18 Aralık 2015

Anti-Gravity Yogaya Başlamak için 4 Neden

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

Eğer siz de sporda yaratıcılık arayışındaysanız, son yıllarda popülerleşen yoga ve pilatesin öz kardeşi Anti-gravity yogaya bir şans verin. Hollywood'un eski koreograflarından Christopher Harrison'ın keşfettiği anti-gravity yoga, ipek bir hendek sayesinde yerçekimsiz ortam hissi yaratıyor. 

Peki havada yoga yapma Harrison'ın nasıl aklına gelir? Harrison geçirdiği sakatlıklardan, operasyonlardan dolayı hareketleri kısıtlanınca eski esnekliğine kavuşmak için yogaya başlar. Ama bunun da yeterli olmadığını görünce kendi bir sistem yaratmaya karar verir. İpekten bir hamak sayesinde havada yoga hareketleriyle yapılan Anti-gravity yoga, klasik yogaya göre zorlayıcı hareketlerin daha kolay yapılmasını sağlıyor. 

Christa Brittany Allen

Fotoğraf: @christabrittany

1. Ağrı kesici faydası

Anti-gravity yoganın taze bir anti-aging olması, mutluluk hormonu salgısını sağlaması, ağrı kesici etkisi ve baskısız spor yapma imkanı gibi insan vücuduna pekçok faydası var. Anti-gravity bunları nasıl başarıyor derseniz, her şey adında saklı. Yerçekimsiz ortam spor yaparken baskıyı sıfıra indiriyor, omurgadaki baskının sıfır olması esnekliğin ve hareket kabiliyetinin artmasını sağlıyor. Bu sıfır baskı ortamı sayesinde sırt ağrılarının da azaldığı görülüyor.

2. Anti-aging etkisi

Bir başka faydası da anti-aging etkisi. Pilates ve yoga yaparken artan vücut esnekliği, yerçekimsiz alanda yapılan yoga hareketlerinin daha esnek olma ve daha rahat yapabilme imkanı veriyor. Vücudun esnekliği arttıkça bir o kadar gençleşiyorsunuz. Konu spor olunca en merak edilen sorulardan biri de kilo verdiriyor mu? Sadece egzersizle kilo verme düşüncesi malesef tüm sporlar için imkansız. Ama esneklik sayesinde vücuttan kolayca atılan laktik asit vücut metabolizması hızlandırıyor.  

Christa Brittany Allen

Fotoğraf: @sleepinthegardn

3. Cesaret vermesi

Anti-gravity’inin zihinsel boyutu da diğer sporlara göre daha farklı ve anti-gravity kesinlikle göz korkutan bir spor. Nasıl cesaret edeceğiz ve neden cesaret etmeliyiz? Her şeyin sıradanlaştığı modern toplumda insan ruhu hiç olmadığı kadar maceraya aç, ama bir taraftan da güven ve konfor bölgesinden çıkmak istemiyor. Anti-gravity ilk etapta bir tutam cesaret istese de devamında getirdiği imkansızı başarma hissi insanı özgürleştiriyor.

4. Mutluluk hormunu salgılaması

Mentalitedeki korkuyu yenme, başarabilme duygularındaki değişim insan zihninde yeni bir pencere açıyor. Bunun da temel nedenlerinden biri anti-gravity yoganın mutluluk hormanı etkisi. Baş aşağı durduğumuzda, ters döndüğümüzde vücut sistemi kendi yeniliyor. Bu da mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanmasını sağlıyor. Beyne temiz kan gidince, Anti-gravity yoga sonrası sadece doğal allık etkisindeki kırımızı yanaklarla değil ayrıca gülen bir yüzle dersi terk ediyorsunuz.

Anti-Gravity Tutkunu Ünlüler

  

ETİKETLER: ANTİGRAVİTY , YOGA , SPOR , TREND , SAĞLIKLI YAŞAM