15 Eylül 2020

Yükselen Yetenek: Christopher John Rogers

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Geçtiğimiz yıl CFDA Moda Ödülleri'nde CFDA/Vogue Fashion Fund Ödülü'nün kazananı Christopher John Rogers bu yıl yeniden CFDA Moda Ödülleri kazananları arasında. Peki, genç tasarımcıyı bu kadar özel yapan nedir? İsterseniz kendisi hakkında merak edilenleri birlikte inceleyelim.

 

ChristopherJohnRogers

 

Baton Rouge'daki çocukluk yıllarında en sevdiği çizgi roman ve anime karakterler için kostümler çizmesiyle başlayan moda tutkusu, onu kadınları güçlü ve kahramanca hissettiren kıyafetler tasarlamaya adım attıran yolculuğunun da başlangıç noktası. Project Runway hayranlığıyla birlikte Alexander McQueen ve John Galliano gibi tasarımcıların koleksiyonları onu öylesine etkilemiş ki, kendi markasına sahip olmak istediğini fark etmesi de çok uzun sürmemiş. Savannah College of Art and Design’da eğitim almasının ardından New York’a taşınıp yeni nesil yeteneklerden biri olarak keşfedilme süreci de bir hayli kısa. Tasarımlarında sahip olduğu yenilikçi çizgisiyle adeta modanın geleceğini temsil eden Rogers, neon renkleri şaşaalı siluetlerle buluşturduğu tasarımları sayesinde Michelle Obama’dan Rihanna’ya kadar önemli isimleri kendine hayran bırakıyor.

 

ChristopherJohnRogers

 

Tasarımlarının zarif bir duruşu olsa da bu tamamen naif olmasını gerektirmiyor. İşin içine biraz da asilik katarak aslında iki zıtlığın nasıl bir araya gelebileceğini de kanıtlamış oluyor. Hacimli, fırfır ve tüy detaylarıyla zenginleşen tasarımları, onun terzilik anlayışını da gözler önüne seriyor. Koleksiyonlarında herkes için bir şeyler olduğunu söyleyen Rogers, böylelikle markası için klasikleşmiş kalıplara da kapısını kapatıyor. Rengarenk dünyasını her koleksiyonuna yansıtmayı es geçmezken, 2020 Sonbahar sezonunda da bunu devam ettiriyor. Yeşil, sarı ve mor gibi capcanlı renklere sahip koleksiyonu, eski CFDA başkanı Diane von Furstenberg’in de daha önce ifade ettiği gibi Rogers’ın sahip olduğu olağanüstü renk duygusunun kanıtı. Markası için sırada ne olduğu sorulduğunda ise moda severlerin ondan klasik siyah bir elbise değil, çılgın parçalar beklediğini söyleyerek ihtişam ve görkemin dozunun hiç düşmeyeceğinin sinyallerini veriyor.

 

ChristopherJohnRogers

 

Fotoğraflar:Daniele Oberrauch / Gorunway.com

 

ETİKETLER: CHRİSTOPHER JOHN ROGERS , CFDA , MODA