30 Aralık 2011

Vogue Türkiye 2012 takvimi

YAZI:

 

2011'de übermodel Gisele Bündchen'dan, 1996'daki Stealing Beauty filmindeki lolita rolüyle hafızalara kazınan Liv Tyler'a kadar bir çok ünlü isim Vogue Türkiye kapağında yer aldı. Sezon trendlerini birbirinden ünlü fotoğrafçılarla yaptığı çekimlerde okuyucularımızla paylaştık. Yeni yıla, yeni sezona ve değişen trendlere geçmeden geride bıraktığımız yılın Vogue Türkiye takvimi tam karşınızda olsun.!..!

 

Ocak: Aymeline Valede, Vogue Türkiye ile ilk kez bir Vogue edisyonu kapağında yer aldı. David Dunan fotoğrafladı, model Suzie Bird eşlik etti. 2011 Resort tasarımlarıyla Kate Moss ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi.

 

Şubat: Kendine özgü kitsch tarzıyla ikonlaşan fotoğrafçı Terry Richardson, Paris Hilton ile partiyi başlattı. 2011 İlkbahar/Yaz sezonu modasını A'dan Z'ye Vogue Alfabesi'nden okuduk.

 

Mart: Vogue Türkiye birinci yaşını kutladı. Hakaan tulumuyla übermodel Gisele Bündchen'ı  Mert Alaş ve Marcus Piggott'un objektifinden kapağa taşıdı. Başkalarının cesaret edemediğine yeltenenlerle kurduğu Cüret Kulübü'nün ilk üyelerini belirledi. Ve İstinyePark'ta kurduğu Cüretkar  1 Yıl sergisi ile okurları için ilk yılını özetledi.

 

Nisan: Bohem Rapsodi sloganıyla, Malgosia Bela aşkın da kavganın da dolu dolu yaşandığı 70'lerin ruhuna geri götürdü. Ekranın zalim Carolin'i Wilma Elles, renkli kişiliğini Gianluca Fontana'nın objektifine yansıttı. Zeynep Yapar'ın kaleminden, Bottega Veneta tasarımcısı Tomas Maier'i yeniden tanıdık.

 

Mayıs: Yaz sezonu kıyafet ve aksesuarlarını ele geçiren çizgilere inat, Vogue Türkiye çizgi ötesine geçti. Liv Tyler bambaşka bir stile büründü; lolita imajı törpülendi, hafif karanlık bir karaktere dönüştü. Nil Karaibrahimgil, kurallarını kendi belirleyen şapka tasarımcısı Stephon Jones ile buluşup fantastik bir yolculuğa çıktı.

 

Haziran: Dolce&Gabbana, Stella McCartney, Tom Ford kampayalarından tanıyacağınız Anna J'i Mariano Vivanco Porto Riko'da fotoğrafladı. Ahmet Polat'ın Dışınızdan Biri çekimini Elif Şafak yorumladı ve İstanbul'da kadın olmayı yazdı. Yaz modasına dair 734 öneriyle, Vogue Türkiye güneye göç sezonunu başlattı.

 

Temmuz: Ernest Hemingway'in torunu olan aynı zamanda Chanel, Calvin Klein ve Giles gibi bir çok moda evi için modellik yapan  Dree Hemingway Jon Kortajarena ile Alaçatı'da tutkulu bir aşk masalı yazdı. Temmuz ayı tatil vaktiydi. Temmuz ayı giyinme değil, soyunma vaktiydi.

 

Ağustos: Türk modası üzerine hazırlanan ikinci özel sayı. Colorama çekimi ile kış sezonunun renkli yüzü Cüney Akeroğlu objektifinde. 1996'da Mum Kokulu Kadınlar ile Altın Portakal alan Hande Ataizi ile moda ve stil konşuldu. Zeynep Tosun ilk kez muhabir oldu, Hüseyin Çağlayan anlattı.

 

Eylül: Natalia Vodianova Londra'daki evinin kapılarını ilk kez Vogue Türkiye'ye açtı; Gucci, Emilio Pucci, Andrew GN ve Balmain içinde Cüneyt Akeroğlu karelerinde. 15 Eylül akşamı yılın en büyük alışveriş etkinliği gerçekleşti. İkinci Fashion's Night Out partisi için ünlü isimler bir araya geldi. 

 

Ekim: Güç sayısı. Louis Vuitton, Alexander McQueen, Givenchy ile süpermodel Edita Vilkeviciute kış sezonunun zirve yapan fetiş trendini yansıttı.Kurşun asker çekimiyle 60'ların altkültürü Mod, geometrik desenler ve renkli çizgilerle yine aynı döneme ait Op-art akımına kapıldık. Vogue Türkiye Ekim'de gücünü, gücü temsil edenlerden aldı.

 

Kasım:  New York'da bir kumsalda supermodel Isabeli Fontana pehlivanlara meydan okudu. Maryna Linchuk, Vogue Türkiye için ikinci kez objektif karşısında. Burberry'nin reklam yüzü Cara Delevingne, sezonun erkeksi kıyafetleri içinde hala seksi. Kasım ayında moda çekimlerinde maskülen ve feminen geçişkenliğin dengesi arandı.

 

Aralık: 2011'in son sayısında mükemmel partinin pesine düşüldü. Maripol SX70 Polaroid makinesiyle İstanbul gece hayatının genç yüzlerini çekti. Kapakta ise Jacquelyn Jablonski kırmızı, ipek Francesco Scognamiglio elbisesiyle Museé Rodin'in bahçesinde, Matt Irwin'in objektifinde.
 
Mutlu yıllar!

İlgili Başlıklar