20 Ekim 2016

Modanın Ivy Ligi: Lily-Rose, Lila Grace, Hailey, Kaia...

YAZI: ZEYNEP YAPAR

Ünlü olduğu için ünlü. Kavramın kökü 1961 yılına, tarihçi ve sosyal kuramcı Daniel Joseph Boorstin’in bir analizine dayanıyor. Medyanın domine ettiği bir dünyada imaj üzerine yaptığı analizde Boorstin bu kavramı “çok bilinirliğiyle ünlü kimseler” olarak kullanmış. İngiliz gazeteci Malcolm Muggeridge ise 1967’de yayınladığı kitabında, “Geçmişte eğer biri ünlüyse, bu bir yazar, bir aktör ya da bir suçlu olduğu içindi” yazmış. “Bugün ise birileri ünlü olduğu için ünlü.” Kavram günümüzde de benzer olarak, ünü hayatta eriştikleri ya da sahip oldukları yetenekleriyle kazanmayan celebrity’ler için, olumsuz olarak kullanılıyor.

kylie jenner

Bella Hadid, Kylie Jenner, Lottie Moss, Fotoğraf: Gordon von Steiner, Vogue, January 2016

Peki, marangozluk babadan oğula, terzilik anneden kıza geçtiğinde, aile mesleği, diyoruz; kutsuyoruz da, söz konusu örneğin modellerin modellik yapan kızları olduğunda neden tırnaklarımızı çıkarıyoruz? Ünü ailelerinden miras alan gençler, yalnız annesinin kızı, babasının oğlu olmakla değil; moda ve sinema dünyasında yaptıkları işlerle de gündemdeler. Soy ağaçları üzerinden prestijli işler edindikleri için suçlanabilirler mi? Defile ve kampanyalarında ünlülere yer vererek görünürlüğünü artıran markaların pazarlama stratejileri, onların kariyer hedefleriyle örtüşüyor diye küçük görülebilirler mi? Başarılı olup olmadıkları, oyunculuk yetenekleri tartışılır. Kalıcı olup olmayacaklarını ise zaman gösterecek. 

Kimine annesinin mirası ağır geliyor, kimi annesini “uncool” buluyor. Sosyal medyayı seviyorlar çünkü hesapları, bireyselliklerini yansıtabildikleri, imajlarını kontrol edebildikleri tek platform.

kendall jennerKendall Jenner 

Vogue Amerika Eylül sayısının kapak kızı, kardeşi Kendall Jenner hakkında konuşan Kim Kardashian, yazar Jonathan Van Meter’a şöyle diyor: “Bir Kardashian olmak Kendall’ın aleyhine işledi. Reality şovla tanınmış olmayı insanlar küçük görüyor; moda endüstrisinden birçok insan bu dünyaya saygı duymuyor.” Geçtiğimiz yıl geçirdiği cinsiyet operasyonuyla gündeme taşınan Caitlyn Jenner ve Kris Jenner’ın kızı Kendall, kendisinin de bu endişeyi duyduğunu anlatıyor: “İki yıl önce modelliğe başlarken bunun çok utanç verici olacağını, kimsenin beni kabul etmeyeceğini, tam bir başarısızlığa uğrayacağımı düşündüm.” İlk işlerinden birinde, Marc Jacobs 2014- 15 Sonbahar/Kış de lesinde yürüdüğünde, tasarımcı, Kendall’ı podyumda görmeleri için tüm ailesini şova davet etmiş. “Tam şu haldeydim” diyor, Kendall: ‘Sizi çok seviyorum ama rica etsem de defileye gelmeseniz...’ Çünkü var gücümle ciddiye alınmaya çalışıyordum. ‘Bu bir şaka değil, hayatımda yapmak istediğim şey bu’ dedim. Yapabileceğimi kanıtlamak zorundaydım. Şimdi, bana ait bir başarı kazandığımı, bir şeyin parçası olduğumu hissediyorum.”

kaia gerberLily-Rose Deep

Karl Lagerfeld’i sekiz yaşından beri tanıyor 

Lily-Rose, harika bir şeylerin parçası, Johnny Depp ve Vanessa Paradis’nin. 1999 doğumlu Lily-Rose Depp, anne ve babası 2012 yılında ayrıldığından beri Los Angeles ve Paris arasında yaşıyor. Bliss albümünde annesiyle şarkı söyledi. Üç sinema lminde oynadı, sonuncusu Planetarium ise yapım aşamasında. 2016 yapımı The Dancer’da Isadora Duncan’ı canlandıran Lily-Rose için, bazı film kritikleri “Isadora rolünde göz kamaştırdığını” bazılarıysa “dekor olduğunu” yazdı. Onu moda dünyasıyla tanıştıransa Karl Lagerfeld oldu. Lily-Rose, Lagerfeld’le sekiz yaşındayken tanışmış. “Hayatımın tam anlamıyla yarısından bu yana Karl’ı tanıdığım için çok şanslıyım” diyor. İlk kez Chanel 2015 Sonbahar Couture de lesinde yürüdü, aynı yıl Chanel güneş gözlüklerinin kampanya yüzü oldu.

