06 Eylül 2021

Ofis Gardırobunuz İçin Bilmeniz Gereken 7 Etik Marka

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-09/02/caes_ed04_adobergb-19.jpg

Fotoğraf: Caes

Birçoğumuz bu sonbaharda ofise dönmeye hazırlanırken, aklımız artık işe dönüş gardıroplarımızda neler olup olmadığında. Son 18 ayın çoğunu salaş ev kıyafetleri içinde geçirmiş olanlarımız için özellikle biraz endişe verici bir durum denebilir.

Ve pandemi, artan etik ve çevresel kaygıları beraberinde getirirken (bir anket, tüketicilerin yüzde 61'inin daha çevre dostu, sürdürülebilir veya etik satın alımlar yaptığını ortaya koyuyor) gardırobumuza yapacağımız yeni eklemeler, hem insanlar hem de gezegen üzerindeki etkilerine göre seçiliyor.

Bu nedenle, bu sezon ister yumuşak terziliğe ister iddialı bir elbiseye yatırım yapmak isteyin, ofis gardırobunuzu güncellemek için bilmeniz gereken yedi etik markayı bir araya getiriyoruz.

Another Tomorrow

21-09/02/anothertomorrow_239429834_643108666664152_4293436974712287532_n.jpg
@anothertomorrow 

Vanessa Barboni Hallik tarafından pandemiden hemen önce kurulan Another Tomorrow, klasik beyaz bir tişört veya geniş paçalı bir pantolon takım gibi zamansız gardırobunuz için vazgeçilmezleri buluşturuyor. New York merkezli markanın parçaları sadece uzun süre dayanaklı olacak şekilde tasarlanmakla kalmıyor, aynı zamanda çevre refahı, insan refahı ve hayvan refahı konusunda da ayrıntılı politikalara sahip.

St. Agni

Hâlâ eşofmanlarınızı çıkarmakta zorlanıyorsanız, St. Agni iş kıyafetlerine geri dönmenin mükemmel bir yolu olabilir. Avustralyalı marka, rahat ama yine de ofis için yeterince şık olan örgü elbiselerde uzmanlaşmış durumda. Yavaş modanın güçlü bir savunucusu olan marka, tedarik zincirinde yüksek standartların korunmasını sağlamak için de çok çalışıyor.

Studio 189

Pek çok etik iş kıyafeti, sade bir renk paleti içerme eğiliminde olsa da, hayatlarında biraz daha fazla renk arayanlar, Rosario Dawson ve Abrima Erwiah tarafından kurulan Studio 189'a mutlaka göz atmalı. Markanın Gana, Accra'daki üretim tesisinde üretilen baskılı gömlek elbiseleri, gardırobunuza mükemmel bir katkı sağlayacak. Bunun da ötesinde Studio 189, Birleşmiş Milletler Etik Moda Girişimi gibi kuruluşlarla ortaklık kurarak geleneksel işçiliği teşvik etmeye odaklanıyor.

Lauren Manoogian

Lüks trikolar için New York merkezli tasarımcı Lauren Manoogian ön plana çıkıyor. Alpaka ve pima pamuğu gibi doğal malzemelerden üretilen her bir parça el işçiliğiyle hayata geçiyor. Marka, giysilerini üretmek için Peru'daki küçük triko fabrikaları ile ortaklık kuruyor ve tüm yünü yerel olarak da tedarik ediyor.

Caes

Yükselen marka Caes, siyah ribana elbiselerden balon kollu kazaklara kadar gardırobunuza kusursuz uyum sağlayacak mevsimsiz giysiler üretmeye odaklanıyor. En düşük karbon ayak izine sahip malzemeleri kullanmaya odaklanan Amsterdam merkezli marka, kıyafetlerinin etik olarak yapıldığından emin olmak için Portekiz'deki üretim ortaklarıyla birlikte çalışıyor.

The Garment

21-09/02/thegarment_240486179_1011127472986558_7469097424182893683_n.jpg

@the.garment

Stilist Sophia Roe ve kreatif direktör Charlotte Eskildsen tarafından kurulan ve yakın zamanda piyasaya sürülen The Garment, özellikle İskandinav minimalizmini arayanlara hitap ediyor. 2021 Sonbahar/Kış için favorilerimiz arasında örme bir yelek ve kruvaze ceket yer alıyor. Şeffaflık, Kopenhag merkezli markanın değerlerinin önemli bir parçası konumunda.

Cuyana

Sussex Düşesi'ni önemli müdavimleri arasında sayan San Francisco merkezli Cuyana markası, giyilmesi kolay tişört elbiselerden geri dönüştürülmüş kaşmire kadar iş kıyafetlerinin olmazsa olmazları ile tanınır hale geliyor. Karla Gallardo ve Shilpa Shah tarafından kurulan marka, daha az parça satın alıp daha mantıklı seçimler yapmayı teşvik etmenin yanı sıra tedarikçilerinin yüksek etik ve çevre standartlarına bağlı kalmasını da sağlıyor.

ETİKETLER: MODA , SÜRDÜRÜLEBİLİR , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA