21 Ekim 2020

El Sanatları Koruma Altında

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Giderek daha da gelişen teknoloji, bir yandan heyecan verici yeni gelişmeleri beraberinde getirse de, bazı kültürlerin de yok olmasına karşı bir tehdit oluşturabiliyor. Özellikle “fast fashion” kavramı buna bağlı olarak hızlı bir tüketim kültürüne zemin hazırlarken, ilmek ilmek emek verilen el işleri de tarihe karışmaya başlıyor üzücü bir şekilde. Fendi ise bu gidişata kendi gücüyle farklı bir yön veriyor. Uzun yıllardır el sanatlarına olan bağlılığını yeni bir projeyle taçlandıran moda evi, İtalya'daki yerel zanaatkârlarla el ele vererek onların emek ve becerilerini onurlandırıyor.  

Kreatif Direktör Silvia Venturini Fendi tarafından 1997'de tasarlanan ikonik Baguette çantanın başrolü aldığı ve ilk örneğinin 2020-2021 Sonbahar / Kış defilesinde gözler önüne serildiği “Hand in Hand” isimli proje kapsamında farklı atölyeler ve zanaatkarlar bir araya gelerek kendi yorumlarını ortaya koyuyorlar. Sınırlı sayıda üretilen bu özel Baguette'lerin hepsinin iç cebinde atölyenin adı ve konumu yer alırken, altın "Fendi Hand in Hand" logosuyla tasarımlar tamamlanıyor.

Eski el yapımı yetenekler ve muazzam değere sahip teknikler, bu projeyle yeniden hayat buluyor aynı zamanda. Hand in Hand, benzersiz çantaların yaratılmasının yanında, güçlü bir insan ilişkileri ağı kurulmasına da destek oluyor. Bu, zanaatkârların ender el işlerini, yaratıcılıklarını ve deneyimlerini İtalya genelinde korumaları ve nesilden nesile aktarabilmeleri için oldukça önemli bir adım.

ETİKETLER: FENDİ , HAND İN HAND , FENDİ BAGUETTE