11 Şubat 2021

Tarihe Geçen Siyah Elbiseler

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

siyah elbise
Windsor Düşesi, 1937

Siyah, geçmişten günümüze herkes için farklı anlamlar ifade etse de aynı vazgeçilmez yere sahip renklerden biri. Gizemli, güçlü, mesafeli, zarif, feminen kelimelerinin devamını rahatlıkla getirebileceğimiz, renk paletinin sonunda bir nokta niteliğinde duran siyah, değişik hikayelerin başrolüne geçerek tarihte de kendine bir yer edinmeyi başarıyor.

Küçük Siyah Elbise

Coco Chanel’in kadınları korseden azad etmesinin en büyük sembollerinden biri olan küçük siyah elbise 1926 yılında çizilen bir illustrasyonla Vogue’daki yerini almıştı. Chanel’i ağırlıklı olarak bu renkle gördüğümüz için sonsuzluğa doğru tasarladığı bu elbise için de başka bir renk seçmesini beklemek haksızlık olurdu. Düşük bel ve düz kesim formuyla kadınların günlük hayatına hareket etme özgürlüğünü getirirken tıpkı Coco Chanel’in mottosu olan sade ve elegan bir siluet yarattı.

siyah elbise 
Getty Images

 

Yeni Görünüm

1947 yılında ise Christian Dior, moda tarihine geçecek The Bar Jacket ile birlikte bel hattını tamamen ortaya çıkaran kemer detayıyla The New Look adını verdiği ultra feminen bir görünüm yarattı. Bu görünümden ortaya çıkan siyah elbiseler de kadınların hem dişi hem de güçlü yanını farklı bir vizyonla günümüzde hala güçlü bir şekilde temsil etmeye devam ediyor.

siyah elbise
Getty Images

 

Siyahın Gilda Hali

Rita Hayworth'e uzun yıllar eşlik edeceğini bilmeden Gilda karakteri için tasarladığı siyah saten elbiseyle Jean Louis, femme fatale terimini de gerçek dünyayla buluşturmuş oldu. Dalgalı kızıl saçları ve çevresini saran ışığıyla adeta Rita'nın kendisi için yaratılmış olan bu elbise siyahın dönüşebileceği en unutulmaz formlarından biri

siyah elbise

 

Holly Golightly ve Givenchy

Audrey Hepburn’un Breatkfast at Tiffany’s filminde giydiği Hubert de Givenchy imzası taşıyan ve moda dünyası için bir devrim niteliğinde olan siyah elbisesi tahtında oturmaya devam ediyor. İncilerin ve aksesuarların çevrelediği bu uzun elbise görünümüne yakışır zarif bir hareketle ikona dönüşmeyi başardı.

siyah elbise

 

Belle de Jour

1967 yılında Catherine Deneuve’un hayat verdiği Séverine Serizy yani nam-ı değer Belle de Jour karakteri Yves Saint Laurent’ın tasarladığı yeni bir küçük siyah elbiseyle karşımıza çıkıyor. Saten beyaz yaka ve kol detayıyla tamamlan bu midi elbise siyahın güçlü görüntüsüne ölçülü bir kırılganlık ekleyerek parizyen bir duruş sergiliyor.

siyah elbise

 

Siyah Elbisenin Zirvesi

'Minimalist kodlarla tasarlanmış sade bir elbise en fazla ne kadar iddialı olabilir?' sorunsunun cevabını bize Le Grand Blond avec une chaussure noire filminde Mireille Darc için sırt kısmını tamamen açıkta bırakan tasarımıyla Guy Laroche veriyor. Bu elbisenin sarsıcı etkisi hala moda dünyasında kendini göstermeye devam ediyor öyle ki bunun en iyi örneklerinden biri olarak Givenchy 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda yer alan siyah elbiseyi gösterebiliriz. 

siyah elbise

 

siyah elbise

Givenchy 2021 İlkbahar/Yaz

 

Kusursuz Yanıt

Prenses Diana'nın sıcak bir yaz akşamı onu aldattığını tüm dünyaya itiraf eden Prens Charles'tan tek hamlede bir kelime bile etmeye gerek duymadan rol çaldığı elbisesini unutmak imkansız. Christina Stambolian imzası taşıyan ve "İntikam Elbisesi" olarak Diana usulü zarif bir nokta atışının da sembolü olan siyah elbise belki de içinde en çok duyguyu barındıran nadir tasarımlardan biridir.

siyah elbise

 

ETİKETLER: SİYAH ELBİSE , SİNEMA , MODA , ÜNLÜ STİLİ