29 Eylül 2020

Donatella Versace’den Mesaj Var

YAZI: JULİA HOBBS

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Donatella Versace geçtiğimiz mart ayında Vogue okuyucularına ilettiği yürekten mektubunda, "Bu birkaç satırı yazmak için otururken, her birinizin güvenliğini ve sağlığını aklımın bir köşesinde tutuyorum. Bu mesajı göndermemin nedeni, bu savaşta kimsenin yalnız olmadığını bilmesini sağlamak." sözlerini dile getirmişti. Ve bu amaçla da kendisinin tabiriyle karantina süresince “hayalet bir kasaba” gibi görünen Milano’daki San Raffaele Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine 200 bin dolardan fazla bağış topladı. Ayrıca da bu zor günlerde modanın ne anlama geldiğini yeniden düşünmeye başladı: "En büyük zorluk, kiminle konuşacağımı ve bu kadar eşsiz, tarihi bir anda modaya nasıl bir anlam vereceğimi anlamaya çalışmaktı."

2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu markayla ikonikleşen Trésor de la Mer baskısına yer veren tasarımcı, içinde bulunduğumuz bu dönemin kendisi ve son aylarda ailesinin bir parçası haline gelen ekibi için Versace’nin imzasını incelemek ve yeniden tasarlamak yeni bir rüya görmek için eşsiz bir fırsat olduğunu belirtiyor. Ayrıca salgın sonrası bir dünyada söz konusu iksire hâlâ yer olup olmadığı sorusuna "Cazibeyi, süper modelleri, saçı ve makyajı unutmayın!" diyor ve ekliyor: “Bundan sonra, sanırım sadece ihtişam için bir yer var.” sözleriyle de düşüncelerini ifade ediyor.

Versace

2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonun ilham kaynağı nedir?

Başka bir dünyayı ve kaçışı hayal etmek... Benim için bu iki kavram birbiriyle bağlantılı çünkü herkes için daha iyi bir dünya hayal ederken, onu inşa etmeye başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Ben de hayal etmek istedim ve koleksiyonun bu kadar renk dolu ve neşeli bir ruha sahip olmasının nedeni bu.

Koleksiyonu tasarlarken ne gibi zorluklar ve fırsatlarla karşılaştınız? Bunlar nihai sonucu nasıl şekillendirdi?

Dünya değişti ve tabii ki biz de değiştik. Bunu aylardır neredeyse bir mantra olarak tekrarlıyoruz ancak günün sonunda bir tasarımcı için bu, her şeye yeniden başlamak anlamına geliyor. En büyük zorluk, bu kadar eşsiz, tarihi bir anda kiminle konuşacağımı ve modaya nasıl bir anlam vereceğimi anlamaya çalışmaktı. Yenilikçi bir şey yapmak ve kuralları çiğnemek istedim çünkü birkaç ay önce işe yarayan şeyin bugün hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum. Yaratıcı bir şekilde bu, Versace'nin DNA'sını yeni bir gerçekliğe ve derin bir değişim geçirmiş insanlara ulaştırmanın yolunu bulmak anlamına geliyordu.

Versace

Tasarımlarda özellikle altını çizmek istediğiniz bir kavram veya duygu var mıydı?

Birkaç tane vardı. Pozitiflik, iyimserlik, umut, arzu, rüya... Genel olarak, neşeli bir ruh hali…

Peki belirli bir kadın imajı?

Evet. O da La Medusa…

Bizlere koleksiyonun çıkış noktasından da bahsedebilir misiniz?

Trésor de la Mer baskısı… Onu alıp renklerini değiştirdik, parçalara ayırdık ve tamamen yeni ama tanıdık bir şey ortaya çıkardık. Koleksiyon oldukça neşeli. Patlayan renkler ve farklı şekillerle dolu.

Moda endüstrisinin yeni normale uyum sağlamak için hangi adımları atması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Sanırım bu soruyu birkaç ay içinde sorman gerekecek.

Versace

Defilelerin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha açık ve kapsayıcı hale geldiklerini, ani değişikliklere hızla uyum sağlayabildiklerini düşünüyorum.

Sektörün geleceği için umutlu musunuz?

Sevdiğiniz şeye sadık kalın, savaşmaya devam edin ve dürüst olun.

Pek çok kişi için bir ikon olarak, yollarını bulmaya ve bu zor zamanları aşmaya çalışan genç tasarımcılara hangi tavsiyeleri ya da umut mesajlarını verirdiniz?

Geçtiğimiz birkaç ayda ekibimin gerçekten ailemin bir parçası olduğunu fark ettim. Takım çalışması hiç bugün olduğu kadar önemli olmamıştı. Çevrenizdekileri, farklı fikirleri dinleyebilmek ve size yabancı olanı bile zihinsel olarak kabul edebilmek, gerçekten büyümenizi ve olayları farklı bir perspektiften görmenizi sağlayabilir. Benim için her zaman önemli olsalar da bugün, bütünlük ve kapsayıcılık her şeydir.

ETİKETLER: VERSACE SS21 , VERSACE , 2021İLKBAHAR/YAZ , MODA , DONATELLA VERSACE