21 Aralık 2021

Zarafet Sembolü Opera Eldivenleri

YAZI: GAMZE KANTARCIOĞLU

Tiffany’de Kahvaltı filminde Audrey Hepburn’ün Givenchy tasarımı “küçük siyah elbise”sine eşlik eden uzun eldivenler, yüksek modanın bir kez daha radarına girdi.

1950 ve 60’lı yıllarda Jacqueline Kennedy Onassis ve Audrey Hepburn gibi ikonlar sayesinde zirve yapan uzun “opera eldivenleri”, Zoë Kravitz, Margot Robbie, Rihanna gibi ünlü isimler vasıtasıyla Instagram feed’lerimizde bolca yer buldu. Tarihi 16’ncı yüzyılın sonlarına dayanan bu zarif aksesuarlar, hem kırmızı halıda hem de günlük görünümlerde kendine yer buluyor. 2021 Sonbahar/Kış defilelerinin hemen hemen hepsinde gözümüze takılan uzun eldivenler, kış aylarında kolları sıcak tutmanın yanı sıra, en sade ve gösterişsiz elbiseleri bile sofistike yaparak kombinasyonları bir üst mertebeye taşıyor.

jacqueline kennedy
Jacqueline Kennedy, Getty

Bu sezon gözümüze takılan bazı eldivenli görünümlere bakalım. Versace 2021 Sonbahar/Kış koleksiyon sunumunda Bella Hadid’in üzerinde gördüğümüz siyah etek – üst takımı, modaevinin monogramlı eldivenleriyle kollarda ikinci bir ten hissi yaratıyor. Prada’nın 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunda neredeyse her görünüme eşlik eden opera eldivenleri, üzerindeki mini üçgen cüzdanıyla bir tutku objesine dönüşüyor. Jil Sander’da kırıştırılarak dirsek hizasına indirilen siyah eldivenler, form olarak çizmelere uyum sağlıyor. Courrèges’da ise yandan fermuarlı deri eldivenler, sade görünümü daha dikkat çekici hâle getiriyor.

 Versace, 2021 Sonbahar, Vogue Runway
Versace, 2021 Sonbahar, Vogue Runway

Versace, 2021 Sonbahar, Vogue Runway
Prada, 2021 Sonbahar, Vogue Runway

 

Versace, 2021 Sonbahar, Vogue Runway
Jil Sander, 2021 Sonbahar, Vogue Runway

 

Versace, 2021 Sonbahar, Vogue Runway

Courreges, 2021 Sonbahar, Vogue Runway

Opera eldivenlerinin oldukça popüler olduğu yerlerden biri de elbette Hollywood dünyası. Londra’da gerçekleşen 2021 Fashion Awards’da birçok isim, kırmızı halıda görünümlerini uzun eldivenlerle tamamlamayı tercih etti örneğin. Richard Quinn tasarımı çiçekli bir balo elbisesi tercih eden İsveçli model Elsa Hosk, parlak kırmızı eldivenlerle parlamıştı. Alexa Chung, Caroline Hu tasarımı dantel tasarımlarla romantik titreşimler yayarken, Demi Moore pullu Fendi elbisesini deri eldivenlerle dengelemişti. En sıradan görünümlere bile ânında zarafet ve cazibe katan uzun eldivenleri önümüzdeki sezonlarda da sıkça göreceğiz gibi duruyor.

Versace, 2021 Sonbahar, Vogue Runway
Alexa Chung @Fashion Awards 2021 - Getty

 

Versace, 2021 Sonbahar, Vogue Runway

Demi Moore @Fashion Brit Awards - Getty

 

Versace, 2021 Sonbahar, Vogue Runway

Elsa Hosk @Fashion Awards 2021 - Getty

 

ETİKETLER: MODA , STİL , ELDİVEN