Bu yıl da Chanel No.5 L’Eau parfümü için kamera Lily-Rose karşısındaydı. “Bir yıldızın taşıması gereken her türlü özelliğe sahip, yeni kuşaktan çarpıcı bir genç kız” diyor, Karl Lagerfeld. Love dergisinin 2016 İlkbahar/Yaz sayısının kapak kızı olan model ve oyuncu, “Benim yaşımda olmak, akranlarımla aynı şeyleri yapmaya çalışmak ve bunu spot ışıkları altında yapmak hassas bir durum” diyor. “Yine de minnettarım. Çünkü dürüst olmak gerekirse, bu durum, dilediğimi yapabilmek, istediklerimi elde edebilmek için ödediğim küçük bir bedel. Bundan mutluyum.” Instagram’da bugün itibariyle 2 milyon takipçisi olan Lily-Rose’un, fotoğraflarda gülmediği için bile eleştirildiği 17 yaşında bir genç kız olarak endişeleri de yok değil: “En büyük korkum insanların adıma açılan sahte hesaplarda okudukları ya da gördükleri bir şeyi, öyle olmadığı halde bana mal etmeleri. Sosyal medyada paylaştığım içeriklerde seçiciyim. Fakat bir yandan endişe duyarken, bir diğer yandan da seviyorum sosyal medyayı; imajımı kontrol edebileceğim bir platform olduğunu düşünüyorum. İnsanlar her halükarda benim için ne düşünüyorsa onu söyleyecek. Bu herkes için böyle.”

 gigi hadid, bella hadid

Model Yolanda Hadid ve emlak kralı Mohammed Hadid’in kızları Gigi ve Bella, moda ve televizyon dünyasında kariyer yapmayı seçti. Gigi, küçük bir kız çocuğuyken Guess’in kurucu ortağı ve tasarımcısı Paul Marciano’nun dikkatini çekmiş ve Baby Guess için poz vermişti; Guess kampanyalarına 17 yaşında geri döndü. Kız kardeşi Bella ise ilk kez Vogue Türkiye Mayıs sayısı ile bir Vogue kapağındaydı. Vogue Türkiye’nin Bella kapağı internete düşer düşmez, Teen Vogue “Bu daha başlangıç” yazdı, yanılmadı: Bella Hadid Eylül ayında Vogue Paris’in kapağında.

13 yaşında Vogue kapağında

Kişisel stillerine dair röportaj yaptığım ünlü isimlere, kimin gardırobundan bir şeyler çalmak isterdiniz, diye sorduğumda, “Kate Moss’unkinden” cevabını duymadığım pek nadirdir. Lila Grace’in odası, belki de Kate Moss’un giyinme odasının hemen yanı. Ve babası Je erson Hack’in söylediğine göre, 13 yaşındaki Lila, ebeveynlerini “uncool” buluyor. Hack, Sunday Times’a verdiği röportajda “Beni ve annesini hiç de cool bulmadığını söylüyor” diyor. “Aslında örneğin Lila’nın müzik zevkini cool bulmayan benim: Justin Bieber ve Radyo Capital. Yine de beni gerçekçi yapıyor.” Lila Grace, bir yıl önce katıldığı bir radyo programında, “annen idolün mü” sorusuna da şöyle yanıt vermişti: “Hayır. Hatta her anne gibi zaman zaman utandırıcı ve sinir bozucu. Ama çok seviyorum onu.” Makyajsız yüzü, ojesiz tırnakları, denim elbiseleri üzerine geçirdiği süveterleriyle yaşına uygun bir genç kız gibi görünen Lila, geçtiğimiz Haziran ayında, annesiyle Vogue İtalya’nın kapağındaydı. Mario Sorrenti tarafından görüntülenen bu kare, Lila Grace’in Vogue’a ilk çıkışı değildi. 2011 yılında Kate Moss ve Jamie Hince’in Vogue Amerika’da yayınlanan düğün fotoğraflarında da vardı. Bu karede yanlarında görünen bir diğer Moss, Kate'in üvey kardeşi Lottie'ydi.

