06 Haziran 2016

The Sims de Cinsiyet Devrimiyle Artık Çok Yönlü

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Maskülenliğin ve feminenliğin kalıplarını yıkmak, 80’lerden bu yana moda dünyasının gündeminde. Bir erkeğin hem kırılgan, hem ayartıcı hatta şuh olma arzusu ya da bir kadının dayatılan normların aksine daha maskülen görünme isteği Jean Paul Gaultier, Alexander McQueen, Marc Jacobs ve Alessandro Michele gibi cesur tasarımcılar sayesinde gerçekleşti. Moda sahnesindeki cinsiyet şablonlarının ortadan kaldırıldığını söyleyebiliriz. Modanın Transgender Hikayesi ve Kahramanları'nı buradan okuyabilirsiniz.

Moda dünyasının cinsiyetsiz sahnesini toplumsal hayata uyarlayan ünlü isimler de yok değil. Geçtiğimiz yıl "Benim bir cinsiyetim yok." diyen Miley Cyrus, akışkan cinsiyetlerin aslında yeni bir akım, ya da herhangi bir trend olmadığını, toplumun cinsiyet çizgilerini bükmeye hazır vaziyette beklediğini gösterdi. Dünyanın en popüler strateji-hayat simülasyonu bilgisayar oyunu The Sims de güncellenmiş versiyonunda artık hiç olmadığı kadar cinsiyetsiz.

Sims

700 yeni kostüm seçeneği, farklı saç modelleri ve ses rengi özellikleriyle The Sims’deki karakterler günümüz dünyasından çıkmış gibi, daha gerçekçi ve daha özgür. The Sims’in geçmiş versiyonlarına baktığımızda, cinsiyet ve cinsellikle alakalı konularda toplumdan her zaman bir adım önde olduğunu tespit edebiliriz. 2000 yılından bu yana eşcinsel birlikteliklere yer veren The Sims, LGTB haklarına son derece duyarlı. Bugün birçok Avrupa ülkesinde eşcinsel medeni birliktelik yasası daha yeni kabul edilirken, The Sims sanal dünyasında eşcinsellere evlat edinme hakkını bile çok önceden vermişti. 

The Sims'in prodüktörü Lyndsay Pearson, toplumdan beslenen bir oyunun toplumun gerisinde kalmaması gerektiğini savunarak, The Sims'cilere herkesin kendi dünyasını yansıtabileceği bir platform sunuyor. 

ETİKETLER: AKIŞKAN CİNSİYET , GENDER-FLUİD , THE SİMS , TRANSGENDER