlenen sınırlar ve alternatif hayatlar hakkında yeni fikirler veriyor, bu bağlamda içinde bulunduğu konum ve durumları yeni bir ışık altında tekrar düşünmeye davet ediyor.

Sergide yer alan sanatçılar:

Ali Elmacı, Antonio Cosentino, Aydan Murtezaoğlu, Bengisu Bayrak, Can İncekara, CANAN, Cansu Yıldıran, Damla Yalçın, Eda Çekil, Fatma Bucak, Gözde İlkin, Halil Altındere, Hasan Özgür Top, İhsan Oturmak, Kezban Arca Batıbeki, Manolya Çelikler, Memed Erdener, Mustafa Boğa, Nancy Atakan, Nilbar Güreş, Nur Koçak, Olgaç Bozalp, Pınar Yolaçan, Ramazan Can, Rehan Miskci, Sinan Tuncay, Şener Özmen, Şükran Moral, Zehra Çobanlı, Zeren Göktan ve Zeyno Pekünlü.

Sergi, 31 Mayıs 2022 tarihine kadar OMM’un tüm katlarında devam edecek.

 

 

 

 

 

ETİKETLER: “MAZİYE BAKMA MEVZU DERİN” , OMM