20 Kasım 2020

4 Adımda Vintage Çanta Bakımı

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Genellikle ikinci el alışverişle ilgili en büyük yanılgı, parçaların yıpranmaya ve eski formunu kaybetmeye yüz tuttuğu oluyor. Ancak bu durumu, vintage ürünlere ne kadar özen gösterildiğiyle ilişkilendirmek mümkün. Üstelik sadece ikinci el alışverişe de gerek yok. Belki elinizin altında kullanmaktan keyif aldığınız ve biraz bakımla yeni gibi görünebilecek parçalar vardır. Özellikle çantalar için nasıl bir bakım rutini oluşturmanız gerektiğiyle ilgili ise, birkaç yöntem mevcut.

Temizlik ve restorasyon arasındaki farkı anlamak

Ayrımının yapılması gereken ilk konu, temizlikle bir şeylerin çözülüp çözülemeyeceği ya da profesyonel bir yardım gerekip gerekmediği… Eğer çantanın astarında yırtılmalar ya da üst zemininde derin çatlaklar varsa, bunu kendi başınıza halletmeden işin ehline bırakmanız çok daha mantıklı. Ayrıca bazı lekeleri kendiniz temizleyebileceğiniz gibi, renk değişikliği ya da solma gibi durumlarda da yardım almak gerek.

Doğru araç gereç kullanımı

Onarmaya çalışırken daha büyük bir hasar yaratmak, çoğu zaman kaçınılmaz bir durum. Bu sebeple vintage çanta bakımı yapılırken, doğru araç gereç seçimi yapmak şart.

Chanel

Kullanım koşullarına özen göstermek

Çantada kullanılan materyal gereği ona gerekli özeni göstermeniz, ömrünü uzatmak adına da dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Gerektiğinde sıvıya maruz kalmasını önleyecek ürünler kullanmalı, içine koyduğunuz ruj ya da parfüm gibi güzellik malzemelerinin dökülüp bulaşmayacağından emin olmalısınız.

Dikkatlice saklamak

Kullanırken olduğu kadar saklarken de bir hayli özenli olmak gerek. Yani vintage çantanızı kullanmadığınız zamanlarda bir köşeye atmak, çok da akıllıca bir hareket olmayabilir. Eğer bir süre o çanta için mola vermeyi düşünüyorsanız, şeklini kaybetmeyecek şekilde içini doldurabilirsiniz. Renginin solmasını veya diğer giysilerden zarar görmesini önlemek için ise kullanılmadığı zamanlarda bez bir torbada saklayın. Ayrıca çantanızı nem ve aşırı sıcaktan da uzak tutmaya çalışın.

ETİKETLER: VİNTAGE ÇANTA , VİNTAGE ÇANTA BAKIMI , MODA