METROPOL
METROPOL

05 Haziran 2021

Arter Koleksiyonu’ndan Oluşturulan "Tedbir" Başlıklı Grup Sergisi Ziyarete Açıldı

Serkan Özkaya Dear Sir or MadamSerkan Özkaya /Dear Sir or Madam

Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği "Tedbir" başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan bir araya getirilen yapıtlar yoluyla sanatın üretim, muhafaza ve sergileme pratiklerine odaklanıyor. Yaşamın günlük akışının, sosyal ilişkilerimizin, çalışma biçimlerimizin, dünyayla ve birbirimizle kurduğumuz mesafelerin değiştiği, hareket alanlarımızın kısıtlandığı, hatta fiziksel görünüşlerimizin maskelendiği bir dönemde tasarlanıp ziyarete açılan Tedbir, adını Canan Tolon’un sergide yer alan bir yapıtından ödünç alıyor. 

Sergi, çoğu kez izleyicinin tanık olmadığı hazırlık ve müzakere süreçlerinin; kültürel, ideolojik, hiyerarşik ve ekonomik bağlamların şekillendirdiği güç dinamiklerinin yanı sıra, sanatın kendine özgü zaaf, hassasiyet ve kırılganlıklarını konu ediniyor. Arter’in üçüncü kat galerisinde düzenlenen sergide Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon ve Nasan Tur’un yapıtları yer alıyor.

Sanatçı, sanat kurumu, sanat eseri ve izleyici arasındaki ilişkiler etrafında kurgulanan Tedbir, 11 sanatçının 13 eserinden oluşuyor. Pandeminin biçimlendirdiği sıradışı bir dönemde tasarlanıp ziyarete açılan sergi, başta sağlık alanında olmak üzere ekonomi, güvenlik, enerji gibi farklı bağlamlarda sıklıkla duyup kullanır olduğumuz “tedbir” kelimesinin açılımlarından esinleniyor.

Tedbir, 20 Şubat 2022 tarihine kadar Arter’de görülebilir.

ETİKETLER: ARTER , SERGİ