23 Haziran 2014

Spaghetti Cav Cocco al Pomodoro e Basilico

YAZI: SEBASTİANO SPRİVERİ

 

Malzemeler

Dört kişi için;

320 gr spaghetti Cav. Cocco

2 adet defne yaprağı

 

Sos için

400 ml domates sosu

40 gr kabuğu soyulup,çekirdekleri çıkarılıp,ince doğranmış domates

40 gr ortadan ikiye bölünmüş kiraz domates

20 gr yeşil soğan

2 gr doğranmış sarımsak

2gr julienne doğranmış fesleğen yaprağı

Sızma zeytinyağı

Arzu ettiğiniz kadar tuz ve taze karabiber

 

Garnitür için

4 adet iri domates

4 gr körpe fesleğen

10 gr pesto sos

 

10 kişilik domates sosu malzemeleri

1 kg  salkım domates  

100 gr  beyaz soğan                                

50 gr sarımsak                                        

20 gr fesleğen                                        

5 gr kaya tuzu                           

10 gr şeker                                              

Sızma zeytinyağı

 

Hazırlanışı

 

Garnitür için

İri domatesleri salkımıyla beraber birkaç saniyeliğine, rengi solana kadar kaynar suda bekletip, ardından buz ve su doldurduğunuz kaba aktarın. Domatesin kabuğunu soyup üst kısmını, salkımı üzerinde kalacak şekilde kesip kenara koyun. Domatesin içini oyarak boşaltın, tuz ve zeytin yağı ile marine edip son olarak sızma zeytin yağını fırça yardımıyla domatese sürün.

 

Sos için

Büyük bir sote tenceresinde zeytin yağı,yeşil soğan ve sarımsağı çevirin, bir tutam tuz, taze karabiber ve kiraz domates ekleyerek kısık ateşte pişmeye bırakın. Domates sosunu ekleyip, kaynadıktan sonra kenara alın.

 

Spaghetti için

Büyük bir tencerede defne yaprağı ve arzu ettiğiniz kadar kaya tuzu eklediğiniz  suyu kaynatın. Spaghettiyi kaynamış suya ekleyip, aldente kıvamına gelene kadar pişirin.

 

Bitirirken

Haşladığınız spaghettiyi pişirdiğiniz domates sosuna boşaltın. Yavaşça karıştırarak, biraz zeytinyağı ve birkaç kaşık pişirme suyu ekleyerek kısık ateşte pişirin. İyice karıştırdığınız spaghettiyi maşa yardımı ile sarmal hale getirip içini boşalttığınız domatese yerleştirip üzerine bir kaşık sos ekleyin. Kenara ayırdığımız domatesin üst kısmı ile spaghettinin yarısı kapanacak şekilde damatesi kapatın. Tabağınızı körpe fesleğen ve pesto sosu ile süsleyin.

 

Domates sosu yapılışı

Domatesleri yıkayıp salkımlarını koparıp, irice doğrayın. Kestiğiniz domatesleri, doğranmış soğan,sarımsak,fesleğen ve geri kalan malzemelerle ile tavaya atın. 20 dakika kadar kaynatmadan pişirin, tavaya yapışmamasına dikkat edin. Sosu ateşten alın, elle kullanılan püre makinesi ile bütün sebzelerin üzeriden geçin, suyunu çekmesi ve tadın sabitlenmesi için tekrar pişirin.

İlgili Başlıklar