01 Aralık 2020

Şakir Eczacıbaşı'nın Seçilmiş Anlar'ı İstanbul Modern'de

YAZI: HAZAL BAYAT

istanbul-modernŞakir Eczacıbaşı

İş insanı, Türk Sinematek Derneği kurucusu, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu eski başkanı... Kültür sanat alanındaki önemli rollerin yanı sıra, 1960'lı yıllarda kendini fotoğrafın büyüsüne kaptırarak çağdaş fotoğraf sanatçıları arasında önemli bir yer edinen Şakir Eczacıbaşı'nın “evrensel bir iletişim arama” arzusuyla çektiği kareler, ölümünün 10'uncu yıldönümünde İstanbul Modern'de. 25 Kasım'dan 31 Mart 2021'e dek ziyaret edilebilecek Seçilmiş Anlar isimli serginin sponsorluğunu Eczacıbaşı Topluluğu, küratörlüğünü ise Bülent Erkmen üstleniyor.

Robert Kolej'in ardından eğitimine Londra Üniversitesi Eczacılık Okulu'nda devam eden Şakir Eczacıbaşı, fotoğrafı “dünyayı belli bir kişisel yorumla yeniden üretme uğraşı” olarak özetliyordu. Fotoğrafçılığa merak saldığı 1960'lı yıllardan kendisini kaybettiğimiz 2010 yılına dek yakaladığı eserleriyle hem Türkiye hem de dünya çapında beğeni toplayan sanatçının Eczacıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıkları isimli derlemelerinin yanı sıra seçilmiş fotoğraflarını içeren dört kitabı da var: Anlar/Moments (1983), Türkiye Renkleri (1997), Kapılar ve Pencereler (2001), Bir Seçki: 1965–2005 (2005).

istanbul-modern

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, sanatçının izlenimci fotoğraflarının yanı sıra fotoğrafın teknik imkanlarını yorumlayarak oluşturduğu eserlerinin yer aldığı sergiyle alakalı olarak, “Aramızdan ayrılışının 10. yıldönümünde kültür ve sanat dünyasına sayısız katkı sağlayan Şakir Eczacıbaşı’nı onun objektifine yansıyan anlarla anmak istiyoruz. Çok yönlü kişiliğinin yanı sıra Türkiye fotoğraf tarihindeki yerini fotoğrafın biçimselliğini sorgulayarak; çalışmalarında gündelik hayatın devinimini, belirsizliklerini ve değişimlerini yansıtarak bulan Şakir Eczacıbaşı’nın seçtiği anları, İstanbul Modern’deki sergisiyle izleyiciye sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diyor.

Fotoğraf tutkusunu “Fotoğraf çekiyorum, çünkü yaşadığım anları görüntülemek, geçmişimi imgelerle anımsamak istiyorum. Yalnızca anımsamak için değil, onları izleyiciyle de paylaşmak istiyorum” şeklinde özetleyen Şakir Eczacıbaşı'nı seçilmiş anlarıyla anan sergide 300'ü aşkın fotoğraf yer alıyor. Fotoğrafladığı öznelerin çevreleriyle kurdukları ilişkiye odaklanan eserlere odaklanan serginin yanı sıra, sergiye özel olarak hazırlanan bir ürün seçkisi de İstanbul Modern Mağaza'dan satın alınabilecek.

istanbul-modern

Şakir Eczacıbaşı, yapmak istediklerine, ilgilerine, ilgilendiklerine, hayata ve fotoğrafa iştahla, coşkuyla yaklaşırdı. Baktığı, gördüğü her şeyin, her anın fotoğrafını çekti” diyen küratör Bülent Erkmen, serginin 300'ü aşkın fotoğrafa ev sahipliği yapmasının sebebi olarak sanatçının bitmek tükenmek bilmeyen fotoğraf tutkusunu gösteriyor. Şakir Eczacıbaşı'nın hayatı, eserleri ve çok daha fazlası hakkında detayların yer aldığı internet sitesi buradan ziyaret edilebilir.

ETİKETLER: ŞAKİR ECZACIBAŞI , İSTANBUL MODERN , SEÇİLMİŞ ANLAR , FOTOĞRAF SERGİSİ