27 Haziran 2012

Ezberlerinizi bozun, yaratıcılığınız gelişsin

YAZI: İDİL ŞANAL

 

Dışarda yemek yediğinde hep aynı şeyi sipariş eden, evde hep aynı yemekleri arayanlardan mısınız?
Birçok konuda olduğu gibi yemek konusunda da çoğu zaman ezberden hareket ediyoruz. Sevdiğimiz ya da bir şekilde faydalı olduğuna inandığımız birkaç çeşit arasından sipariş verip, evde yemek pişirdiğimiz zaman da genellikle yine aynı konfor bölgesinden seçimlere gidiyoruz.
Hareket ya da düşünce şeklimizde yaptığımız her tür değişiklik, alışkanlıkları bozduğumuz her an beynimizi yeni şekillerde kullanmak için bir fırsat yaratıyor. Ezberinizi bozduğunuz her konuda her an aslında hem beyin hem vücut zekanızı geliştiriyorsunuz.

 

Ben geçtiğimiz haftalarda kendimce bir detoks, (vücuda bir rahat vermenin havalı adı) programı uyguladım ve normalde yediğim pek çok şeyi bir süreliğine hayatımdan çıkardım. Son derece eziyetli ve tatsız tuzsuz geçebilecek bir süreç, beni de şaşırtarak tam tersine son derece lezzetli ve sürprizli bir dönem oldu. En temel değişiklik hiçbir hayvansal gıda tüketmemek olduğu için, normalde ezberden hazırlayacağım somon, omlet gibi ana yemekler, ya da peynirli sabah kahvaltılarına ara verdim. Böylece şimdiye kadar yardımcı oyuncu rolünde kalan malzemeler öne çıktı ve aslında kendilerinin ne kadar basit bir şekilde hem lezzet hem miktar olarak yeterli olduğunu bir kez daha hatırlatmış oldular. Tavsiye ediyorum, arada sırada hangi konuda olursa olsun ezberlerinizi bozun, gerçekten hoş sürprizler çıkabilir karşınıza. Hayatta çok renk çok lezzet varken kendinizi alışkanlıklarınızla sınırlandırıp olasılıkları öldürmeyin. Sadece yemek konusunda değil her konuda.


Geçen gün elimin altındakilerle tahin soslu nohutlu bir semizotu salatası yaptım, tarifini paylaşıyorum. Yaz günleri için ideal hafiflikte ama dengeli bir öğün arayanlar için ideal.

Tahin soslu nohutlu semizotu salata 2 kişilik ana yemek ya da 4-5 kişilik salata porsiyonu

- 1 demet- kalın sapları ayıklanmış yıkanmış semizotu
- 1,5 su bardağı pişmiş nohut (isteğe göre daha az ya da çok kullanabilirsiniz, önceden ıslatıp pişirmek zor geliyorsa çok tavsiye etmem ama konserve nohut da kullanabilirsiniz. İsteğe göre mercimek ya da börülce gibi başka tercih edeceğiniz bir baklagil de kullanabilirsiniz.)
- 5-6 adet, kaba yeşil uçları ayıklanmış taze soğan
- yarım demet kalın sapları ayıklanmış, ince kıyılmış dereotu

Sos için

- 4 yemek kaşığı tahin
- 1 adet limonun suyu
- 2-3 diş sarımsak
- deniz tuzu

 

 

Malzemeleri karıştırın. Sos için sarımsakları deniz tuzu ile havanda döverek ezin, limon suyu ve tahinle karıştırın.

 

 

 

- İdil Şanal - USLA (Uluslararası Servis Lezzet Akademisi) Eğitmen Şef ve Holistik Sağlık Koçu

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , SAĞLIKLI BESLENME , SALATA , DETOKS , NOHUT , SEMİZOTU , TAHİN , LEZZETLİ