16 Aralık 2020

Defileler, 2021 Pantone Renklerini Önceden Tahmin Etmiş Olabilir Mi?

YAZI: STEFF YOTKA

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Off White
Adut Akech backstage at the Off-White fall 2019 show Photographed by Corey Tenold 

Bazı şeyler açıklanamaz ve bu yıl ise şaşırtıcı bilgilerle doluydu: Monolith nedir? Ana de Armas ve Ben Affleck neden hep o yürüyüşlere çıkıyordu? Tuhaf ve gittikçe daha da tuhaflaşan evrenin gizemlerini merak etmek başlı başına bir uğraş aslıda.

İşte burada bilinmeyen bir gerçekle daha karşınızdayız: Yılın Pantone Renkleri… Tarihinde ikinci kez Pantone, iki renk tonu seçti: Ultimate Gray ve Illuminating… Evet, gri ve sarı 2020'nin göze çarpan renkleriydi. Covid-19’un kırmızısı, cerrahi maskelerin soluk mavisi, Insta-aktivist grafik pastel pembesi, süfrajet beyazı veya Zoom'daki kamera kapalı işlevinin donuk kömür rengi değil.

Off White
Prada spring 2016

"Halkın genel olarak bize ne söylediğine, ihtiyaçlarının ne olduğuna, umutlarının ne olduğuna dikkat etmemizi sağlamak için dünyada sosyo-ekonomik anlamda neler olup bittiğini sorguluyoruz." diyen Pantone Renk Enstitüsü yönetici müdürü Leatrice Eiseman, "Bu bilgi toplama sayesinde ev ödevimizi yapıp, renge karar vermemizi sağlayan akıllı bir analiz ortaya koyabiliriz."sözleriyle yılın renklerinin arkasındaki süreci anlatıyor.

Yapılabilecek en akıllıca analiz ise, 2020'nin büyük enerjisinin aslında kapalı olduğunun farkına varılmasına yol açabilir. Yılın Pantone Rengi, bir zamanlar çok bilinen, kesin ve açık bir şeydi. Şimdilerde zaman, uzay, varoluş gibi şeylerin tarafına geçti ve o zamandan beri bilinmez bir hale geldi.

Off-White’ın 2019 Sonbahar defilesi “His & Hers”, sarı ve gri karelerden oluşan bir dama tahtası üzerinde gerçekleşti ve kapanışı da Bella Hadid şort ve aynı modelde bir ceketle yaptı. Abloh'a bu tesadüf hakkında mesaj attığımda ise  "Hiçbir şekilde, vay canına” diye karşılık verdi.

Soluk gri ve güneş sarısı da oldukça sevilen Prada tonlarıdır ve 1987'deki çıkışından bu yana Prada, defalarca bunlara atıfta bulundu. Can sıkıcı bir renk paleti birçok yönden bir Prada deneyiminin yarışan nabzıdır: İlk başta kafa karıştıran hatta çirkin, zamanla ve analizle birlikte sevimli, imrenilen ve yeniden ziyaret edilmeye değer bir şeye dönüşür. Abloh ve Prada gibi bir tür yıkıcı çizgilere sahip olan Sarah Burton, Alessandro Michele ve Demna Gvasalia gibi diğer tasarımcılar, çalışmalarında bu renk kombinasyonuna yer verdiler. Tüm bunlardan sonra belki de Pantone bir şeyin peşindeydi.

Off White
Balenciaga fall 2021

ETİKETLER: PANTONE , OFF-WHİTE , MODA