kaia gerberKaia Gerber

Büyümeden çocuk olmak 

13 yaşındayken bir Stella McCartney elbiseyle poz verdiği düğün karelerinden sonra, Lottie, Moss’a benzerliği ve pür güzelliğiyle moda ve magazin basınını hayli meşgul etti. Ailesinin kararıyla, 16 yaşına basana kadar ne röportaj verdi, ne de çekim yaptı. Bugün 18 yaşında bir genç kız ve ablasının izinden gidiyor. 2014 yılında Teen Vogue’a “Kate, bu işe başlama sebebim” demişti. Lottie’nin Kate Moss arşivinden favorileri, ablasının kendi yaşlarındayken görüntülendiği Corinne Day kareleri. Geçtiğimiz Mayıs ayında Lucky Blue Smith’le birlikte Vogue Paris’e kapak olan genç model, “Kate’in Kardeşi Lottie Moss” yazılı kapak spotunun hemen sağında, dore bir Saint Laurent elbiseyle poz isan ayında, Vogue Paris’in Lottie Moss’dan bir önceki kapağında kim vardı? Cindy Crawford ve 14 yaşındaki kızı Kaia Gerber. Kestane rengi saçları, koyu kahverengi bakışları ve çarpıcı gülümsemesiyle annesine benziyor. Cindy Crawford, ilk kez 10 yaşındayken Young Versace kampanyası için poz veren Kaia’nın kariyer seçiminin arkasında. “Doğru yönde ilerlemesi için ona rehberlik edebilirim. Ben yaptım, o da yapabilir.”

Nisan ayında, Vogue Paris’in Lottie Moss’dan bir önceki kapağında kim vardı? Cindy Crawford ve 14 yaşındaki kızı Kaia Gerber. Kestane rengi saçları, koyu kahverengi bakışları ve çarpıcı gülümsemesiyle annesine benziyor. Cindy Crawford, ilk kez 10 yaşındayken Young Versace kampanyası için poz veren Kaia’nın kariyer seçiminin arkasında. “Doğru yönde ilerlemesi için ona rehberlik edebilirim. Ben yaptım, o da yapabilir.”

bella hadid

Bütün Kızlar Toplandık

Bu kareler geçtiğimiz ay Instagram’da yüzbinlerce beğeni aldı. Kylie Jenner, Ağustos ayında 19 yaşına bastı. Ve doğum gününü, aralarında ablası Kendall Jenner, Bella Hadid ve Hailey Baldwin’in de olduğu bir “altın kızlar” grubuyla Bahamalar’da kutladı.

olympia campbellOlympia Campbell

Olympia Campbell, İngiliz model Edie Campbell'in kız kardeşi. Geçtiğimiz Haziran ayında ablası Edie ile Vogue İtalya'ya kapak olan Olympia, bu sezon Louis Vuitton defilesinde yürüdü.

“Annem geleceğim adına ne karar alırsam alayım beni destekleyeceğini söyledi” diyor, Kaia da. “Büyümek zorunda kalmadan önce çocuk olabildiğim için çok mutluyum.” Crawford, Kaia’nın Versace kampanyasından sonra bir süre ortalarda görünmemesini ise şöyle açıklıyor: “Versace’den hemen sonra başka projelerde yer almadığından, Kaia’yı endüstriden benim geri çektiğim konuşuldu. Gerçek şu ki, moda dünyasında genç kızlar için hep muazzam fırsatlar yok ve ben onun yalnızca çok iyi işler yapmasını istiyorum.” Kaia Gerber’i Steven Klein’ın görüntülediği Alexander Wang 2016 İlkbahar/Yaz kampanyası bu çok iyi işlerden biriydi. Miu Miu 2016 Scenique güneş gözlüğü kampanyası ise bir diğeri.

olympia campbellIris Law

Madam Prada işini biliyor. Bakın, Miu Miu’nun Resort 2017 koleksiyonu çekimlerinde kim poz veriyor: Sadie Frost ve Jude Law’ın kızı, Iris Law. Vogue Amerika, Frost ve Law çiftini 2002 yılında Marakeş’te görüntülediğinde, fotoğraftaki sarı arabanın arka koltuğundaki Iris henüz iki yaşında bile değildi. Bugün Miu Miu karelerinde yanardöner renkli, desenli giysilerle Iris’in kendisi başrolde. Gelecekte ne yapmak istediği sorulduğunda, meseleyi belli ki ağırdan alıyor, “Sadece 15 yaşındayım, düşünmek için zamanım var” diyor. Fotoğraf çekmeyi ve resim yapmayı seviyor. Iris Law’ı Instagram’da yaklaşık 30 bin kişi takip ediyor. Koyu renk saçları, beyaz teni ve büyük mavi gözleriyle çok güzel bir genç kız, Iris. Herkes onu Jude Law’ın kızı diye takip ediyor sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Geçtiğimiz Babalar Günü, annesinin doğum gününe denk gelince, Iris, hesabında Frost ve Law’ın gençlik fotoğraflarından birini paylaştı. Takipçilerinden biri, fotoğrafı şöyle yorumladı: “Baban Jude Law’a amma benziyor.” Servisi Iris’in bir diğer takipçisi karşıladı: “Jude Law zaten babası (ben de yeni keşfettim).”

