05 Temmuz 2021

2021 Sonbahar/Kış Haute Couture Defileleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YAZI: ALEX KESSLER

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-07/05/photo-daniel-roseberry-_-courtesy-of-schiaparelli.jpeg

Moda endüstrisinin çoğu pandemi boyunca aksamalara katlanmış olsa da, haute couture sebat etti ve heyecan verici anlarla dolup taşmaya hazır. 5-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan 2021 Sonbahar/Kış programı, yalnızca olağan büyük oyuncularla değil, aynı zamanda en eski ve en prestijli moda haftalarının yelpazesini genişleten yeni yeteneklerle de dolu.

Haute Couture’ün Tarihi

Savaştan hemen sonra, 1945'te, Chanel, Christian Dior, Schiaparelli ve Givenchy dahil olmak üzere, en saygın modaevleri, Chambres Syndicales tarafından couture koleksiyonları sunmaya davet edildi. Üyelerin bu programa hak kazanmak için yaratıcılıkta mükemmellik, özenli ayrıntılar ve kreasyonları yapmak için harcanan minimum saat sayısı da dahil olmak üzere belirli kurallara bağlı kalarak türünün tek örneği parçalar yaratmaları bekleniyordu. Versace'nin 1995 Sonbahar/Kış defilesindeki göz kamaştırıcı süper model cazibesinden Chanel'in 2013 Sonbahar/Kış defilesinden bu yana tüm moda haftaları, zarif parçalar ve büyüleyici anlarla moda tarihine damgasını vurdu.

Bu sezon ise fiziksel ve sanal anların bir karışımını bekliyoruz. Dior, Chanel, Sacai’den Chitose Abe ile işbirliği yapan Jean Paul Gaultier ve 53 yıllık aradan sonra haute couture programına heyecanla geri dönüş yapmaya hazırlanan Balenciaga gibi modaevleri, sınırlı bir konuk listesine canlı şovlar sunmayı seçti. Bu arada Fendi, Maison Margiela ve Schiaparelli ise dijital bir programa bağlı kalıyorlar.

Diğer kaçırılmayacak anlar arasında, yaratıcı yönetmen Kerby Jean-Raymond'u programda gösterilen ilk Siyah Amerikalı tasarımcı yapan New York merkezli Pyer Moss'un sanal açılış couture sunumu yer alıyor. Genç tasarımcı Charles De Vilmorin'in ikinci couture koleksiyonu da dijital olarak gösterilecek. Raf Simons'un Jil Sander, Dior ve Calvin Klein'daki sağ kolu olan yaratıcı yönetmen Pieter Mulier, resmi kadronun dışında kalarak Alaïa Maison'da ilk koleksiyonunu sunuyor. Ve resmi program sona erdikten birkaç gün sonra koleksiyonunu canlı bir izleyici kitlesine Venedik’te gösterecek olan Valentino'yu nasıl unutabiliriz?

Öyleyse, buradan haute couture programına ulaşabilir ve ön sıradan yerinizi alabilirsiniz.

ETİKETLER: HAUTE COUTURE , HAUTE COUTURE MODA HAFTASI