28 Nisan 2015

Hermes Kılavuzu

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Hermes bir Yunan tanrısıdır. Tanrıların habericisi olarak kabul görmüştür. Bir tanrıyla adaş olan Fransız efsanesi Hermes de an az tanrı Hermes kadar moda dünyasında kutsal. Hermes’in kuruluş yılı 1837. Yanlış okumadınız. Dolu dolu tam 178 yıl. Kurucusu Thierry Hermes ilk olarak kendini eyer ve binicilik alanında deri aksesuar tasarımlarıyla Avrupalı soylulara kanıtlar. Deri kemerlerine, at binerken giyilen özel şapkalarına bayılan soylular Hermes'ten kolay kolay vazgeçemezler.
 
 
Asıl dönüm noktasını 1920 yılında fermuar patenti alarak yaşayan Hermes, bu patent sayesinde her kadının rüyasını süsleyen çantalarının tasarım ruhsatını da elde etmiş olur. Thierry Hermes’ten sonra markanın başına oğlu Charles Emile Hermes gelir. Charles Emile ile gelen taze kan etkisini kısa sürede hissettirir. Avrupa’da başlayan Hermes rüzgarı, babadan oğula geçince genç enerjisiyle Asya ve Amerika’daki elit kesimin de gönlünü fethetmeyi başarır. 
 
Fotoğraf: Getty Images Turkey
 
Turuncu kutusuyla renkli ve eşsiz bir imzaya sahip olan ikonik marka hakkındaki bazı küçük ama etkili detayları Hermes kılavuzuna eklemekte fayda var. Hermes kutularının rengi markanın doğuşundan bu yana turuncu değildi. İkinci Dünya Savaş’ını görmüş jenerasyon krem rengindeki Hermes kutularını hatırlamakta zorlanmaz.
 
Fotoğraf: Getty Images Turkey
 
Hermes kendi toprak kokusunu Terre D'Hermes parfümüyle bir şişede toplayalı tam 9 sene oldu. İlk parfümünü 1949 yılında ürettiğini hesaba katarsak, kendi toprağını kokulaştırma fikri Hermes için pek şaşırtıcı değil.
 
Hermes’in 2001 yılında online platformda alışveriş sitesini kuran ilk lüks marka olduğunu biliyor muydunuz? Dünyada 215 mağazası bulunan ve 178 yıldır hayatımızda olan markanın ilklere imza atmasına çoktan alıştık. Bu arada markanın Kelly ve Birkin modelli çantalarına aşık olmayan yoktur herhalde. Çanta isimleri Kelly ve Birkin kulağa yabancı gelmiyor degil mi? Nedeni Grace Kelly ve Jane Birkin’de gizli. Bu çantalar gelmiş geçmiş en güzel sarışın Grace Kelly ve 70’lerin efsanesi Jane Birkin’e ithafen tasarlandı.
 
 
 
Hermes’in sanat direktörü Pierre Alexis Dumas Hermes ailesinin 6. jenerasyonunu temsil ediyor. Babası Jean-Louis Dumas'a kendini kanıtlamak için zorlu bir sınavdan geçen, neredeyse ecel teri döken Pierre Alexis, Hermes bünyesinde baba torpilinin bile işe yaramadığını kanıtlıyor. Hermes, ailenin sanat kulübü adeta. Yaratıcı aile bireylerinin buluştuğu bu kulübte sorumluluk almak işin doğasında var. Aynı zamanda "The Fondation D'Enterprise Hermès" derneğini kuran Hermes Pierre Alexis başkanlığında sayısız sergiye de imza atıyor. 

 

 

ETİKETLER: HERMES , JANE BİRKİN , GRACE KELLY , PARİS , CHARLES EMİLE HERMES , THİERRY HERMES , PİERRE ALEXİS DUMAS