15 Temmuz 2014

Who’s Next’te

YAZI: YAPRAK ARAS

Önde gelen hazır giyim fuarlarından Who’s Next’in bu sezonki “onur konuğu” Türkiye’ydi. 4-7 temmuz tarihlerinde, Paris’te düzenlenen fuar, bu sene 20. yılını da kutluyordu.
Who’s Next’e bu yıl Türkiye’den Mehtap Elaidi, Gül Ağış, Çiğdem Akın, Maid in Love, Nej, Ece Gözen, Ark İstanbul gibi isimlerden oluşan yaklaşık 50 marka ve tasarımcı katıldı.

Katılımcılar “konuk ülke Türkiye” konsepti kapsamında, fuar alanında çok sayıda etkinlik düzenledi. Turkiss Delight konseptiyle dört gün boyunca ziyarete açık kalan fuarın her köşesinde Türkiye ve İstanbul’dan etkiler hissediliyordu.


İstanbul Tales
Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi küratörlüğünde gerçekleşen “İstanbul Tales” sergisi kapsamında 10 Türk tasarımcı, hayal ettikleri siluetleri bir araya getirdi. Tasarımlar, Hall 4’te yer alan Fame alanında sergilendi.


Dice Kayek
Haute Couture Sendikası tarafından temmuz ayında gerçekles¸tirilen moda haftasına konuk üye olarak davet edilen, Ece ve Ays¸e Ege kardes¸lerin yarattıgˆı Dice Kayek’in İstanbul Contrast projesinden parçalar, yine bir sergi formatında Fame alanındaydı.

Moda Okulları Yarışması
Fuarın geleneksel moda okulları yarışmasında Hüseyin Çağlayan’ın ilham verici dünyası bu sezonun teması olarak belirlendi. Yarışmaya Türkiye’yi temsilen İstanbul Moda Akademisi öğrencileri katıldı. Tasarım kategorisinin şampiyonu ise IMA Moda Tasarımı ve Teknolojisi 1. sınıf öğrencisi Şebnem Günay oldu.


Midnight Express
Konsept mağaza Midnight Express’in yaratıcıları, Fashion Eye adlı sergide Türk sinemasının 70’li yıllarının ilham perilerini birer stil ikonu olarak yorumladı.

Selfestate
İstanbul’un yaratıcı merkezi Galata’da yer alan Selfestate mağazası, Who’s Next için Paris’e tas¸ındı. Fuara özel, Türk tasarımcılar seçkisiyle Selfestate, alanının giris¸inde yer aldı.

Çaykuzi
Türk çay markası Çaykuzi, sıradışı konseptiyle fuarın keşfedilmesi gereken adreslerinden biriydi.

Karaköy Junk
İstanbul’un popüler ikinci el mağazası Karaköy Junk, Türkiye’den getirilen mobilya ve aksesuarlarla fuarın basın odasının dekorasyonunu üstlendi.

Maksut Aşkar
Yine İstanbul’da yer alan Sekizistanbul’un ortağı, Türk şef Maksut Aşkar, yemek konusundaki sihirbazlığını Hall 3’ün girişinde yer alan pop-up restoran Neolokal ile paris’e taşıdı.

RokkasxSukkas
Yaratıcı ekip RokkasxSukkas ise fuara özel bir İstanbul Hatırası panosu hazırladı.

İlgili Başlıklar