15 Nisan 2018

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Başlıyor

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Rolex sponsorluğunda 26 Mayıs - 25 Kasım tarihleri arasında, Venedik Giardini ve Arsenale’de gerçekleşecek Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin küratörleri Yvonne Farrell ve Shelley McNamara bu yılın temasını açıkladı: “Eğer mimariyi yaşadığımız ve ikamet ettiğimiz alana uygulanmış bir düşünce biçimi olarak algılıyorsak; alan, serbestmekan veya kamusal alan mimari yapının varlığı veya aynı şekilde yokluğuyla ilgili olabilir”.

venedik bienaliVenedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi küratörleri Farrell ve McNamara. Fotoğraf: Andrea Avezzu

Serginin adı  “FREESPACE” / Serbestmekan, ancak serbest kelimesi serginin 71 katılımcısının etrafında toplandığı nosyonu anlatmakta biraz yetersiz kalıyor. Farrell ve McNamara da bu konuyu özellikle vurguluyor: “Umarız serbestmekan nosyonu vermek istediğimiz mesajı her dilde karşıya geçirebilir.”  Zira serbestmekan kavramı ile her projenin kendi özerkliğini ve açık, özgür alandan ne anladığını ifade etmesini amaçlıyorlar.

Katılımcılar işlerinde “Serbestmekan”ın ne demek olduğunu araştırırken Mayıs ayının sonunda açılacak sergi, mekanların insanlara verdiği "hediyelere" odaklanacak. Mekanların insanlara getirdiği her türlü özgürlük ve güzellik mimarlar ve mimari alanında çalışan uzmanlar tarafından tartışmaya açılacak. Bu alanın nasıl veya nerede olması gerektiğine dair bir kısıtlama yok.

venedik bienaliVenedik Bienali 16.Mimarlık Sergisi Afişi

Meraklısına Not: Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamında gerçekleşecek konferans toplantı ve eğitimlerin detaylarına www.labiennale.org adresinden ulaşılabilirsiniz. 

ETİKETLER: VENEDİK BİENALİ , MİMARLIK