07 Aralık 2021

Vogue, Bad Bunny ve Y2K Modası Aracılığıyla Macarena’yı Yeniden Yaratıyor

YAZI: LİANA SATENSTEİN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

TikTok dansları olmadan önce Macarena vardı. 90'ların sonlarında ve 2000'lerin başında her okul dansında, mezuniyette ve doğum gününde yapılırdı. 1996'da piyasaya çıkmasının ardından, 14 haftadan fazla ilk 100'de kalmayı başardı ve o zamanlardan beri içimizde farklı bir yere sahip. The Hustle veya The Electric Slide ile birlikte biraz nostaljik bir isim haline gelse de, Macarena'nın şimdiye kadar hiç bu kadar iyi hissettirmediğine dair bir tartışma var. Bu, TikTok'u viral yapan şeyin bir planı: hatırlaması kolay bir dansın eşlik ettiği hatırda kalan bir melodi. Vogue'un 2022 bahar koleksiyonları videosunda bu şarkı, top modeller ve Bad Bunny'nin yer aldığı Y2K odaklı giysilerden oluşan görsel bir şölen yaparak geri dönüşünü gerçekleştiriyor.

Orijinal versiyonunda, Macarena oldukça flörtöz bir şarkı. Müzik videosu, Los del Río grubunun iki orijinal şarkıcısı Antonio Romero Monge ve Rafael Ruiz Perdigones ile birlikte dönemin muhteşem modasına dair pek çok detayı içeriyor. Video yönetmeni Bardia Zeinali, "Macarena'nın TikTok dans trendine kültürel olarak daha bağlı olduğunu hissediyorum." diyor.

Macarena’nın Vogue sürümü ise önemli ayrıntıları dahil etmeyi es geçmiyor. Imaan Hammam, Versace'den metalik bir etek ve ışıltılı askılı bir üst giyerken, Paloma Elsesser, limon yeşili Coperni üst ve pilili Collina Strada tenis eteğiyle dans ediyor. Oyinda, Blumarine imzalı cesur bir kelebek kemer ile omuzları açık kot bir elbiseyle karşımıza çıkıyor. Sherrie, Apple Airpods Max ile birlikte Stella McCartney imzalı gösterişli bir üst ve bol pantolonla şarkıyı mırıldanıyor. Bad Bunny ise parlak limon yeşili Bottega Veneta ceketi ve pantolonuyla…

Macarena’nın yeniden çekimi, modadaki ilk çılgınlıklarla örtüşüyor. Göbekler daha açık hale gelirken, pantolonlar tehlikeli derecede düşük belli oluyor ve bluzlar giderek darlaşıyor. Renkler göz kamaştıracak kadar parlak ve baskılar sürekli değişiyor. Moda, sürekli bir maksimalist nostalji partisi haline geldi ve TikTok bunu sergilemek için harika bir ortam. Ayrıca, Macarena yapmak, kulağa en iyi ve çılgın kıyafetlerinizi sergilemek için mükemmel bir meydan okuma gibi geliyor.

 

İlgili Başlıklar