17 Aralık 2016

Kestane Nasıl Tüketilmeli?

YAZI: DİLARA KOÇAK

kestaneFotoğraf: Getty Images Turkey

Bıçakla çizilen, sobaların üzerinde pişen kestanenin ayrı bir yeri vardır. Sobadan gelen çıtırtılar, kestaneden gelen cızırtılar… Yayılan o koku, hemen hepimizin çocukluğunun kokusudur. Büyüklerimiz her zaman olduğu gibi yine sağlık dolu bir besini sevdirmişler bize ama tabii ki miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Benim de çocukluğumda ananemin sobanın üzerinde yaptığı kestanelerin tadı hâlâ damağımdadır. Ne zaman sokakta kestane kokusu alsam, beni anılara  götürüyor. İster sobada, ister tavada veya haşlama, hatta çok kalorili olsa bile kestane şekeri tadına doyulmaz bir lezzet.

3-4 kestane 1 dilim ekmeğe eşit

Kestane, başta nişasta olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifli bir karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidrat kaynağı olduğu için ekmek yerine geçen besinler arasındadır. Yaklaşık 3-4 kestane 1 dilim ekmeğe eşittir. İçerdiği omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sayesinde kalp ve beyin sağlığı için faydalıdır. B1, B2, B3, B6 gibi B grubu vitaminlerini, kalsiyum, demir, magnezyum ve bakır gibi mineralleri de içerir.

Ortalama bir kestane 20 kalori diyebiliriz. Ben öğleden sonra tok tutan ve spor öncesi ara öğün olarak haftada bir-kaç kez 1 bardak sütle 4-5 kestane yemeyi çok seviyorum. Ama kestaneli narlı muhallebi tarifimi de seveceğinize eminim.

Kestaneli Narlı Muhallebi 

İÇİNDEKİLER (6 porsiyon)

3 yemek kaşığı yulaf kepeği

2 su bardağı az yağlı süt

1 tatlı kaşığı vanilya

1 yemek kaşığı bal

10 adet haşlanmış kestane

1/ nar

NASIL YAPILIR? 

Kestaneler üzeri çizilerek haşlanır ve kabukları soyulur. Kestaneler süt ile birlikte robottan geçirilir. Daha sonra kestane ve süt karışımı, yulaf ezmesi ve vanilya ocakta pişirilir. Muhallebi kıvamına gelince altı kapatılır ve bal ve nar taneleri eklenerek karıştırılır. Üzeri yine nar ile süslenerek 2-3 saat buzdolabında bekletilerek tüketilebilir.

ETİKETLER: KESTANE , SAĞLIK , DİLARA KOÇAK