26 Kasım 2015

Vogue’un En “Genç“ Kapak Kızı Tina Turner

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Meryl Streep, 4 yıl önce Amerikan Vogue’una kapak olduğunda henüz 62 yaşındaydı. Bir moda dergisinde yaşanan bu devrim, moda sahnesinin en güçlü aktrisi Anna Wintour önderliğinde gerçekleşti. Vogue tarihinin en olgun kapak kızı ünvanını alan Streep’in tahtına, tam bir yıl arayla Alman Vogue’unun kapağında bir efsane yazan Tina Turner oturdu. Tina Turner'ın Vogue’un en olgun kapak kızı olarak anılmasına bakmayın, o aslında Vogue’un gelmiş geçmiş en genç kızı. Bugün 76. doğum gününü kutlayan Tina Turner, bir Rock’n Roll ikonundan daha fazlası.

Tina Turner VogueFotoğraf: Vogue Germany

O şimdilerde İşviçre’de yaşıyor. Hayat akışı daha önce hiç olmadığı kadar huzurlu ve dingin bir tempoda. Sahne adı Tina Turner’dan, kimlik adı Anna Mae Bullock’a geçerek, sade ve sıradan bir hayatın tadını çıkarmaya bakıyor. Alman Vogue’na verdiği röportajda, İsviçre vatandaşlığına başvurduğunu ve Almanca dersleri aldığını belirtmişti. Tina Turner, artık bir İsviçre vatandaşı. Amerikan vatandaşlığından çıkışını geçen yıl Ekim’de resmileştirmiş. Bir dünya yıldızının kendi ülkesini terk edip, dünyanın bir ucuna yerleşmesinin nedeni ne olabilir ki? Tabii ki de aşk. Tina Turner, 1986 yılından bu yana hayatını Alman müzik yapımcısı Erwin Bach ile paylaşıyor. Uzun yıllar süren aşklarını, 2013 yılında Zürih Gölü’nde dünya evine girerek taçlandıran Tina Turner, bir yıldızı şöhretin değil aşkın parlatabileceğine inanıyor.

Tina Turner VogueFotoğraf: Getty Images Turkey

En son dünya turnesine 69 yaşında çıktı. 7 yıldır sahne almıyor. Tarihin en çok konser bileti satmış sanatçılarından biri olduğu gerçeğini hesaba katarsak, 50’lerde başlayan kariyerini rafa kaldırma kararı hiç şaşırtıcı değil. Daha 80’lerde Rock’n Roll’un babaannesi olarak hafızalarda yer ederken, bugün zamansız ikonlar listesinin zirvesinde. Sahneleri bırakması, sektörden elini ayağını çektiği anlamına gelmesin. Tina Turner, pop müziğin yeni kraliçelerini sıkı takipte. Rihanna’nın ve Adele’in sesini çok sevdiğini ve Beyonce’un stilini beğenerek takip ettiğini belirtiyor. 50 yıllık müzik hayatının yorgunluğunu bir çırpıda bünyeden atmak zor zanaat. Bir süredir çalışmamak, Tina Turner’a iyi gelmiş. Sağlığı gayet iyi, ruhsal durumunun tek kelimelik özeti huzur. Sigarasız ve uyuşturucusuz bir hayata, İsviçre’nin huzuru da eklenince, sonsuz mutluluğu yakalayamamak neredeyse imkansız. Daha nice mutlu yıllara.

İyi ki doğdun Tina Turner!

 

ETİKETLER: TİNA TURNER , ANNA WİNTOUR , VOGUE , MERYL STREEP , DOĞUM GÜNÜ