21 Ocak 2013

Sezonun en renkli besini

YAZI: GİAN CARLO TALERİCO

Mevsiminde yani kışın kullanmayı en sevdiğim bir sebze de balkabağı. Çorbada ya da makarnada, farklı yemeklerde, değişik şekilde kullandığım balkabağının her kış özellikle bolca reçelini de yapar, onları uzun süre muhafaza ederim. Tereyağlı bir dilim ekmek ile çok lezzetli olduğu kadar, et ve tavuk yemeklerinde sos olarak da kullanırım. Bugün bu reçel tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Reçel için kabukları soyulmuş ve küçük küpler halinde doğranmış 1 kg. balkabağına, 400 gr. toz şekere, 1/2 çay kaşığı toz tarçına ve 1 limonun suyuna ihtiyacımız var.

Balkabağını pişireceğiniz tencereye koyun. Üzerini kapatıp 24 saat buzdolabında bekletin. Bu işlemi her reçel pişirdiğinizde yapmanızı özellikle tavsiye ederim. Ertesi gün buzdolabından çıkardığınız tencereye diğer malzemeleri de ekleyerek pişirin. Arzu edenler içine 2 yemek kaşığı Amaretto/badem likörü de ekleyebilir. Balkabakları iyice yumuşayana kadar reçeliniz kaynasın. Bilirsiniz, reçelin kıvamının en iyi göstergesi, porselen bir tabağa dökülen şurubun yayılmamasıdır. Piştikten sonra reçeli, sterilize edilmiş cam kavanozlara sıcakken dökün. Kapaklarını kapadıktan sonra kavanozları ters çevirerek vakumlayın. Böylece uzun süre kuru ve ışık görmeyen bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Kavanozu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza etmeyi unutmayın.

Afiyet olsun. Buon appetito.

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , BALKABAĞI , LEZZETLİ