MODA
MODA

07 Ekim 2021

Yeni Bir Metamorfoz

Yapay zeka tasarımının bir NFT sanat haline geldiği gerçeküstü ortamda dönüşümün hikayesini izliyoruz. Bvlgari Serpenti’nin metamorfozu…

bvlgari refik anadol

6 Ekim akşamı Milano’da gerçekleşen buluşmada Buvlgari’nin Serpenti koleksiyonunun bir kez daha yeniden doğuşu simgeleyişine şahit oluyoruz. Gelişimin sonsuz sembolü ve metamorfozun temsilcisi olan ikonik yılan, bu kez kendini yepyeni bir görünümde sunuyor ve ödülü medya sanatçısı ve yönetmeni Refik Anadol’un multimedya sanat eserinin kahramanı oluyor.

bvlgari refik anadol

Milano’un kalbinde yer alan Duomo Meydanı’nda yer alan Serpenti Metamorphosis enstalasyonu Bvlgari Group CEO’su Jean-Christophe Babin, sanatçı Refik Anadol ve etkinliğin ev sahibesi Chiara Ferragni eşliğinde gerçekleştirilen bir açılış töreni ile kapılarını açtı. Metamorfoz kavramından ilham alan, Refik Anadol’a ait multimedya enstalasyonu doğanın güzelliğini ve Bvlgari’nin yılanını yapay zeka data analizi ile dinamik üç boyutlu heykellere dönüştürüyor. Aynı zamanda bu dikkat çekici eser, Anadol’un 200 milyondan fazla doğa resmi ve 160 milyondan fazla çiçek resmi kullanarak ilk büyük ölçekli lüks, üç boyutlu, yapay zeka ürünü NFT sanat eseri. Çalışma, geleneksel sanatı sanal görsellere dönüştüren kripto sanatını da kucaklıyor ve Serpenti Metamorphosis’i tokenleştirmeye, koleksiyonlaştırılabilir kılmaya imkan tanıyor. 

“Blockchain’in potansiyelini kullanan ve bir sanat eserini dijital evrende taklit edilemez kılan NFT – Non Fungible Token teknolojisi sayesinde Serpenti Metamorphosis dijital dünyanın ayrıcalıklı ve eşsiz bir sanat eseri olacak. Bu proje Bvlgari’nin, yeni teknolojileri kullanarak ve duygusal anlamda hiç olmadığı kadar sarmalayarak lüks deneyimin gerçek metamorfozunu gerçekleştirebilme gücüne mükemmel bir örnek.” Jean-Christophe Babin

bvlgari refik anadol 

Bvlgari Tükiye marka elçisi Serenay Sarıkaya’nın da bulunduğu etkinliğe çok sayıda isim katıldı ve Chiara Ferragni, Elodie, Tina Kunakey, Ester Exposito, Alessia Marcuzzi, Alice Pagani, Vittoria Puccini, Francesca Michielin, Levante, Alice Campello, Alvaro Morata, Filippa Lagerback, Daniele Bossari, Nima Benati, Riccardo Mandolini, Lorenzo Zurzolo ile Nieves Alvarez davetliler arasındaydı.  

Enstalasyona ziyaret için buradan kayıt oluşturulabilir. Serpenti’ye adanan bu hikayeyi tamamlayan ve Via Montenapoleone Bulgari mağazasında konumlandırılan bir sergi ise, 4-30 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek ve 1940’lı yıllardan 1960’lı yıllara uzanan en ikonik Serpenti tasarımlarını ziyaretçilere sunacak.

ETİKETLER: BVLGARI , SERPENTI , REFİK ANADOL , MİLANO