23 Kasım 2021

A’dan Z’ye Moda: tête bleue

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-11/22/elif_tasel_2021_11_17_0155.jpg

Amaç

Ortak zevkleri paylaştığım insanlarla ve özgürce sevdiğim işi yapmak.

Başlangıç

Her yılın Mayıs ve Ekim ayları.

Çağdaş

Kelime anlamının aksine zamana aykırı olan düşünceler.

Desen

Eğlenceli bir oyun alanı.

Eğitim

Sürekli devam eden, bugün ve gelecekteki yaşama yön veren bir süreç. Eğitimci bir ailede doğup, farkına bile varmadan kendimi de içinde bulduğum, bildiğini aktarmanın verdiği sonsuzluk ve kalıcı olma hissi.

Fırsat

Doğru yer ve doğru zamanı görebilmek.

Global

Bugünlerde çok dışında bırakıldığımızı hissettiğim bir kavram.

Hatıra

Hatıralarla yaşayan bir insan olduğum için, unutmaktan çok korktuğum, bolca fotoğraf biriktirdiğim ve sıkı sıkı tutunduğum bir his.

İş birliği

Kalabalık bir aileden gelmiş olmanın verdiği birliktelik ve güven hissiyle beraber, paylaşarak büyümenin iyi eden etkisine inanan insanlardanım. Bu yüzden markayı kurma amaçlarımdan birisi de işlerini sevdiğim insanlarla iş birliği yapabilme fırsatı yaratmaktı.

Klasik

Zamana kafa tutan.

21-11/23/ateliertetebleue_222078352_848428062719694_1200460862917285389_n.jpg

@ateliertetebleue

Limit

Var, ama yok, ama var…

Masumiyet

Saflık. Zamanla iyi anlamını yitirip, güçsüzleştirilen bir özellik.

Neşe

Çok güldüğüm için çocukluğumda dersten atılan biri olarak zamanla dizginlemeye çalıştığım, şimdilerde ise iyi ki böyleymiş dediğim, içimi doldurup taşıran bir his.

Özgün

Kendi tadını katabilmek.

Proje

Yeni heyecanlar, yeni insanlar ve güncel kalabilmek.

Renk

Hayatı renk kodlarıyla yaşıyorum. Hislerim, yediğim yemek, tanıştığım bir insan, bazen bulunduğum bir şehir veya dinlediğim her bir müzik kafamda bir rengi temsil ediyor. Zaten bu yüzden markamın ismi de benim için sonsuzluk, derinlik, sakinlik ve bazen de melankoliyi çağrıştıran bir renk olan maviden yola çıkarak, Fransızca mavi kafa anlamına gelen tête bleue oldu.

Sanat

En önemli besin kaynağım. Ancak yapılan sanattan öte sanatçının kafasının içindekileri merak eden biriyim.

Şapka

Mutluluk. Bazen büründüğüm bir karakter, bazen içine saklanıp görünmez olduğum, bazen de "Ben buradayım!’’ diye bağırdığım sihirli bir aksesuar.

Tasarım

Kendimi en iyi ifade edebildiğim iletişim şekli olarak keşfettiğim ve sonrasında yaşadığım her ana anlam katan, beni besleyen, geliştiren, büyüten bir düşünme biçimi.

Uyum

Bir bütünün parçaları içindeki harmoni veya zıtlıkların oluşturduğu güzel denge.

Vakit

Yavaşlamayı öğrenip, birlikte olmaktan mutluluk duyduklarıma bolca ayırdığım ve kendimle geçirmekten de çok zevk aldığım bir kavram.

Yükseliş

Hayal ettiğin ve gerçekten severek yaptığın her ne ise, onunla beraber doğal olarak gelişen bir yolculuk.

Zanaat

El becerisi ve teknik gerektiren, ancak günümüzde çok nadir bulunan bir kavram olduğu için bana göre artık sanatla eş değer. Bu yüzden tête bleue’nün her koleksiyonunda lokal zanaatkarlar tarafından yapılan limitli sayıda özel bir seriye yer veriyoruz. Her biri tıpkı bizler gibi birbirinden farklı olan, kusursuzluk peşinde olmayan, neredeyse kişiye özel ve el işinin değerini hatırlatan parçalar oluyor.

ETİKETLER: TÊTE BLEUE , ELİF TAŞEL , MODA , A'DAN Z'YE MODA