METROPOL
METROPOL

24 Mayıs 2022

David Hockney Baharı Getiriyor

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

 

david hockey

 

Pop art akımıyla tanınan, 20. yüzyılın en etkili ressamlarından David Hockney'nin eserleri, Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi ile ilk defa Türkiye’de.

Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank iş birliğiyle 20. ve 21. yüzyılın en ilham verici sanatçılarından David Hockney’nin Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisine ev sahipliği yaapıyor. Daha önce Londra’daki Royal Academy’de ve Brüksel’deki Bozar’da sanatseverlerle buluşan serginin üçüncü durağı Sakıp Sabancı Müzesi'nde.

Kariyeri boyunca yeni teknolojileri ve sanat yapmanın farklı yöntemlerini araştıran Hockney, 2000’lerden itibaren iPhone ve iPad ile çizim yapıyor. Bu sergi için, söz konusu teknolojik arayışının doruk noktası diyebiliriz. Sergi, sanatçının baharın gelişini müjdeleyen iPad resimlerinin 116 tanesini içeriyor. Bunların tamamı 2020'de, Covid-19 salgınının ilk dönemi sırasında, Normandiya'daki evinde üretildi.

 

david hockey

Katalogdaki William Boyd yazısından, Hockney’nin, bu çizimlere başlamasının nedenini, “yazılımın sonunda eli takip edebiliyor olmasına, yani sinir bozucu anlık gecikmelerin olmamasına” bağladığını anlıyoruz.

Bu resimler, Hockney'nin meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan bir manzarada çalıştığını, baharın senelik yolculuğunu çıplak ağaçlardan tomurcuk ve çiçeklere, bol yeşil yapraklara kadar yakaladığını gösteriyor. Sergi baharın başından sonuna bir hikayesi, adeta bir kutlaması niteliğinde ve doğal dünyanın mucizelerini, sürekli yenilenişini, yaşam döngüsünü bize hatırlatıyor.

Hockney’nin ilham verici eserleriyle baharın gelişini kutlamak isterseniz, sergi 29 Temmuz'a kadar Sakıp Sabancı Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor. 

ETİKETLER: DAVİD HOCKEY