11 Kasım 2020

Kapsül Gardırop Rehberi

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Kate Moss

Fotoğraf: Tim Walker

Eskisi gibi dışarda vakit geçirmiyor ve kimi zaman evden çalışıyor oluşumuz, giydiğimiz şeyleri de epey sınırladı aslında. Yani büyük bir heyecanla alınıp giyilmeyi bekleyen kabanlar, haftanın belirli günlerinde dışarda arz-ı endam edebiliyor. Tam da bu sebeple kapsül bir gardırop oluşturmak için çok doğru bir zaman. Hayatımızda sadeleşmenin ne anlama geldiğini daha çok anladığımız şu zamanlarda küçük bir detoks yapmak, aslında büyük bir rahatlamayı da beraberinde getirecek hiç şüphesiz. Peki nasıl yapılabilir?

Her şeye göz atın

Gardırobunuzdaki her şeyi çıkarın ve ne durumda olduklarına bakın. En basitinden içlerinde mutlaka çok uzun zamandır giyilmeyen ya da rengi solmuş parçalar vardır. Bu şekilde bazı şeylerden kurtularak düzenli hale getirmek de daha kolay hale gelecektir.

Özel zamanlar için kıyafet biriktirmeyin

Özel zamanlar ve gece kıyafetleri birkaç kez giyildikten sonra çok çabuk eskimiş görünmeye başlar gözümüzde. Bir tasarımcı imzası taşımıyorsa, belki bir gün giyerim diye kenarda köşede bırakmak yerine bağışlamak en doğrusu.

Sadece üstünüzde uyan parçalara yer verin

Kilo alıp vermek elbette son derece doğal bir olay. Ancak geçmişte kalarak ya da gelecekte tekrar giyerim umuduyla gardırobunuzda haddinden fazla kıyafet biriktirmeye hiç gerek yok. Ayrıca üzerinize uymayan bir kıyafeti sürekli görmek, psikolojik olarak da yıpratıcı olabilir.

Düzenli olmaya özen gösterin

Kimileri renk kodlu dolaplar organize etmek istese de, stiline göre bir sıralama yapmak daha mantıklı olacaktır. Örneğin iş, gündelik ya da özel ayırdığınız bölümler sayesinde kıyafet ararken fazla zaman kaybetmezsiniz.  

Hiç giyilmediyse bir daha şans vermeyin

Mutlaka indirim döneminde mükemmel fiyatı sebebiyle elimin altında bulunsun diye aldığınız parçalar vardır. Bazen ise çoğunun fiyat etiketi üstünde kalır çünkü hiç giyilmez. Eğer böyle bir parçanız varsa hiç düşünmeden verilecekler kısmına ayırın.

 

ETİKETLER: MODA , KAPSÜL GARDIROP