19 Eylül 2021

Stil Sahibi Kısa Film: The Human Voice

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-09/16/2e8dc2h.jpg

Fotoğraf: Alamy

Moda dünyası sanatla iç içe olduğu kadar, sinemayla da samimi bir ilişkiye sahip. Yarattıkları koleksiyonlarla deyim yerindeyse nefes kesen tasarımcıların bazıları, kariyerlerinde başka bir sayfa açarak yönetmenliği deneyimledi zaman içinde. Rodarte'nin tasarımcıları Kate ve Laura Muleavy Woodshock ile bu yolculuk başlarken, Tom Ford ise A Single Man’den Nocturnal Animals’a farklı yapımlar sayesinde uzun zamandır film sektöründe de aktif kalmayı başarıyor.

21-09/16/02-la-voz-human.jpg

Fotoğraf: Iglesias Mas

Peki, tam tersi olamaz mı? Yani dünyaca ünlü bir yönetmen modaya gönlünü kaptıramaz mı? Aslında Pedro Almodóvar bunun bir örneğini teşkil ediyor. Elbette kendine bir tasarımcı kimliği oluşturmuş değil ancak imza attığı filmlerdeki karakterler, defilelerden fırlamışçasına stil sahibi görünümlerle karşımıza çıkıyor. Son olarak yazıp yönettiği The Human Voice da bunun en güncel kanıtı. Jean Cocteau'nun aynı adlı oyununa dayanan 2020 yapımı kısa filmin başrolünde yer alan Tilda Swinton, terkedilmiş ve kapalı kaldığı evinde farklı duyguları yaşayan bir kadına hayat veriyor. Oldukça derinlikli bu karakterin kıyafetleri ise Pedro Almodóvar’ın moda zevkini yansıtıyor bir bakıma.  

Daha önce de Almodóvar'la çalışan kostüm tasarımcısı Sonia Grande, The Human Voice için de yönetmenle bir araya gelirken, "Pedro, birlikte çalıştığım tüm yönetmenler arasında, belki de moda dünyası hakkında en fazla bilgiye sahip olan kişi." diyor. 30 dakikalık kısa filmde en az altı farklı kıyafetle görüyoruz Swinton’ın canlandırdığı karakteri; Balenciaga’dan Chanel’e, Dries Van Noten’dan Tom Ford’a pek çok yüksek moda üyesinin parçalarıyla boy gösteriyor. Böylelikle hem Almodóvar imzalı başka bir yapıt doğuyor hem de izlerken tam anlamıyla modaya dair doyum yaşatıyor.

21-09/16/01-la-voz-humana.jpg

Fotoğraf: Iglesias Mas

ETİKETLER: THE HUMAN VOİCE , MODA , PEDRO ALMODÓVAR , TİLDA SWİNTON