13 Haziran 2022

Küresel Bir Dil: Fashion Trust Arabia

YAZI: HAZAL BAYAT

Tasarımcıları destekleyerek uluslararası bilinirliklerini artırmalarını sağlamayı hedefleyen Fashion Trust’ın kurucusu, İngiliz Moda Konseyi ve Fashion Trust Arabia’nın eş başkanı, danışman, Vogue editörü… Kısacası, kariyerini yaratıcılığı desteklemeye adamış bir girişimci: Tania Fares’den söz ediyoruz. Modaya olan tutkusu küçük yaşlarda başlayan Fares, tasarımcıların tek bir parça tasarımla insanları özel hissettirebilme yeteneğine duyduğu hayranlık ve merakla sektöre adım atmış. “Her zaman özel kumaşlara ve dokulara ilgi duydum. Eğlenmeyi, eşleştirmeyi; eskiyi yeni olanla, renkleri ve desenleri birbirleriyle karıştırmayı hep sevdim” diyor. Kısa süre sonra tutkusunu girişimci ruhu ve yaratıcılığa duyduğu saygıyla birleştirerek kariyerini sektöre adamış.

Fashion Trust Arabia

“Moda markası kurma sürecini yaşamış biri olarak genç tasarımcıların destek almasının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyorum” diyen girişimci, Ürdün ziyareti sırasında tanıştığı tasarımcılardan etkilenerek Fashion Trust Arabia için harekete geçmiş. “2017’de birçok Ürdünlü genç tasarımcıyla tanıştım. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yeteneğin oldukça fazla, desteğinse eksik olduğunu fark ettim” diyor; Fashion Trust Arabia’nın Doğu ve Batı arasında bir köprü görevi gördüğüne inanıyor. Tasarımcıların Fashion Trust’la güçlendikleri doğru; ancak Fares bunun yeterli olmadığının da farkında: “Platformun tasarımcıları güçlendirmesi benim için inanılmaz derecede tatmin edici bir duygu. Yine de yolun başındaki bir tasarımcının işi çok zor. Düşünülecek ve yapılacak çok şey var: Koleksiyonu tasarlamak, üretmek, uygun bir dağıtım sistemi kurmak, alıcı ve perakendecilerle anlaşmak, e-ticaret, sosyal medya yönetimi, medya ilişkileri… Liste uzayıp gidiyor.”

Fashion Trust Arabia

Yola genç tasarımcılara finansal destek, rehberlik ve mentorluk sağlama misyonuyla çıkan ve kısa sürede çok daha fazlası hâline gelen Fashion Trust Arabia, yıllardır verdiği ödüllerle yetenekli tasarımcıları onurlandırıyor. FAT Awards’un 2022’deki konuğuysa Türkiye: “Türkiye ile yaptığımız ortaklık iki farklı bölgeden genç tasarımcılara birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunma fırsatı sunuyor. Her iki bölge de zengin bir zanaatkarlık kültürüne sahip; bu da onlara daha fazla keşif için sonsuz fırsat sunuyor” diyor Fares. Yüksek potansiyel, harika hammadde ve kusursuz işçiliğe sahip olduğuna inandığı Türk moda endüstrisinden finalistlerin çalışmalarını keşfetmeyi dört gözle beklediğini ekleyerek tamamlıyor sözlerini.

ETİKETLER: FASHİON TRUST ARABİA , TANİA FARES , NAOMİ CAMPBELL , PİERPAOLO PİCCİOLİ