03 Mart 2021

Uluslararası 11 Vogue Editörü Favori Yerel Tasarımcılarını Paylaşıyor

YAZI: SARAH SPELLINGS

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Genç tasarım yeteneklerini desteklemek için bundan daha iyi bir zaman olamazdı. Tüm olasılıklara rağmen, dünyanın dört bir yanındaki yaratıcılar, yaratıcılıklarını ilham verici tasarımlara kanalize ediyor. Bunu akılda tutarak, uluslararası Vogue editörleri de en sevdikleri yerel tasarımcıları 2021 İlkbaharı için ön plana çıkarıyorlar. Avangart bir takım elbise arıyorsanız, Vogue İspanya moda direktörü Juan Cebrián'ın favorisi olan Mans'a göz atın. Daha çok mimari aksesuar havasında mısınız? Vogue Meksika’nın baş editörü Karla Martinez de Salas tarafından önerilen Aurelia ahşap kutulardan oluşan el çantası serisine bakın. Bu markalara şimdi yatırım yapın ve yıllar içinde gelişmelerini izlemenin keyfini çıkarın. Aşağıda, Vogue Kore editörü baş Kwangho Shin, Vogue Paris moda direktörü Aleksandra Woroniecka ve daha fazlasının seçtiklerine göz atabilirsiniz.

Filip Niedenthal, Vogue Polonya Genel Yayın Yönetmeni

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou
Ania Kuczyńska, Le Petit Trou

 

Ania Kuczynska

Minimal ama asla sıkıcı değil, bugün Polonya'da çalışan en tutarlı tasarımcılardan biri. Varşova'daki en iyi giyinen kadınların tümü Kuczynska'yı tercih ediyor.

Le Petit Trou

Polonyalı iç giyim markası dünyayı kasıp kavuruyor. Zuzanna Kuczynska tarafından yedi yıl önce kurulan Le Petit Trou, kısa süre önce & Other Stories ile bir koleksiyon üzerine işbirliği yaptı.

 

Juan Cebrián, Vogue İspanya Moda Direktörü

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou
Jorre Janssens

 

Mans

Who’s On Next 2020 kazananı Jamie Álvarez, klasik kıyafeti yeniden icat ederken tasarımları kadınlar tarafından da giyilebilir olma özelliği taşıyor.

Leandro Cano

Tarihi sanata ve İspanyol yerel geleneklerine dayanan zanaatkar bir vizyona sahip İspanyol bir tasarımcı.

Hereu

Hereu, yerel zanaatkarların çalışmalarını harmanlayarak zanaat geleneklerini yeniden keşfediyor ve bunları Akdeniz bölgesinin kalıcı mirasına farklı bir bakış açısı kazandırmak için kullanıyor.

 

Edwina McCann, Vogue Avustralya Genel Yayın Yönetmeni

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou
Hannah Scott-Stevenson

 

Jordan Dalah

Vogue Avustralya ekibinin favorisi olan Sydney'li Dalah, anıtsal biçimleri ve teatral duyarlılıkları ile hassasiyet ve sıcaklıktan ödün vermeden farklı bir perspektif oluşturdu. Central Saint Martins mezunu uluslararası alanda şimdiden baş döndürüyor.

Esse

Charlotte Hicks, yerel üretim de dahil olmak üzere sürdürülebilirliğe yönelik çok yönlü yaklaşımının bir parçası olarak mevsimsiz bir yaklaşım benimsiyor. İtalya ve Melbourne kaynaklı kumaşlarla, Avustralya'da üretmeye odaklanarak, rafine gardırop temellerinde tasarımdaki yeni düşünceliliği gerçekten somutlaştırıyor. 2020 Australian Fashion Laureate'de en iyi Avustralyalı yükselen tasarımcı ödülünü de kazanan bir isim.

Lyn-Al Young

Young, yıllarının ötesinde bir tasarım olgunluğuna sahip. Hem sanatçı hem de tasarımcı olarak destansı, kinetik çalışmaları, kültürü ile ataları arasında bir köprü görevi görüyor.

 

Venya Brykalin, Vogue Ukrayna Moda Direktörü

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou
Anton Belinskiy, Bettter

Bettter

Meslektaşımız Julie Pelipas tarafından tasarlanan Bettter, çok kanallı bir ileri dönüşüm platformudur. Pelipas, pratiğinde eski, ikinci el ve ucuz stokları, akıllı ve çağdaş terzilik haline getirmek için bir dizi algoritma geliştirdi. Bettter'de koleksiyonlar, etiketin faaliyetlerinin karbon ayak izini en aza indirmek amacıyla, yalnızca web sitesinde pazarlanıyor. Proje, mevcut tedarik zincirini bozmayı ve sürekli büyüyen stokları geri dönüştürmek için yeni, etkili protokoller sunmayı amaçlayan iddialı bir girişim.

Anton Belinskiy

Belinskiy, LVMH Ödülü'ne aday gösterildi ve o zamandan beri koleksiyonlarını Paris Moda Haftası'nda defalarca sergiledi. Adını taşıyan markası hala göreceli olarak radar altında. Ancak, hem zenginlerin cömert dünyalarını hem de sıkıntılı Slav gençliğinin izole edilmiş deneyimlerini karıştırıp çok çeşitli kültürel referansları harmanlayarak, perestroyka giydirme konusundaki tuhaf yaklaşımından dolayı Kiev'de epeyce takipçi oluşturdu.

Gunia Project

Gunia Project, geleneksel Ukrayna el sanatlarını ve tekniklerini keşfeden ve bunları çağdaş, biraz naif bir şekilde yeniden yorumlayan iki genç kadın sanatçının heyecan verici yeni bir tasarım uygulaması. Çanak çömlek ve çatal bıçak takımlarını, moda tasarımını, aksesuarları ve hatta kokulu mumları kapsayan çok disiplinli bir proje.

