19 Mart 2021

Röportaj: Eski Zamanlardan ve Masallardan Gelen İlham

RÖPORTAJ: DİLRUBA KARAKÖSE

Kylie Jenner’ın geçtiğimiz iki yıl önce doğum gününde giydiği elbiseye hatırlayanlarınız mutlaka vardır. Bu romantik ruhlu tasarımın arkasındaki isim ise Duygu Ay’dan başkası değil. 2015’te başladığı ve çoğunlukla korselerin hakim olduğu tasarım yolculuğu, zaman içinde pek çok iddialı parçanın doğuşuna da zemin hazırladı. Tüm bu sürecin nasıl ilerlediğini ise kendisinden öğrenmeye ne dersiniz?

 Duygu Ay

Markanın kurucusu Duygu Ay

Modaya karşı bir ilginiz olduğunu ilk olarak ne zaman keşfettiniz?

9 yaşındayken ünlü moda dergilerini inceleyerek kendi mood board’umu oluşturmuştum. Bunun içerisinde 20 parçalık kadın üst giyim, etek, elbise ve yüksek topuklu ayakkabılar vardı. Çizim yapmak bana oyuncaklarla oynamaktan daha keyifli geliyordu.

Kendi markanızı kurma serüveninizden de bahsedebilir misiniz?

Almanya’da Moda Tasarım bölümünü bitirdikten sonra ilk gitmek istediğim yer Paris’ti çünkü kadın giyiminde çok farklı bir noktada olan Paris Moda Hafta’sını yakından takip ediyordum. 2015 yılında ise Paris’te Duygu Ay Collection markasını kurdum.

Tasarımlarınızı nasıl bir kadın imajı çizerek hayata geçiriyorsunuz?

Duygu Ay farklı olmaya cesaret eden ve kadınlığını güvenle ifade edebilen kadınları ilham alarak tasarımlarını hazırlıyor. Bir yandan da hazırlamış olduğum bu kıyafetlerin içinde kendilerini peri masalında gibi hayal etmeleri, belki de önceliklerimden bir tanesi diyebilirim.

Kylie Jenner’ın sizin imzanız olan elbisesi bir hayli beğeni toplamıştı. İlk gördüğünüzde tepkiniz ne oldu?

Dünyanın yakından takip ettiği ve giyim tarzıyla kendi stilini ortaya koyan bir ismin, benim tasarımımı doğum gününde tercih etmesi elbette beni çok mutlu etti. Haberi ilk gördüğümde Bodrum’da tatildeydim, aynı gün tasarımın bana ait olduğunu doğrulamak ve resmi kullanmak için Vogue New York’tan mail aldım.

Duygu Ay

@kyliejenner

Kylie Jenner dışında dünya çapında Duygu Ay tasarımlarını tercih eden başka kimler var?

Kylie Jenner’dan önce New York Moda Haftası için Kendall Jenner’ın stilistinin bir talebi olmuştu fakat kısa zamandan dolayı o güne yetiştirememiştim. Onun dışında Hailey Bieber, Bebe Rexa, Amrezy, Nabilla Vergara, Janhvi Kapoors, Fanny Neguesha, Hazar Ergüçlü, Melisa Şenolsun, Elena Perminova, Shanaya Kapoor ve Lucia Bartoli gibi isimler de tasarımlarımı tercih etti.

Tasarımlarınızın son derece romantik bir ruhu var. Peki bu duruşu yansıtırken nelerden ilham alırsınız?

17 ve 18. yüzyıldaki kadınların giyim tarzları belki de benim çıkış noktam diyebilirim. Tabii ki çocukken okuduğum ve izlediğim masalsı filmler ve hikayeler de bana ilham kaynağı oldu. İlk üstüne yoğunlaştığım şey ise korselerdi.

Tasarım süreciniz nasıl ilerliyor peki?

İlk olarak işe çizimlerimi yaparak başlıyorum sonra bu tasarımlara en uygun kumaşları seçiyorum. Ardından kendi kalıplarımı ve modellerimi yine kendim hazırlıyorum. Ondan sonra ise tasarladığım ürün hayata geçiyor.

Sizce ortaya çıkardığınız parçalar günlük hayata kolaylıkla adapte edilebilir mi yoksa sadece özel zamanlar için şıklığı temsil etme aracı mı?

Aslında ilk tercihim özel zamanlar için oluyor. Akılda kalıcılığı ve geride kalan anı ise tasarımlarımı zamansız kılıyor diyebilirim. Bazı parçalar günlük hayata kolay adapte olabilir. Bunun için çoğunlukla kendi look’larımı kendim hazırlıyorum. Bu da Duygu Ay’ı tercih eden kişilerin görünümlerini rahat seçebilmelerini sağlıyor bence.

İçinde bulunduğumuz zor süreçte bir şeyler üretebilmek zor muydu sizin için?

Pandemi öncesi ilham almak ve yeni bir ürün tasarlamak için çok seyahat ediyordum. En büyük dezavantaj bu diyebilirim. Pandemi sürecinde ise zamanımızın çoğunu evde geçirmek, moda tarihi kitaplarına daha fazla vakit ayırmamı sağladı.

Duygu Ay

Nia Alegria

 

ETİKETLER: DUYGU AY , MODA , KYLİE JENNER