08 Temmuz 2022

Schiaparelli'nin 2022/23 Sonbahar/Kış Couture Defilesi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

YAZI: ANDERS CHRİSTİAN MADSEN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-07/05/kapak.png

Fotoğraf: Filippo Fior / Gorunway.com

Schiaparelli, Pazartesi günü Paris'te tanıttığı 2022/23 Sonbahar/Kış couture defilesine akın eden ünlü yıldızların kanıtladığı gibi önemli bir an yaşıyor. Anders Christian Madsen ise kreatif direktör Daniel Roseberry'nin modanın güzelliğini ve diğer tasarımcıların geçmişte Schiaparelli'den nasıl ilham aldıklarını araştıran son koleksiyonundan önemli çıkarımlarını paylaşıyor.

Daniel Roseberry güzel şeyler yapmak istiyor

22-07/05/screenshot-mediavoguecouk-20220705-12_54_33.png

 Fotoğraf: Filippo Fior / Gorunway.com 

“Sanırım eleştirmenlerimiz bizi sadece güzel şeyler yapmak istemekle suçladığında bazen savunmaya geçiyoruz. Ama güzel şeyler yapmak istemenin nesi yanlış? Tabii ki hayatın tek önemli parçası değil, ama hayatın bir parçası. Ve gerçekten güzel şeyler yapmak aslında o kadar kolay değil. Ama bu bir ayrıcalık ve bunun için her gün minnettarım.” diye yazdı Daniel Roseberry, Schiaparelli haute couture koleksiyonu için bir notta. Bu, sosyo-politik veya aktivist bir temele sahip olmayan, sadece Schiaparelli estetiğinin güzelliğini ve olanaklarını araştıran bir koleksiyonun habercisiydi.

 

Roseberry, Schiaparelli'nin moda üzerindeki etkisini yansıttı

22-07/05/screenshot-mediavoguecouk-20220705-12_54_47.png

 Fotoğraf: Filippo Fior / Gorunway.com

 

Gösterinin de yer aldığı Les Arts Décoratifs'te bu hafta açılan Shocking! The Surreal World of Elsa Schiaparelli isimli sergiyle aynı zamana denk gelmek üzere Roseberry, koleksiyonunun bölümlerini diğer tasarımcıların moda tarihi boyunca Schiaparelli'den ilham alma biçimleriyle bir diyaloga adadı. Lacroix'in İspanyol koleksiyonunu öne çıkaran ve Schiaparelli okulundan Yves Saint Laurent'in ayçiçeği motiflerini üç boyutlu olarak aldığı ipuçlarına övgüde bulunan silüetler ve yüzey dekorasyonunda Christian Lacroix'nin çalışmalarını çağrıştırdı.

 

Ünlüler gösteriye akın etti

22-07/05/screenshot-mediavoguecouk-20220705-12_55_01.png

 Fotoğraf: Filippo Fior / Gorunway.com

 

Schiaparelli, modanın "bir an" dediği şeyi yaşıyor; sizin de şovu tanımlayan ünlülerin katılımını görmek için Instagram'da gezinmeniz yeterli. Hunter Schafer'den Emma Watson'a ve Karlie Kloss'a kadar ünlü simalar, sürrealist büyüsünün bir parçası olmak için Roseberry'ye eşlik ediyor. “Her zaman o yaratıcı masumiyet durumuna ulaşmaya çalışmaktan bahsediyorum. Modaya ve onun olanaklarına aşık olan kişiye yakın kalmak için savaşmaktan veya dünya yorgunluğuna yenik düşmemekten…” diye yazdı notlarında. Hayranlarına bakılırsa da hiç endişelenmesine gerek yok.

 

Roseberry, couture deneylerine devam etti

22-07/05/screenshot-mediavoguecouk-20220705-12_55_16.png

 

Fotoğraf: Filippo Fior / Gorunway.com

1940'lardan ve 1980'lerden kalma bir silüetle Roseberry, gerçeküstü zanaatkar departmanında üç boyutlu göğüsleri, ölçü bandını, trompe l'oeil detaylarında ve devasa ayçiçeklerini çağrıştıran nakışlarda kendini gösterdi. Siyah krepten bir korse kalıpladı, eski kottan korseli bir ceket yarattı ve deriden güvercin ve serçe gibi figürlerle süslenmiş heykelcikler yarattı.

 

Schiaparelli'nin yeni çağını sağlamlaştırdı

22-07/05/screenshot-mediavoguecouk-20220705-12_55_30.png

Fotoğraf: Filippo Fior / Gorunway.com

 

Roseberry, günümüz modasının “bazen kasvetli öz-ciddiyetini” yansıtmayan bir an yaratmak istediğini, ancak “bir tür yaratıcı masumiyete geri dönmeye cesaret ettiğini söyledi. Paris'te sürekli yükselen yeni haute couture dalgasını kullanan tasarımcılardan biri olarak, bunu başarıyor. Demna ve Olivier Rousteing gibi yeni nesil akranlarıyla birlikte, haute couture kültürünü demokratik ve kapsayıcı bir sanat biçimine dönüştürme fırsatına sahip.

ETİKETLER: SCHİAPARELLİ , 2022/2023 SONBAHAR/KIŞ COUTURE , 2022/2023 SONBAHAR/KIŞ , SCHİAPARELLİ HAUTE COUTURE , MODA