08 Eylül 2021

2022 İlkbahar/Yaz Defilelerinde Bizleri Neler Bekliyor?

YAZI: ALEX KESSLER

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-09/06/courtest-20of-20louis-20vuitton.jpeg

Moda takviminin en önemli ayı geldi çattı ve süregelen pandemiye rağmen programlar geçen bir buçuk yıla göre son derece dolu görünüyor. Açık olan şu ki; sektördeki ileri hareket tüm hızıyla devam ediyor ve izleyiciler New York, Londra, Milano ve Paris'te sansasyonel defileler izlemeyi bekliyor olabilirler. 

Moschino'nun New York'ta kişisel bir gösteri düzenlemesi, gelişmekte olan tasarımcılar Nensi Dojaka ve SS Daley'in Londra'daki ilk bağımsız canlı şovları, Milano'daki geleneksel podyum formatına dönen lüks güç merkezleri Prada, Versace ve Fendi defileleri fark etmeksizin etkinliklere ister evlerinden ister ön saflardan katılan izleyiciler, bol miktarda önemli ana tanıklık edecekler hiç şüphesiz.

Şimdi de Vogue’un hazırladığı ve dört büyük moda başketinde düzenlenecek olan 2022 İlkbahar/Yaz defileleri için bu güçlü rehbere göz atabilirsiniz.

21-09/06/3s2a8510.jpg

Moschino 2021 Sonbahar/Kış Fotoğraf: Marco Ovando

New York Moda Haftası (7-12 Eylül)

New York’ta hafta, bağımsız tasarımcı Collina Strada ile başlıyor ve her zaman olduğu gibi, canlı gösteriler sahneleyecek olan CFDA başkanı Tom Ford’un kendi adını taşıyan markasıyla kapanıyor.

40. yılını kutlayan Michael Kors’la birlikte Coach, Gabriela Hearst, Anna Sui ve Carolina Herrera gibi önemli markaların yanı sıra NYFW'nin favorileri Rodarte, Proenza Schouler, Peter Do, Puppets & Puppets, Maryam Nassir Zadeh, Vaquera ve Eckhaus Latta oluyor.

Amerikalı kreatif direktör Jeremy Scott'ın normalde Milano'da sunduğu Moschino, bir defaya mahsus olarak New York’ta fiziksel bir gösteriye ev sahipliği yapacak.

13 Eylül'de Global Vogue Runway direktörü Nicole Phelps ve Amerikan Vogue ekibi, aralarında Theophilio, Markarian, Sergio Hudson, LaQuan Smith, Khiry ve Batsheva'nın da bulunduğu yeni ortaya çıkan NYFW tasarımcılarını tartışacaklar. Koleksiyonlarını dijital olarak sergilemeyi seçenler arasında ise Oscar de la Renta ve Helmut Lang var. Özellikle Haziran ayında 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunu sunan Marc Jacobs’ın programdaki eksikliği de dikkat çekiyor.

Londra Moda Haftası (17-21 Eylül)

Londra'da pek çok heyecan verici genç yetenek koleksiyonlarını sunacak ve bu sezon birçoğu podyumda olmayı tercih ediyor. Saul Nash, Yuhan Wang, KNWLS (eski adıyla Charlotte Knowles), Stefan Cooke, Supriya Lele, Nensi Dojaka ve Eftychia dört gözle beklenenler arasında. Simone Rocha, Erdem, Charles Jeffrey LOVERBOY, Rejina Pyo ve Richard Quinn gibi tanınmış tasarımların defileleri de kaçırılmaması gerekenlerden.

Richard Malone, Marques Almeida, S.S. Daley ve Sonia Carrasco ise koleksiyonlarında her zaman olduğu gibi sürdürülebilirliği ön plana çıkarıyorlar. İngiliz perakendeci Cos'un da ayrı olarak defile düzenlemesi bekleniyor.

Vivienne Westwood, Matty Bovan ve Nicholas Daley'nin dijital olarak defile düzenleyeceği onaylanırken, Molly Goddard, Margaret Howell ve Halpern yüz yüze randevulara ev sahipliği yapıyor. Burberry tarafından henüz bir doğrulama gelmedi.

21-09/06/courtesy-20of-20versace.jpeg

Versace 2021 Sonbahar/Kış Fotoğraf: Versace

Milano Moda Haftası (21-27 Eylül)

Şimdiye kadar sadece geçici bir program yayınlandı, ancak İtalyan moda başkentinin kadrosu hala umut dolu görünüyor. Fendi, Prada, Versace, Giorgio Armani, Marni, Dsquared2, Jil Sander ve Blumarine gibi markaların hepsinin defilelerinin fiziksel olarak gerçekleştireceği onaylandı.

Shuting Qiu ve Lagos Space Programme gibi daha genç markaların dijital sunumları tercih ettiği görülüyor; ancak programa göre değişkenlik de gösterebilir. Kayda değer eksikler arasında ise daha sonraki bir tarihte defile düzenlemeyi seçen Bottega Veneta ve Gucci var.

Paris Moda Haftası (27 Eylül-5 Ekim)

Paris Moda Haftası programının nasıl bir şekil alacağı henüz açıklanmadı. Ancak Temmuz ayındaki haute couture sezonu ile aynı hızda devam edilirse program genelinde daha fazla fiziksel gösteri görmeyi bekliyoruz. Elbette, her zamanki gibi Chanel, Dior ve Louis Vuitton gibi lüks devler, karantina sırasında çok özlenen türden canlı defileler sunacak gibi görünüyor.

ETİKETLER: MODA , NEW YORK MODA HAFTASI , LONDRA MODA HAFTASI , MİLANO MODA HAFTASI , PARİS MODA HAFTASI