25 Aralık 2020

2020’in En Unutulmaz 21 Elbisesi

YAZI: NAOMI PIKE

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

İlk bakışta 2020, ihtişamın unutulduğu 12 ay gibi görünebilir. Yine de gerçekte, ödül törenlerinin çoğu koronavirüs salgınının herhangi bir etkisi olmadan geçti ve renkli Louis Vuitton içindeki Florence Pugh ya da Galliano'nun Dior dönemini yeniden ziyaret eden Jennifer Aniston gibi örneklerle doluydu.

Genel olarak elbiseler ve onları giymek için sıraya girenler için daha sessiz bir yıl olsa da, 2020’de hala yeniden gözden geçirmeye değer çok sayıda göze çarpan anlar yaşandı. Jodie Turner-Smith’in hamile giyimine yönelik yeni ve cesur yaklaşımı, Şubat ayında kuralları yeniden yazarken, kırmızı halının lideri Cate Blanchett, Venedik Film Festivali'nde eski favorilerini yeniden giyerek modern bir harekete imza attı. Şimdi de Vogue İngiltere, son 12 ayda giyilen en unutulmaz 21 elbiseyi tekrar hatırlıyor.

Jennifer Lopez - Richard Quinn

Jennifer Lopez
© Frazer Harrison

Jennifer Lopez, 2 Ocak'ta Palm Springs Film Festivali Galası'na metrelerce uzun Richard Quinn elbisesiyle katılarak yeni yıla başladı. Hollywood için klasik olmasına rağmen elbise, yeni yetenekler için önemli bir an oldu çünkü onun imzası haline gelen çiçekleri, elbiseye çağdaş bir bakış getirdi.

Helen Mirren - Christian Dior

Jennifer Lopez
© Daniele Venturell

Kırmızı halı, ödül sezonuna zahmetsiz bir zarafet dokunuşu getirmesi için uzun süredir Mirren'e güveniyor. Ocak ayında Altın Küre'de, bordo, omuzları açık Christian Dior elbisesiyle, efsane oyuncu fazlasıyla şıktı. Mirren’in tercihlerinden bekleneceği üzere, elbisenin tül eteği, elmaslardan oluşan görünümüne mükemmel bir uyum sağlayan, gri rengiyle tamamlandı.

Dua Lipa - Alexander Wang

Jennifer Lopez
© Amy Sussman

Kırmızı halıda bir pop prensesinden daha ne isteyebiliriz? Lipa’nın Grammy’deki Alexander Wang tercihi, gece kıyafetlerine ileri görüşlü bir yaklaşım kazandırdı.

Kate Middleton - The Vampire’s Wife

Jennifer Lopez
© WPA Pool

Diplomatik giyinmede usta olan Kate Middleton, Mart ayı başlarında İrlanda kraliyet turunda Guinness fabrikasını ziyaret etmek için The Vampire’s Wife’ın kült Falconetti elbisesinin zümrüt versiyonunu seçti.

Natalie Portman - Christian Dior

Jennifer Lopez
© Amy Sussman

Portman’ın kırmızı halı görünümünlerinde her zaman farklı bir dokunuş görülür ve burada, peri masalı benzeri Dior peleriniyle oyuncu, bu endişesiz anlatıya devam etti. Daha yakından bakıldığında bu seçiminde güçlü bir feminist yaklaşımı vardı. Pelerin üzerine, bu yılki Akademi Ödülleri'nde aday gösterilmeyen kadınların isimleri işlendi.

Penélope Cruz - Chanel

Jennifer Lopez
© Kevin Mazur

2018'den beri Chanel elçisi olan Cruz, 2020 Akademi Ödülleri elbisesi için Chanel arşivlerine bir geri dönüş gerçekleştirdi. Sonuç mu? Virginie Viard'ın ellerinden çıkan ve 1995 İlkbahar/Yaz koleksiyonundan ilham alınan, sezonun korsaja dönüşünü merkezine alan ve Chanel’in imzası beyaz kamelyayı kucaklayan bir haute couture elbise...

Zoë Kravitz - Oscar de la Renta

Jennifer Lopez
© Steve Granitz

Ocak ayındaki SAG Ödülleri'nde Kravitz, şeftali Oscar de la Renta'yı ortaya çıkarmak için her zamanki Saint Laurent parıltısını ortadan kaldırdı. Belinde fiyonk detayı bulunan askısız elbisesi, oyuncunun eski Hollywood'a açık bir saygı duruşuydu. Uzun eldivenleriyle de bu durum onaylandı. Çok az kişi bunu Kravitz'in burada başardığı kadar çağdaş bir yorumla sunabilir.

Zendaya - Tom Ford

Jennifer Lopez
© Axelle/Bauer-Griffin

Tom Ford imzalı bu elbise, Emmy ödüllü oyuncunun en akılda kalan seçimiydi. Tasarımcının 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla görücüye çıkan bu elbiseyle birlikte 23 yaşındaki Zendaya, Critics 'Choice Ödülleri'nin mavi halısında 2020'nin en iddialı görünümlerinden birine imza atmış oldu.

Renée Zellweger - Prada

Jennifer Lopez
© Gareth Cattermole

Renée Zellweger’ın Judy basın turu, şık siluetlerle doluydu ve bunların tümü, ödül sezonuna da taşındı. Bafta’da giydiği pembe Prada ise bunlardan biri.

