14 Ekim 2018

Toprak Sanatı: Ayşe Tanman Ceramics

EDİTÖR: ZEYNEP GÜR

Seramik sanatçısı Ayşe Tanman, yaşam alanlarına ve sofralara karakter katan objelerini elde şekillendiriyor. Heykel gibi işlenerek sanat eserine dönüşen seramikler, sahibinin farklı sergileme biçimleriyle özgün anlamlar kazanıyor.

ayşe tanman ceramics

Koleksiyonda ön plana çıkan kase formları, bolluk ve bereket kavramından esinleniyor. Çamurun çakıl taşlarına dönüştüğü, çok boyutlu derin kaseler; hamlığıyla ilkel objeleri hatırlatan tebeşir rengi mat bitişli kulplu modeller; renk ve doku ahengiyle ahşabı andıran yassı, ayaklı servis tabakları… Dilediğinizde dekoratif bir obje, dilediğinizde hayata karışan fonksiyonel ve zarif bir tasarım.

Renk paleti beyaz, kum beji gibi nötr tonlar ve sıcak toprak tonlarını barındırıyor; turkuaz ve yeşil gibi ilhamını doğadan alan parlak renkler koleksiyona dinamizm katıyor.

ayşe tanman ceramics

Sekiz yıldır seramikle uğraşan Ayşe Tanman, İstanbul’da yaşıyor. Seri üretim olmayan, elde üretilen koleksiyonlarındaki her bir tasarım renk ve dokusuyla kendine has. Tanman, markası kapsamındaki üretimlerinin yanı sıra iki yıl önce dört arkadaşıyla kurduğu Atölye Dante’de çalışmalarına devam ediyor. Atölye Dante, tıpkı Ayşe Tanman Ceramics ürünlerinde olduğu gibi, tarihi ve modern değerleri buluşturan İstanbul semti Tophane’de yer alıyor.

 

ETİKETLER: AYŞE TANMAN , AYŞE TANMAN CERAMİCS , SERAMİK SANATI