17 Haziran 2021

Alexander McQueen'in 2021 Sonbahar/Kış Koleksiyon İlhamı; En Kısa Ömürlü Çiçekler

YAZI: LİAM FREEMAN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Alexander McQueen

Alexander McQueen 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunun 8 Haziran'da Londra'daki Old Bond Street mağazasında yapılan ön gösteriminde, Kasım 2019'da açıldığından beri zaman içinde donmuş halde olan Roses sergisi üst katlarda kalmaya devam etti. Yani pandemi sırasındaki pek çok kültürel etkinlik gibi…

2007 İlkbahar/Yaz Sarabande defilesinden, tasarımlardan dökülen taze çiçekler kullanılarak inşa edilen önlüklerden, 2019 Sonbahar/Kış “Rose dress”e ve 2020 İlkbahar/Yaz defilesinde boy gösteren lazer kesim çiçeklere kadar, yıllar içerisinde Alexander McQueen için çiçeklerin yeri hep ayrı oldu; ve son koleksiyon da bir istisna değildi.

Kreatif direktör Sarah Burton'ın gösteri notlarında yazdığı gibi, şimdi “geleceğimizi zenginleştirmek için geçmişten gelen yankıları keşfetme” zamanı. Bu sezon, ortalama üç ila dört hafta çiçek açan “en kısa ömürlü çiçekler” anemonların iyileştirici özelliklerine bakıldı. Burton, “Anemon elbiseleri giyen kadınlar neredeyse çiçek gibi oluyor.” diye ekliyor. "Ama güçlendirilmiş, topraklanmış, parlak ve güçlü."

Vogue ise 2021 Sonbahar/Kış tasarımlarının ortaya çıkışını görmek için Alexander McQueen atölyesinin perde arkasına geçiyor.

Alexander McQueen

Rose golde poli faille, kabarık kollu, anemon desenli çiçek elbise

Anemon elbiseler, doğa ve şifa fikrini somutlaştırırken, karanlık bir dönemden sonra ortaya çıkan bir iyimserlik ve neşe duygusu yaratıyor. Bu siluet yapraklardan ilham alırken baskı, çiçeğin karanlık merkezinden elbiselere yayılıyor. Burton ve tasarım ekibi, anemonların güzelliğini ve yoğunluğunu kumaş kullanarak koruma fikriyle ilgileniyorlardı. Sonuç olarak, baskı ve silüet birleşti, böylece de çiçekli elbiselerin etekleri ve kolları, anemonların taç yapraklarını taklit etti.

Alexander McQueen

Rose gold poli faille kabarık kollarıyla anemon desenli çiçekli elbise için deneme süreci

Elbiselerin drapelerinde, anemon baskılarının sanat eserlerinde ve yerleşimlerindeki el dokunuşu tüm koleksiyonda hissediliyor. Bu couture seviyesindeki özel tasarım anemon baskılar, geri dönüştürülmüş iplikten yapılmış ve faydalı bir kumaş olan poly faille ile yan yana geliyor.

Baskı ve kesimi hizalamak için Burton ve ekibi, baskıların giysi üzerinde nasıl görüneceğini görselleştirmek için elbiselerden kağıt maketler yaptılar. Yerleştirme mükemmelleştirildikten sonra, bir model üzerinde tasarımın birkaç gerçek boyutlu örneğini yaptılar ve son haline karar vermeden önce farklı versiyonlar yarattılar.

Alexander McQueen

Siyah poly faille anemon desenli çiçek elbise için baskı yerleşimi

Alexander McQueen

ETİKETLER: ALEXANDER MCQUEEN , SARAH BURTON , MODA