17 Eylül 2021

5 Maddede LVMH Prize 2021 Kazananı Nensi Dojaka

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-09/16/nensi-20dojaka_2.jpeg

Fotoğraf: Saskia Lawaks

Genç ve yeni tasarımcıların moda sektöründeki yerlerini sağlamlaştırabilmeleri adına oldukça önemli bir yeri var LVMH Prize’ın. Bu seneki ödülün kazananı olan Nensi Dojaka, uzun zamandır iddialı isimlerin de radarındaydı. Arnavutluk doğumlu ve Londra merkezli tasarımcıyı önümüzdeki sezonlarda yeni koleksiyonlarıyla göreceğimiz kesin. Peki, geleceği son derece parlak Nensi Dojaka’nın kim olduğunu biraz daha detaylı öğrenmeye ne dersiniz?

Central Saint Martins mezunu bir tasarımcı

Dünyanın en prestijli okullarının başında gelen Central Saint Martins mezunu olan Nensi Dojaka, kendi adını taşıyan markasının temellerini 2017 yılında London College of Fashion'da lisans eğitimi alırken atmış.

İlham kaynakları köklü isimler

Dojaka’nın ilham kaynağı olarak gösterdiği tasarımcılar; Helmut Lang, Ann Demeulemeester ve Alessandro Dell'acqua. Tasarımcı bu isimlerden yola çıkarak kadınların hem kırılgan hem de güçlü tarafını yansıtabilecek parçalar ortaya koyuyor.

Onu meşhur kılan parça

Son derece zarif, zamansız ve aynı zamanda iddialı olmayı başaran mini siyah elbisesiyle ciddi bir ün kazanıyor tasarımcı.

21-09/16/nensicelebs_01.jpeg

@haileybieber

Müşteri portföyü oldukça geniş

“It girl” olarak tarzlarıyla tüm dünyanın takip ettiği isimler, tercih ettikleri parçaları meşhur ediyor ister istemez. Nensi Dojaka’nın durumu da bundan farksız. Rihanna’dan Emma Corrin’e, Hailey Bieber’dan Dua Lipa’ya pek çok yıldız, onun tasarımlarıyla boy gösterdi zaman içinde.

Sağlam adımlarla ilerliyor

Ekibini genişletmek ve üretimi geliştirmek için çalışan Dojaka, yakın zamanda İtalya'da yeni bir fabrika ile işbirliği yapmaya ve daha sürdürülebilir kumaşlar kullanmaya başlarken, 17 Eylül'de başlayacak Londra Moda Haftası'nda defile düzenleyecek.

ETİKETLER: NENSİ DOJAKA , LVMH PRİZE , MODA