 

Karla Martinez de Salas, Vogue Meksika Genel Yayın Yönetmeni

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou

Ouipil

Katyna Quintana, canlı renkler ve güzel dokularda harika Meksika huipilleri yaratmak için Chiapas'taki zanaatkârlarla birlikte çalışıyor.

Aurelia

Charro kültüründen ilham alan bu ahşap kutu çantalara ve onların benzersiz kayışlarına bayılıyorum ve hepsi Meksika'da üretiliyor. Aurelia, büyük büyükannelerinden, hayatlarındaki yaratıcı güç ve ilhamdan yola çıkan üç kız kardeş Aurelia, Magdalena ve Andrea tarafından tasarlanan bir çanta markası.

Aguel

Miguel Aguel'in zanaat tekniklerini evrensel temellere nasıl uygulayabildiğini takdir ediyorum. Kendisi, sofistike ve zamansız parçalarla en yüksek standartları karşılarken mirasını aktarmaya çalışan Kolombiyalı bir tasarımcı.

 

Valentina Collado, Vogue Meksika Moda Direktörü

Escvdo

Yeni koleksiyon, muhteşem dokuma kumaşlarıyla ünlü Paracas kültürünün geride bıraktığı görüntü ve detaylara gösterilen ilgiden ilham alıyor.

Korimi Kids Mexico

Bu koleksiyon, Meksika'daki hikayelerden ve efsanelerden ilham alıyor. Çizimler, kurucular tarafından yapılırken, Chiapas ve Estado de Mexico'daki kadınlar tarafından özenle elle işleniyor.

Esant

Meksika'da üretilmiş, modern bir dokunuşa sahip güzel, klasik parçalar.

 

Kwangho Shin, Vogue Kore Genel Yayın Yönetmeni

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou

Minjukim

Bu koleksiyon, Kore dışındaki Asya estetiğini uluslararası trendlere uyacak şekilde yorumluyor.

Kijun

Bu koleksiyon, Kore avangardını genç ve yumuşak bir şekilde gerçekleştiriyor.

Pushbutton

Bu marka, Kore tarzını en kademeli şekilde ifade ediyor: olgun ama havalı bir çocuk olarak.

 

Sofia Lucas, Vogue Portekiz Genel Yayın Yönetmeni

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou
Ugo Camera

Portekiz'de her zaman izlenecek tasarımcılar vardır. Sadece gelişmekte olanlar değil, aynı zamanda kendilerini sürekli olarak iyileştirmeye ve giderek daha rekabetçi bir pazarda kalıcı olmaya çalışan yerleşik markalar gibi… Heykelsi takıları ve aksesuarlarıyla tanınan Valentim Quaresma her zaman takip edilesi bir imaj çiziyor. Ve genç isimlerden, Behén'in geleneksel olanı ne kadar yaratıcı bir şekilde kavradığı ve onu moda tasarımına dönüştürdüğü ise büyüleyici. Ayrıca, tanınmış tasarımcı Alexandra Moura’nın DNA’sının bu kadar tanımlanabilir ve yine de asla tekrar etmediğini görmek her zaman bir zevktir.

 

Kat Yeung, Vogue Hong Kong Genel Yayın Yönetmeni

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou
JOHN

Yat Pit

Yat Pit’in ilginç tasarımları, geleneksel qipaolardan esinlenen giysiler ve daha çağdaş, Batı silüetlerindeki Çince karakterlerin yer aldığı baskılarla Doğu ve Batı'nın unsurlarını bir araya getiriyor.

John

John, Hong Kong'un günlük trendlerine dokunan unisex ve mevsimsiz kıyafetlerle cinsiyet akışkanlığı unsurlarını kucaklıyor. Her sezon, tasarımları sergilemek için John adında yeni bir kadın kişilik yaratılıyor.

Her

Hong Kong'da tanınmış bir moda tutkunu ve trend belirleyici olan Hilary Tsui, kendi markası Chance de dahil olmak üzere yerel markaları destekleyen Her isimli konsept mağazasını kurdu.

 

Ceylan Atınç, Vogue Türkiye Moda Direktörü

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou
Lug von Siga

Gül Agis (Lug von Siga)

Sade, şık ve feminen… Kumaşları, desenleri ve markanın pozitif hissini seviyorum.

Museum of Fine Clothing

Bu markanın "kolay couture" tavrını seviyorum. Geçen yaz çok sevdiğim keten couture ortaya çıkardılar. Bu yıl pek çok renk kullandı ama tasarımlarını sade tuttu. Gelinlik olarak bile özel bir gömleklik elbise fikrini gerçekten seviyorum.

Hakaan Yildirim

Look book ve stili çok güçlü buluyorum. Büyük beden formları ve giyilebilir siluetleri, Türk modasının modern bakış açısını destekliyor.

 

Aleksandra Woroniecka, Vogue Paris Moda Direktörü

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou
Gamut, Weinsanto

Fransız modaevlerinin kreatif direktörleri olarak atanmış iki yeni tasarımcı var. Nicolas Di Felice, Courrèges için ilk koleksiyonunu sergileyecek. Bence harika bir iş çıkaracak! İlk koleksiyonunu ilk karantinadan sonra piyasaya süren Charles de Vilmorin, Rochas'ın kreatif direktörü seçildi. Ve sonra Gamut, Ester Manas ve Weinsanto dahil markalarını başlatan genç tasarımcılar var.

 

 

ETİKETLER: MODA , YEREL MARKALAR