27 Ekim 2021

Röportaj: Sanatın Farklı Yüzleri

RÖPORTAJ: DİLRUBA KARAKÖSE

Sanat, film ve fotoğrafçılık dünyasına yeni bir soluk getirerek çok uzun zamandır sektörün yaratıcı ikililerinden olan Cristian Borillo ve Martin Cespedes, nam-ı diğer Hunter & Gatti, Beymen’in Stayin’ Alive kampanyasıyla hünerlerini bir kez daha sergiliyor. Gerçekleştirdiğimiz röportajda ise kariyerlerine nasıl başladıklarını, yarattıkları dünyanın detaylarını, projelerini ve çok daha fazlasını bizlerle paylaşıyorlar.

21-10/26/hunter-gatti.jpg

Hunter&Gatti

Öncelikle tanışma hikayenizden ve birlikte çalışmaya nasıl karar verdiğinizden bahsedebilir misiniz?

Bir reklam ajansında sanat yönetmenleri olarak birlikte çalışmaya başladık; tanışma hikayemiz böyle aslında. Sonrasında birbirimizle bağlantı kurduk ve bir noktada beraber gelişmeye başladık. Ayrıca, her zaman yeni zorluklar aradık.

İkili olarak çıktığınız bu yolculukta isme nasıl karar verdiniz?

Bu bizim büyükbaba veya büyükannelerimizin adı! Kulağa harika geliyor değil mi?

Sizi moda dünyasına çeken şey ne oldu?

Moda dünyası yaratıcılık dolu, sürekli gelişen ve sayısız multidisipliner yaratıcıyla çalışmanıza izin veriyor. Bu da bizi ona çeken şeyin temeli.

Çekimden önce size neler ilham veriyor?

Sayısız yerde ilham bulmak mümkün. Bir sergide, filmde, müzikte ya da kitapta... Önemli olan zihni hareketli tutmak, her gün öğrenmeye devam etmek ki ilham çok canlı kalsın.

Her çekimin farklı bir dünyası ve teması var. Siz bu sürece nasıl dahil oluyorsunuz?

Çalışmamızın çekiciliği tam olarak bu. Her proje benzersizdir ve yeni fikirlerle, kavramlarla ve ilhamlarla sıfırdan başlamanıza olanak tanır. Biz de bir şeyler yaratmayı seviyoruz. Bunu müşterilerle, editörlerle, stilistlerle bir ekip olarak yapmayı seviyoruz.

Pandemi sonrası sektörün değiştiğini düşünüyor musunuz?

Evet, herkesin daha gerçek, daha pragmatik bir şey aradığını hissediyoruz. Hayal kurmaya devam ediyoruz ama çok daha gerçekçi bir vizyonla. Şimdi insanlarla tanışmak ve seyahat etmek gibi işimizin büyük armağanları çok daha değerli hale gelmiş durumda.

Sanat, işinizin ayrılmaz bir parçası. Moda ve sanat dünyasını bir araya getirirken nelere dikkat ediyorsunuz?

En başta kendimizi farklılaştırma gibi bir çaba içinde değiliz. Yeni ifade biçimleri ve fotoğraflarımızla yeni bir diyalog yaratmaya çalışıyoruz.

21-10/25/hunterandgatti_106717195_758793124866324_1333920045590750711_n-1635153991.jpg

@hunterandgatti

Fotoğraflarınızın üzerini boyalar kullanarak da markalaşmış durumdasınız. Bunun arkasındaki hikaye nedir?

Çok hızlı ilerleyen bir dünyada yaşıyoruz. Bugün 3 ay sonra geçmişin bir parçası olacak fotoğraflar çekiyorsunuz. Onları boyayarak fotoğraflarımızla sadece yeni konseptler ve diyaloglar aramakla kalmıyor, onlara eşsiz bir karakter kazandırıyoruz; onları sonsuza kadar yaşatıyoruz!

Bu yaklaşımınızın sizi diğer moda fotoğrafçılarından ayırdığını düşünüyor musunuz?

Muhtemelen evet. Ama hiçbir zaman amacımız o olmadı. Ondan ziyade amacımız, sanatsal ifadeyle birlikte fotoğraflarımızı yeniden yapılandırmak ve onları yeni alanlara, yeni söylemlere götürmek.

İşinizle ilgili en sevdiğiniz şey nedir?

Demin de bahsettiğimiz gibi seyahat etmek ve dünya çapında insanlarla tanışmak bir insan olarak gelişmenize, dünyayı anlamanın yeni yollarını keşfetmenize olanak tanıyor.

Kariyerinizin en büyük mücadelesi neydi?

Her yıl yeni bir meydan okuma ortaya çıkıyor. Önemli olan her projeyi tutkuyla yaşamak çünkü küçük ya da büyük projeler yok. Ayrıca en iyisi henüz gelmedi!

Şimdiye kadar hangi markalarla çalıştınız?

Liste sonsuz denecek kadar uzun. L'Oreal, Giorgio Armani, Lancome, Hugo Boss, IWC, Massimo Dutti ve tabii ki Beymen bu markaların başında geliyor.

21-10/25/beymen-stayin-alive-2021-sonbahar-kis-kampanyasi-3-1635154012.jpg

Beymen'in Stayin Alive isimli 2021/22 Sonbahar/Kış kampanyası

Beymen'in 2021-22 Sonbahar/Kış kampanyası hakkında neler söyleyebilirsiniz? Sizin için nasıl bir deneyimdi?

Unutulmaz bir deneyim oldu! İnanılmaz bir ekip çalışmasıydı. Işığın, müziğin, dansın bir araya gelmesiyle enerji dolu, her anından keyif aldığımız, hayran olduğumuz bir kampanyanın parçası olmamıza izin verdiği için Beymen'e çok teşekkür ederiz. Gerçekten çok heyecan vericiydi ve Beymen'le uzun yıllardır birlikte çalıştığımız 212'den çok değerli arkadaşlarımızın yardımlarını aldık. Bu dünyanın güzel yanı da bir ekip oluşturmak ve birlikte büyümek. Beymen ile çalışmaktan gurur duyuyoruz; gerçekten tutkulu bir ekip ve bunu çekim sırasında hissedebiliyorsunuz.

Bu çekimde en aklınızda kalan an hangisiydi?

Enerjinin akışı bizi çok etkiledi. Koreograf sürekli yeni hareketler yarattı, dansçılar bunları uygulamaya koyuldular. Müziğin volümü, sahne arkasında Beymen ekibinin dansı, ışıkların renk değiştirmesi… Gerçekten tutkulu ve unutulmaz anlar yaşandı! Şüphesiz gurur duyduğumuz özgün, tutkulu bir kampanya çekimi oldu.

Son olarak, gelecek planlarınız ve projeleriniz hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Şimdi yeni bir kişisel proje üzerinde çalışıyoruz. Sanatsal, neredeyse şiirsel bir vizyonla benzersiz yerleri ve karakterleri keşfetmek istediğimiz bir dizi video portre ve fotoğraf projesi bu. Çok yakında da gün yüzüne çıkacak!

ETİKETLER: HUNTER & GATTİ , MODA , BEYMEN