10 Mayıs 2015

Şeytana Prada Giydiren Kadın Miuccia

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Evet. Şeytan Prada giyer. Prada, şeytanın bile aklını çelen, baştan çıkartan bir marka. Bu gücün arkasındaki isim Miuccia Prada. 1978’den bu yana sergilediği moda oyununda her daim başrolde. Yıllarca alkış sesiyle beslenen bu başarılı oyucunun perde arkasındaki, Miuccia’nın dedesinden torununa geçen hikayesi başarı ağlarıyla örülü.
 
 
Fotoğraf: Getty Images Turkey
 
O dünyanın en zengin 100 kişi listesinde ve 20. yüz yılın en etkili kadınlarından. 14 yaşındayken farklı olma dürtüsünü kontrol edemeyip, yenik düşüyor. Yenilgi dediğime bakmayın, Muccia iyi ki farklı olmayı seçmiş. 1913 yılında Prada’yı kuran Mario Prada’nın en küçük torunu Miccuia. 10 Mayıs 1949 tarihinde Milano’da doğar. Aile şirketi Prada’ya ilk olarak 1978’de bulaşır. 29 yılı tiyatro ve siyaset ile birlikte entelektüel bir taçla onurlandıran Miuccia, uzun bir dönem kış uykusuna yatan Prada’yı bir daha uyumamak üzere uyandırır. Uyandırma yöntemi, etki olarak bir bardak soğuk suyun yarattığı şok etkisiyle neredeyse aynı olsa da, o ilkel yöntemlerin fişini çekip, hayal gücüne sarılmayı tercih eder. 
 
 
 Fotoğraf: Getty Images Turkey
 
 
Miuccia Prada’nın dünyasında sürekli tiyatro, siyaset ve moda vardır. Tiyatro hayal gücünün, siyaset gerçeğin ve moda yaratıcılığın durağı. Bu kadının aktıntısında sürüklenmemek mümkün mü? Ona göre aptal olmayan herkes toplumu değiştirmeye meyillidir. Bu değişim aşkı, Micuccia’nın hayatında yerini devrime bırakır. Gençliğinde komünist bir partiye üye olan Miuccia, feminist yüzünü de öz aynasından hiç eksik etmez.
 
Vizyon, Miuccia’nın hayatındaki anahtar keline. Feministliğin yoğurduğu isyankar ruhu, komünistliğin geliştirdiği savaşçı kişiliği ve sanatın törpüleyip yumuşattığı keskin fikir hatları modayla buluşunca kaçınılmaz gezegeni yaratır. Bu yenilenmeyi bekleyen eski gezegen tabii ki de Prada’dır.
 
 
 Fotoğraf: Prada
 
 
1989’da ilk hazır giyim koleksiyonunu tanıtırken, İtalyan kokusunu alamayan burunlar haklıydılar. Miuccia, İtalyan dünyasını değil kendi rüyasını tasarlamanın peşindeydi çünkü. 1992’de Prada’dan bağımsız bir marka olarak yarattığı Miu Miu, hala hayallerini kumaşa dökebileceği en özgür alanı. 60’larda kendi çevresinde ilk hippi olma özelliğini taşıyan Miuccia, geçmişinden gelen özgür rüzgarla emniyetsiz sulara açılmayı çoktan göze almış. Risk tohumlarını hayatının her alanına eken muhteşem kadın, modayı da baştan yarattı demek tam isabet olacaktır.
 
 
 Fotoğraf: Prada
 
Onun hayat ağacı modadan ibaret değil. Miuccia’nın beslendiği bir sürü başka dallar da var. Çocukları, eşi, siyaset, felsefe bu dallardan bazıları. Yelpazesinin böylesine geniş olması moda anlayışını da betimliyor. Miuccia modaya bir parça kumaştan, bir doz trendden fazlasını, özetle hikayesinin  demlenmiş tortusunu katıyor.
 
 
 
 

 

ETİKETLER: PRADA , MİU MİU , MİUCCİA PRADA , MİLANO