12 Haziran 2020

Çakıl Taşları, Resifler ve Anılarla

RÖPORTAJ: BERİL TÜRKMEN

AyseTanmanCeramics

Çocukluk hatıraları ve ailecek çıkılan tatillerin anıları, Ayşe Tanman Ceramics’in birbirinin aynısı olmayan, tamamen elde şekillendirilmiş organik formlu, heykelsi seramiklerine ilham veriyor. Markasının hikayesini ve esin kaynaklarını kurucusundan dinledik.

Markanızın kuruluş hikayesinden kısaca bahseder misiniz?

Bir aile işinde dekorasyon amaçlı el yapımı seramikler kullandık, proje esnasında seramik sanatçılarının çalışmalarına ve sonuçlarına hayran kaldım ve bu işi öğrenmek istedim. El sanatlarının çeşitli dallarıyla uzun zaman uğraşmıştım. Seramiğiyse, on sene evvel öğrenmeye başladım. Dört sene önce, dört arkadaşımla kendi atölyemizi açtık. Karantina sırasındaysa evimde ikinci atölyemi kurdum.

AyseTanmanCeramics

Tasarım sürecinde ilham panonuzda neler asılı oluyor?  

Üretirken belirli bir çalışma yapmıyorum. Daha çok anılarımdan aklımda kalanlar daimi ilham panomu oluşturuyor. Deniz kenarında çakıl taşlarıyla geçirdiğim çocukluğum, ailecek denizde yaptığımız yolculuklar Pebble ve Reef serilerine ilham verdi. Kaselerim de bana eski medeniyetlerin çanaklarını andırıyor.

AyseTanmanCeramics

Tasarım ve üretim süreciniz nasıl ilerliyor?

Çoğunlukla el ile şekillendirme yöntemini kullanıyorum. Kaseler ve Reef serisi tamamen elde yapılıyor. Ana formunu tornada çektiğim Pebble serisinin minik taşlarıysa yine elde şekillendirilerek birleştiriliyor. Bir parçanın bir kopyası daha yok. Parçaları küçük heykeller gibi ele almayı seviyorum. Üç ana seri üzerinde çalışıyorum. Seriler zamanla gelişip evriliyorlar. Genelde küçük değişiklikler ve yeni fikirler, çalışırken ortaya çıkıyor. Bu işin sürprizleri ve heyecanı çok. Çamur ve ben, birlikte birbirimizi şekillendiriyoruz.

AyseTanmanCeramics

Moda akımları sizi besliyor mu? Ayşe Tanman Ceramics’in yolu moda ile kesişiyor mu?

Moda akımlarını takip etmek yerine stil sahibi olmayı istedim hep. Zamansız, kalıcı, iyi işçiliğe sahip modaevleri daha çok ilgimi çekiyor. Seramiklerim de öyle olsun istiyorum. Bu sıralar moda markalarının dekorasyon markalarıyla yaptığı işbirliklerini heyecan verici buluyorum.

Mevcut koleksiyonunuzdaki tasarımların formlarından ve renklerinden bahseder misin?

Mümkün olduğunca sade veya az hareketli formları seviyorum. Amacım fonksiyonel objeler yapmaktan ziyade heykeli andıran masaüstü objeleri tasarlamak. Renk paletim, beyaz tonlar ağırlıkta olmakla beraber toprak tonları, turkuaz ve doğadan ilham alan yeşilden oluşuyor.

AyseTanmanCeramics

Tasarımlarınızı kimin evinde, stüdyosunda ya da ofisinde görmeyi isterdiniz?

Tasarımlarımı seven herkesin yaşam alanında görmek beni mutlu ediyor. Atölyeden çıkıp gittikleri mekanlardaki sergilenme biçimleriyle farklı anlamlar kazanıyorlar. Yolculuklarında vardıkları yerleri görmek isterdim.

Ayşe Tanman Ceramics için geleceğe dair planlarınız ve düşleriniz neler?

Midnight ile sınırlı sayıda üretilecek mumlar tasarladık. Bu işbirliğinin hayata geçmesini beklemenin heyecanı dışında hayalim sadece üretmeye devam etmek ve işlerimin evrilişini görmek.

ETİKETLER: AYŞE TANMAN CERAMİCS , SERAMİK , SERAMİK SANATI , VOGUEEVDE , VOGUEİNSTAGRAM