27 Ekim 2020

Röportaj: Bünyamin Aydın’dan Anadolu Rock’a Saygı Duruşu

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

RÖPORTAJ: DİLRUBA KARAKÖSE

LEs Benjamins

Yıllar geçtikçe eskimeye yüz tutsa da, Türk müziğinde oldukça önemli bir yeri var Anadolu Rock’ın. Birbirinden değerli isimlerin ortaya koyduklarıyla adeta kültürümüzün bir parçası olması, Les Benjamins’in de ilgisini çekiyor ve yeni koleksiyonuna bu doğrultuda hayat veriyor Bünyamin Aydın. Anadolu Rock ruhunun kendini gösterdiği Wild Wild East, Doğu ve Batı arasında bir köprü görevi görüyor. Her bir parça ve detay Les Benjamins dünyasını yansıtırken, Aydın’ın otuz yıllık hayatında yaşadığı kişisel dönüm noktalarından da ilham alıyor. Otantik teknik ve inovatif kumaşların tercih edildiği, çok yönlü parçaların yer aldığı, Anadolu kültürüne selam niteliği taşıyan ve Les Benjamins’in imzası haline gelen halı desenini de dahil etmeyi es geçmeyen Wild Wild East’i bir de Bünyamin Aydın’dan dinleyelim.

Koleksiyonun temasına karar verme süreciniz nasıl ilerledi?

Çocukluğuma dönmek istedim. Tasarıma başlamadan önce hayal ederim ve geçmiş tasarımlarımla geri getirebilme duygusu çok hoşuma gidiyor. Tabi geri getirdiğimde de bugüne yorumluyorum.

Anadolu Rock kültürü sizin için ne anlam ifade ediyor?

Doğu kültürü ile Batı kulağının sentezi bence Anadolu Rock... Anadolu kültürünün çok güzel bir şekilde harmanlanması ve parçalar inanılmaz etkileyici geliyor bana. Les Benjamins de bildiğiniz üzere Doğu kültürünü sahipleniyor, Doğu ve Batı arasında bir köprü kuruyor.

Bu kültürü koleksiyon parçalarına nasıl yansıttınız?

Çok minimal bir şekilde yansıttım aslında. 1970’den esinlendiğim yaka ve renkleri özellikle tüm koleksiyonda görebilirsiniz. Barış Manço, Cem Karaca, 3 Hürel gibi isimlerin o dönemlerde giyiniş tarzlarından ilham aldım. Aynı zamanda birebir kostüm gibi durmasını da istemedim. Barış Manço eğer günümüzde yaşıyor olsaydı bu parçaları giymek isterdi diye hayal ediyorum.

LEs Benjamins

2020 Sonbahar/Kış koleksiyonu sizin geçmişinizle ne derecede bağlantılı ve nasıl izler taşıyor?

Wild Wild East koleksiyonu benim geçmişimle oldukça fazla bağlantılı. İlgili olmayan bir şey tasarlamak asla istemiyorum. Kimse bilmez bunu ancak gençliğimde benim de rock grubum vardı Alman Lisesi zamanlarında.

Wild Wild East ile hem asi hem de otantik bir duruşu birleştirmeyi nasıl başardınız?

Hem otantik hem de değil. Hem asi ama aynı zamanda naif. Aslında tam arada kalmak çok hoş bir harmoni yaratıyor. Ben de arada kalmış bir insanım. Almanya’da doğdum, Alman vatandaşıyım ama Türk’üm.

Les Benjamins yeni koleksiyonunda kendi DNA’sını hangi detaylarla gösteriyor?

Son 7 yıldır her koleksiyonda kullandığım halı deseni, Les Benjamins’in hem dünya çapında hem de yurtiçinde DNA çizgisi haline geldi. Bir halı deseni gördüğünüz zaman artık bu Les Benjamins diyebiliyorsunuz. Aynı zamanda otantik minimal detaylar ve sokak kültürü ve etnik harmanlar da markanın özünü oluşturuyor ve Les Benjamins’i özel kılıyor.

ETİKETLER: LES BENJAMİNS , BÜNYAMİN AYDIN , WİLD WİLD EAST , 2020 SONBAHAR/KIŞ