05 Ocak 2015

7 Adımda Detoks

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

 
1. YEŞİLLİK TÜKETMEK
 
Yeşillikler vücudun toksinlerden arınması için olmazsa olmaz. Özellikle de brokoli, salatalık, maydanoz, dereotu, ıspanak tarzı yoğun yeşiller. Bu tarz sebzeleri pişirip tüketmek yerine blenderdan geçirip az biraz meyve ve kuruyemişle tatlandırarak süper detoks içecekleri yaratabilirsiniz.
 
 
 
2. BAĞIMLILIKLARA HAYIR
 
Detoks’ta önemli olan vücudun işleyişini, alışkanlıklarını değiştirmek, hem dinlenmesini hem de yenilenmesini sağlamak. Bu yüzden var olan sigara, içki gibi alışkanlıklarınızdan, her gün tüketilen çay, kahve gibi içeceklerden, tuz ve şeker gibi işlenmiş içeriklerden tamamen uzaklaşmak detoks’un olmazsa olmazıdır.
 
 
3. SUSUZ OLMAZ
 
Su, detoks yaparken en büyük yardımcınız. Hem aniden gelen açlık ataklarıyla baş etmek hem de toksinlerden arınmak için. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız, içerisine nane yaprakları, salatalık dilimleri, limon suyu, elma sirkesi ya da şeker ataklarını da engelleyecek tarçın çubukları atabilirsiniz. Hergün aldığınız kafein’i alamazken baş ağrısı çekmeniz gayet normal, ilaç da alamayacağınıza göre su baş ağrısıyla baş etmek için tek çareniz.
 
 
4. HAREKET ETMEK
 
Terlemek toksin atmanın en iyi ve doğal yollarından biri. Kalp ritminin ve vücut ısısının artmasına bağlı terleriz, bu yüzden koşmak, hızlı adım yürümek tarzında kardiyovasküler çalışmalar detoks sırasında mümkünse yapılmalı. Ancak karbonhidrat, ve şeker gibi hızlı enerji alacağınız besinleri detoks sırasında tüketememek yorgun hissettirebilir, pilates, yoga gibi esnemeye odaklı egzersizlerle ter atmayı deneyin. Ayrıca sauna da toksin atmak için pasif ama etkili bir seçenek olabilir.
 
 
 
5. SÜT VE PEYNİRLE VEDALAŞIN
 
Özellikle kış aylarında fazla süt ve süt ürünü tüketmenin burun tıkanıklığına yol açtığını biliyor muydunuz? Burun içindeki mukozanın şişmesine neden olan süt ürünlerinin aynı zamanda detoks sırasında da tüketilmemesi gerekli. Maya içerdiği için peynirler de kara listede. Sadece sindirim problemlerine sebep olmayan laktoz içermeyen badem sütü detoks dönemi için öneriliyor.
 
 
 
6. KURU FIRÇALAMA YAPIN
 
Kuru cilt fırçalamasının, hem cilt hem de metabolizma için birçok faydası bulunuyor. Detoks sırasında kan dolaşımının artmasına ve ödem atmaya yardımcı bu yöntem, doğal kıllara sahip bir fırçayla bacaklardan yukarıya, kollar içinse yukarı kaldırarak aşağıya yani her zaman kalbe doğru yapılmasını gerektiriyor. Özellikle karın bölgesinde saat yönüne fırçayı döndürmek, sindirim sisteminin düzene girmesinde fayda sağlıyor
 
 
 
 
7.YAĞDAN KORKMAYIN
 
Detoks sırasında zeytinyağdan kaçmayın ama miktarını azaltın. Özellikle Omega 3, vücudun yağ yakması ve metabolizmanızın hızlanması için hayati önem taşıyan bir yağ asitidir.
 
 

ETİKETLER: YEŞİLLİK , DETOKS , TOKSİN , SAĞLIK , SAĞLIKLI BESLENME , SAĞLIKLI YAŞAM