17 Aralık 2020

Bağışıklık Sistemine Destek: Ozon Tedavisi

RÖPORTAJ: BAHAR ERGEL

sarasampaioFotoğraf: @sarasampaio

Sağlığımız, her zaman olduğundan çok daha fazla önemli bu günlerde. Sadece dünyayı saran virüsün etkilerinden korunmak için değil, genel sağlığımızı maksimum düzeyde iyi tutmak için de ekstra özen gösteriyoruz. Bağışıklığımızı güçlendirmek, sahip olduğumuz minör rahatsızlıkların etkilerinden arınmak ya da tedavi gördüğümüz rahatsızlıklar için destekleyici olarak tercih ettiğimiz alternatif yöntem bir var; ozon tedavisi. Korona tedavisinde de etkileri gözlemlenen ozon tedavisi hakkında sorularımızı Sculpture Poliklinik kurucusu Güray Akar'a yönelttik. 

Ozon tedavisinin bilinen çok sayıda faydası var, farklı hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Faydalarını ve kullanım alanlarını bizimle paylaşabilir misiniz? 

Bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmaların hücresel bütünlüğünü zayıflattığı ve bütünlüğüne zarar verdiği bilinen Ozon, uzun yıllardır pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı yöntem olarak kullanılıyor. Bununla birlikte özellikle bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar için de sıklıkla uygulanıyor. 

İçerdiği yüksek oksijen oranıyla "oksijen tedavisi" olarak da bilinen ozon tedavisi, plazma içinde çözünen oksijen miktarını artırırken çevre dokulara da daha çok oksijen dağılmasını sağlıyor. İşte bu durum da hastalıkların önlenmesine yardımcı oluyor.

Ozon Tedavisi dolaşım bozukluklarının tedavisinde de sıklıkla tercih ediliyor. Özelikle diyabet hastası olan kişilerin ayaklarında uyuşma ve karıncalanmalar olur. Ozon tedavisi, dolaşım bozukluğunun neden olduğu ağrı, yanma ve üşüme gibi belirtilerin azalmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca kemoterapi gören kanser hastaları için ozon tedavisi tamamlayıcı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü Ozon Tedavisi, bağışıklık sisteminin aktivasyonun artmasını ve vücudun genel direncinin artmasını sağlıyor. Ozon tedavisi kişiye zindelik verdiğinden, kemoterapinin olumsuz etkilerinden bir tanesi olan halsizlik sorunu için de çözüm olduğu biliniyor.

Bununla birlikte Ozon tedavisinin hücrelere ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırdığı, beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirdiği, eklem ve kas ağrılarını giderdiği, lenf ve kan sistemini temizlediği, damarları yenilediği, kaslarda biriken toksinin atılmasına yardımcı olduğu ve genel bir iyilik hali yarattığı da biliniyor ve kabul ediliyor.

Bir süredir Covid-19 tedavisinde de ozon tedavisi gündemde. Nasıl bir fayda sağlıyor?

Evet son zamanlarda yapılan klinik çalışmalar, Ozon tedavisinin bağışıklık sistemini güçlendirmede etkin rol oynamasıyla hem koronavirüsten korunmaya karşı etkili olduğunu, hem de ozon tedavisinin koronavirüse yakalanmış hastalarda tedavi süresini kısalttığını ortaya koyuyor.

Yapılan çalışmalarda bağışıklık sistemini güçlendiren ozon tedavisi, koronavirüs başta olmak üzere gribal enfeksiyonlar ve hepatit gibi bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahip olduğu ortaya konuluyor. Ozon tedavisinin bağışıklık sisteminde oluşturduğu koruyucu duvar, koronavirüse karşı mücadeleci bir yapı oluşturmakta.

Herhangi bir hastalık tedavisi için değil, bağışıklığını güçlendirmek ve kendini iyi hissetmek isteyen bir kişi hangi aralıklarla ozon tedavisine başvurabilir? 

Bu durumda tedavi protokolü haftada 1 kere olmak üzere toplamda 10 seans. Bu zamanda dilenirse ve gerekli görülürse 10 seans daha haftada 1 kere olmak üzere devam ettirilebiliyor. Sonrasında da 3 haftada 1 seans olmak üzere koruma seansları yapılabiliyor.

Peki bu tedavi nasıl uygulanıyor, danışan kişiye nasıl bir işlem yapılıyor? 

Sadece 15 dakika süren işlem çok pratik ve rahat bir şekilde kişiye uygulanıyor. Kişinin damarından alınan 100cc kan, özel ozon cihazı aracılığıyla ozonlanıyor ve ozonlandıktan sonra da hemen kişiye geri veriliyor.

ETİKETLER: OZON TEDAVİSİ , SCULPTURE POLİKLİNİK , GÜRAY AKAR