21 Şubat 2014

Williamsburg’deki Son Porto Riko Sosyal Kulübü: Toñita'nın Kulübü

2001’den beri New York Museum of Modern Arts’da (MoMA) düzenlenen uluslararası belgesel festivali  Documentary Fortnight’da bu yıl Beyza Boyacıoğlu ve Sebastian Diaz’ın yönetmenliğini yaptığı “Toñita'nın Kulüb”ü ilk kez görücüye çıkıyor.  Boston, New York, İstanbul arasında mekik dokuyan Boyacıoğlu ve New York’ta yaşayan bir Meksikalı olan Diaz, Brooklyn’in Williamsburgh mahallesindeki son Porto Riko kulübünün içine dalıyor. Burası bir zamanlar Karayip asıllı göçmenlerin mahallesiyken, son on senede hızla mütenalaştırılarak kimlik, şehir ve yerinden edilme gibi sorunları ortaya çıkarmış. “Toñita'nın Kulübü” bu unsurları işlerken aynı zamanda gece-gündüz arasında gidip gelen rutinlerini dört duvar arasında koruyabilen bir kültürün tarihi yolculuğuna çıkartıyor izleyenleri.  Kulüp sahibi Maria Toñita ve mekanın renkli müdavimleriyle yapılan röportajlar Güney Williamsburg’ün bilinmeyen yanını ortaya çıkarıyor. Belgeselin müzikleri ve dansındaki renkliliğe dikkat ederseniz  New York/Porto Riko melez kültürüne bir saygı duruşu olduğunu hemen anlayacaksınız. 

Yönetmenlerin bu kısa belgeselle yetinmeyip Toñita’nın Kulübü’nden yola çıkan uzun metraj bir belgesel üzerinde çalıştıklarının da haberini verelim.

 

 

Filmin ilk gösterimi, Amerikan Hikayeleri isimli kısa film programının bir parçası olarak 22 Şubat saat 14:00’de ve 23 Şubat 17:00’de New York MoMA’da gösterilecek. En kısa zamanda Türkiye’de de gösterimini bekliyoruz.

 

İris Işık

İlgili Başlıklar