Lizzo - Atelier Versace

Jennifer Lopez
© Rachel Luna

Lizzo, birçok yönden kırmızı halıyı 2020'de kurtardı ve bize kişiliğe ve dizginlenemeyen bir eğlence duygusuna sahip zarif elbiseler sundu. Grammy'de şeffaf ve işlemeli Versace elbisesini seçmesi, birçok galibiyet kadar keskin olduğunu kanıtladı. Bu seçim, ondan önce gelen müzik ikonlarına bir saygıydı aynı zamanda.

Beanie Feldstein - Miu Miu

Jennifer Lopez
© Amy Sussman

Booksmart'ın oyuncu kadrosunun bir parçası olarak Feldstein, 2020 ödül sezonunda iyimser bir figür haline geldi. Akademi Ödülleri'nde giyilen ve Sophia Loren'den ilham alan bu Miu Miu elbisesi, 26 yaşındaki oyuncunun stili açısından büyük liglere geçişinin kanıtıydı. Feldstein’ın Hollywood gardırobu ise tıpkı kariyeri gibi yıldız olmak üzere.

Awkwafina - Elie Saab

Jennifer Lopez
© Kevin Mazur

Güneş sarısı taşıması asla kolay bir ton değil ancak Awkwafinai 12 Ocak'ta Critics ’Choice Ödülleri'nde bunu başardı. Normal döndüğümüzde oyuncudan daha fazla kırmızı halı vurgusu beklemememiz için hiçbir sebep yok.

Janelle Monáe - Ralph Lauren

Jennifer Lopez
© Amy Sussman

O zamanlar, Met Gala gibi etkinliklerin katılımcıları teşvik ettiği türden terzilik özgürlüğünden mahrum kalacağımızı bilmiyorduk, bu da geriye dönüp bakıldığında, Monáe’nin Oscar'daki Ralph Lauren elbisesini daha anlamlı hale getiriyor.

Florence Pugh - Louis Vuitton

Jennifer Lopez
© Steve Granitz

Pugh'un kırmızı halı dolabı, uzun zamandır mücevher tonlarının neşeli vurgusuyla ön planda. Bafta’da Dries Van Noten, Santa Barbara'da Valentino… Ancak hiçbiri Nicolas Ghesquière'in ellerinden çıkan bu katmanlı turkuaz elbiseden daha çarpıcı hissettirmedi. Üstelik çarpıcı olduğu kadar şık ve genç bir görünüm…

Meghan Markle - Safiyaa

Jennifer Lopez
© Karwai Tang

Mart ayı başlarında, Los Angeles'a taşınmadan önce İngiliz topraklarındaki son görünümlerinden biriyle Markle, Londra merkezli demi-couture markası Safiyaa'nın çarpıcı kırmızı elbisesinden yana tercihini kullandı. Bu görünümü Simone Rocha küpeleri ve bir Manolo Blahnik clutch’ı ile tamamladı.

Jennifer Aniston - Dior by John Galliano

Jennifer Lopez
© FREDERIC J. BROWN

Brad Pitt ve Jennifer Aniston’ın büyük buluşmasını haber başlıklarından indirilebilmek için, Galliano’nun Dior 1999 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için hazırladığı böylesi bir elbise gerekirdi zaten. Tasarım, kırmızı halı mirasının şekillendiği şey ancak pratikte sürdürülebilirlik mesajı canlandırıcı bir şekilde çağdaş olduğunu kanıtlıyor.

Celeste - Wed

Jennifer Lopez
© Mike Marsland

Celeste’nin yükselişi, 2020’nin nadir olaylarından biri oldu. Bu sürrealist Wed imzalı siyah elbise ile Brit Ödülleri'nde kendi stil kurallarını yazan bir yıldız olduğunu kanıtladı. 26 yaşındaki Celeste’den neler geleceği görmek için sabırsızlanıyoruz.

Tilda Swinton - Chanel

Jennifer Lopez
© Ernesto S. Ruscio

Eylül ayına gelindiğinde, maskeler her gün hayatın bir parçası olurken Swinton, Venedik Film Festivali'nde İzlanda merkezli sanatçı James Merry tarafından elde tutulan bir maske ile dönüşünü gerçekleştirdi. Beyaz elbisesi ise Chanel haute couture 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonundan.

Cate Blanchett - Armani Privé

Jennifer Lopez
© Daniele Venturelli

Blanchett, jüri başkanı olarak bu Eylül ayında, Venedik Film Festivali sırasında bol miktarda kırmızı halıya çıkma fırsatını yakaladı. Ortaya çıkan şey, önceki görünümlerini yeniden giymek için sürdürülebilirliğe adım attığını gösteren kıyafet seçimleriydi. Bunu da 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonundan bir Armani Privé görünümünün özel yinelemesiyle yaptı.

Tracee Ellis Ross - Alexandre Vauthier

Jennifer Lopez

Oyuncu, Emmy Ödülleri'nde, Alexandre Vauthier'in katmanlı altın elbisesini takdim etmek üzere sahneye çıkmıştı.

Jodie Turner Smith - Gucci

Jennifer Lopez
© Karwai Tang

Queen & Slim’in oyuncularından Turner-Smith’in hamilelik tarzı, Hollywood için uzun zamandır riskli olan bu konuyu kolaylıkla tersine çevirdi. Turner-Smith'in Bafta için giydiği bu sarı Gucci elbisesi de bunlardan biri.

ETİKETLER: MODA