hailey baldwin

“Ailem yüzünden, insanlar yaptığım her şeye daha fazla ilgi gösteriyor.” Hailey Baldwin, Amerikan aktör Stephen Baldwin’in kızı. Bir Baldwin olmak kadar, Justin Bieber’la olan ilişkisiyle de gündeme gelen Hailey, iyi işler yaparak kendine has alanını yaratma çabasında. Geçtiğimiz bahar Ralph Lauren Denim’in kampanya yüzü olan 19 yaşındaki model, 2016 sonbaharında Guess ve Tommy Hil ger Denim için poz verdi.

Şöhreti miras alan bu genç kızların isimlerini internetteki arama motorlarına girdiğinizde önerilen başlıklardan biri, “Kimin akrabası?” Biz onların hayatlarını merak ettiğimiz sürece, onlar gerek aileleri, gerek işleriyle moda ve magazin basınının gündeminde olacak. Asıl kendinizi, Instagram’da 80 milyonun üzerinde takipçisi olan Kim Kardashian ve bir Tanrı olduğuna inanan Kanye West’in kızı North West için hazırlayın.

camilla morroneCamilla Morrone

Modellikten öğrendiklerini blogundan paylaşıyor

Bu ayki kapak kızımız moda dünyasının yükselen yeni yüzü, Camila Morrone. Camila, Arjantinli aktris Lucila Lola ve süpermodel Maximo Morrone’nin kızı. Annesiyle uzun yıllardır sevgili olan Al Pacino, üvey babası; Stephen Baldwin’in kızı Hailey Baldwin, kankası. Camila, onu CR Fashion Book’un 2016 İlkbahar/Yaz sayısı ve bu ay Vogue Türkiye için fotoğraflayan Sebastian Faena’yla da annesi aracılığıyla tanışmış. “Sebastian Faena’yı annemle Carine Roitfeld’in belgeseli Mademoiselle C’yi izlerken gördük. O da annem gibi Arjantinli. Annem ailesini tanıyormuş, ben de onu bu sayede tanıdım.” 18 yaşındaki Camila, Victoria Secret Pink markasının yüzü. Haziran ayında, Los Angeles’ta yapılan Moschino 2017 Resort defilesinde Alessandra Ambrosio, Chanel Iman gibi süpermodellerle yürüdü. “Çok uzun değilim, birçok modele göre de epey kıvrımlı sayılırım” diyor. “Yine de gelecek, kariyerim adına bana neler getirecek, görmeye hazırım ve heyecanlıyım.” Sportif, Camila’yı iyi anlatan kelimelerden biri. Çocukluğunda basketbol ve futbol oynadı; şimdi boks, yoga, pilates ve fitness yapıyor. Vogue.com’da, ya fitness önerileri ya da smoothie tarifleriyle gündeme geliyor. Instagram’daki yaklaşık 600 bin takipçisi onu Cami olarak tanıyor. Takipçileri Cami’ye, güzellik, bakım ve form tutmak üzerine öyle çok soru soruyormuş ki, tek tek cevaplamak yerine kendi blogunu yazmaya karar vermiş. Blogunda, egzersizden sonra iştah bastırmak için hazırlanabilecek atıştırmalık tariflerinden stil tüyolarına, evde mum yapmanın yollarından kedi gözü makyajının inceliklerine, bildiği, öğrendiği ne varsa yazıyor. “Modellik sayesinde işin profesyonellerinden tüyolar alma şansım oluyor. Ben de bu öğrendiklerimi paylaşarak diğerlerinin işini kolaylaştırmaya çalışıyorum.”

Bir Model Gibi Dans Et: Camila Morrone ile Hip-Hop

 

ETİKETLER: KENDALL JENNER , GİGİ HADİD , BELLA HADİD , LİLY-ROSE DEPP , KAİA GERBER , CAMİLLA MORRONE , HAİLEY BALDWİN , IRİS LAW , OLYMPİA CAMPBELL , VOGUEİNSTAGRAM